2022 | czas czytania: 15 minut

Rozmowa kwalifikacyjna – najczęstsze pytania i odpowiedzi

O co pytają rekruterzy? Poznaj pytania, które na pewno pojawią się na rozmowie kwalifikacyjnej. Podpowiemy Ci, jakich odpowiedzi udzielić.

Czeste pytania - rozmowa kwalifikacyjna
Wraz z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną wchodzisz w nową, gorącą fazę rekrutacji. Z tego względu, tuż przed spotkaniem w dziale HR, pora wcisnąć gaz i dobrze się przygotować. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy 10 najczęściej zadawanych podczas rozmowy kwalifikacyjnej pytań. Tak wygląda kreator cVSkuteczne CV

Chcesz zdobyć zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Stwórz swoje CV z naszym kreatorem CV. Szybko, bez stresu i skomplikowanego oprogramowania.

Przetestuj kreator CV
Icon einer Glühlampe

Kilka złotych zasad na początek

Podstawowe reguły, podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

  • Po pierwsze: na stres najlepsza jest pewność siebie. Pamiętaj, że jeśli otrzymujesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, oznacza to, że Twoja kandydatura zainteresowała pracodawcę. Nie ma powodu, aby się denerwować lub popadać w zwątpienie. „Czy się nadaję?” Rozmowa kwalifikacyjna stanowi jedynie swego rodzaju potwierdzenie przypuszczeń, że jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko. Na spotkanie idź zatem ze spokojem i pewnością siebie oraz swoich umiejętności. Nie przejmuj się pytaniami, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się kłopotliwe. Są one zadawane specjalnie, aby sprawdzić, jak radzisz sobie pod presją.
  • Po drugie: savoir-vivre. Na rozmowę kwalifikacyjną staw się punktualnie. Możesz pojawić się nawet kilka minut przed czasem, aby mieć chwilę na złapanie oddechu. Poczekaj, aż osoba, która prowadzi z Tobą spotkanie, pierwsza wyciągnie do Ciebie rękę na powitanie. Pamiętaj też o pewnym uścisku dłoni. Jeśli Twoje dłonie się pocą, wytrzyj je w chusteczkę bezpośrednio przed rozmową. Na spotkanie w sprawie pracy ubierz się raczej w stylu biznesowym. Jeansy nie zawsze się sprawdzą.
  • Po trzecie: słuchaj aktywnie. Utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcami. Pytaj, gdy coś jest niejasne lub poproś o doprecyzowanie danego zagadnienia. Uważaj też, by nie przerywać w pół zdania. Swoje zaangażowanie możesz pokazać, pytając o szczegóły dotyczące stanowiska, o które się ubiegasz. Jakie konkretne obowiązki czekają na osobę, która zostanie przyjęta do pracy? Taka dociekliwość zrobi dobre wrażenie.

10 najczęściej zadawanych pytań

Przeczytaj te pytania dokładnie, pomyśl o tym, co Ty możesz odpowiedzieć i sprawdź nasze wskazówki.

1. Przywitanie i smalltalk

Wbrew pozorom rozmowa kwalifikacyjna rozpoczyna się w momencie, w którym przywitasz się z osobą pracującą w recepcji. Nigdy nie zapomnij zatem o życzliwości i uprzejmości od pierwszej minuty w firmie.

Witając się poprzez podanie sobie dłoni zwróć uwagę na tzw. smalltalk.

Icon eines doppelten Anführungszeichens

Udało się Panu/Pani bez problemu przejechać przez korek na Marszałkowskiej?

Zagajenie o „korek” czy bardziej ogólnie o drogę do biura, często jest błędnie rozumiane jako zwykły zwrot grzecznościowy. Tak naprawdę jest to jednak pierwsze pytanie w rozmowie kwalifikacyjnej. Od tego, jak odpowiesz zależy, co pomyśli rekruter:ka na temat Twojej punktualności oraz tzw. higieny pracy.

Samo narzekanie na godziny szczytu może nie być odebrane za dobrze. Warto więc zaznaczyć, że masz świadomość tego, jak wygląda sytuacja na drodze o danej porze, dlatego zawsze wyjeżdżasz z domu odpowiednio wcześnie. Tak samo będzie w przypadku korzystania z komunikacji miejskiej.

2. Pić czy nie pić? Oto jest pytanie!

Kolejna kwestia to otrzymana propozycja czegoś do picia.

Icon eines doppelten Anführungszeichens

Czy mogę zaproponować Panu/Pani coś do picia?

Zanim odmówisz, pamiętaj, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej może zwyczajnie zaschnąć Ci w gardle. Dlatego też warto jest skorzystać z oferty i poprosić o napój. Tutaj już wiele zależy od osoby, która zaoferowała Ci coś do picia. „Czy napije się Pan/Pani kawy?” sugeruje nam konkretny trunek. Jeśli jednak nie jest on wymieniony w pytaniu, najlepiej sprawdzi się po prostu woda. To najmniejszy wysiłek dla osoby, która przeprowadza z Tobą rozmowę. Jeśli poprosisz o kawę z sojowym mlekiem i odrobiną słodzika, możesz wyjść na nieco roszczeniowo nastawioną osobę.

Dlaczego jeszcze warto jest wziąć coś do picia? Jeśli w trakcie rozmowy potrzebujesz krótkiej chwili do namysłu, zanim odpowiesz na pytanie, możesz wziąć szklankę lub kubek do ręki i upić łyk. To da Ci trochę czasu na dobre sformułowanie odpowiedzi.

3. Motywacja

Jednym z pierwszych „właściwych” pytań rekrutacyjnych jest to, które będzie dotyczyło Twojej motywacji. Może to być zarówno zapytanie o powód aplikowania do danej firmy, jak i szerzej, przebywania w obecnej branży.

Icon eines doppelten Anführungszeichens

Co skłoniło Pana/Panią do pracy w branży IT?

Recepta na tego typu pytania jest bardzo prosta: szczerość. Zanim pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną, zastanów się, co tak naprawdę Cię „nakręca”? Może jest to kontakt z klientami, ponieważ należysz do osób bardzo otwartych i towarzyskich? A może wręcz przeciwnie, cenisz sobie spokój własnego gabinetu i lubisz zagłębiać się w zagadnienia dotyczące logicznych zagadek.

Icon einer Glühlampe

Wskazówka

Nie bój się entuzjastycznie opowiadać o swojej karierze. Okazanie pasji do swojego zawodu, który czasem wywodzi się ze zwykłego hobby, jest jak najbardziej na plus. Marzeniem każdego pracodawcy jest osoba, dla której praca nie jest tylko 8-godzinną harówką na nowy samochód lub mieszkanie.

4. Szukanie wyróżnika

Zanim przeczytasz kolejne pytanie, zastanów się, co Cię wyróżnia wśród innych kandydatów? Może firma jest międzynarodowa, a Ty wyjątkowo dobrze znasz język regionu, w którym działa? A może posiadasz dodatkowe kwalifikacje zdobyte na branżowych kursach?

Icon eines doppelten Anführungszeichens

Dlaczego to Pan/Pani jest najlepszym kandydatem na to stanowisko?

Czas na bezwstydną autoprezentację. Stawiając to powyższe pytanie, sprawdzane są dwie Twoje umiejętności: zaprezentowania swojej kandydatury oraz dobrego argumentowania. Tak jak pisaliśmy wyżej, jeszcze przed rozmową, przypomnij sobie wszystkie swoje sukcesy i dodatkowe kwalifikacje. Wbrew pozorom, może to być nawet taki drobiazg jak Twój ton głosu, czy sposób, w jaki opowiadasz o sobie. Wobec tego z jednej strony nie sil się na sztuczną skromność, z drugiej natomiast nie zarzucaj rozmówcy stosem swoich zalet. Skup się na dwóch, trzech najważniejszych kwestiach.

5. Twoja historia

Celem rozmowy jest, w jak najkrótszym czasie poznać osobę kandydującą.

Icon eines doppelten Anführungszeichens

Proszę opowiedzieć coś o sobie.

Mówiąc o sobie nie zaczynaj od zdania: „Nazywam się... ”. Twoje imię i nazwisko jest już znane. Jedynym przypadkiem, wymagającym ponownego przedstawienia się jest sytuacja, gdy rozmowa odbywa się z kilkoma osobami naraz (np. w przypadku assessment center). W rozmowie „w cztery oczy” opowiedz krótko o swojej sylwetce zawodowej. Co należy zawrzeć w takiej wypowiedzi? Jeżeli chcesz wiedzieć, jak perfekcyjnie odpowiedzieć na to pytanie, koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Proszę powiedzieć nam coś o sobie. Ważne pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej”.

6. Wady i zalety

Kolejny klasyk rozmowy kwalifikacyjnej.

Icon eines doppelten Anführungszeichens

Jakie są Pana/Pani mocne i słabe strony?

O ile o mocnych stronach przyjdzie nam mówić bez problemu, o tyle te słabe wymagają już nieco więcej rozwagi i zastanowienia się. Jakie swoje wady możesz przedstawić tak, by brzmiały realistycznie, ale jednocześnie nie przekreśliły Twojej szansy na pracę?

Do Twoich słabych stron pod żadnym pozorem nie powinny należeć kluczowe umiejętności, których wymaga dane stanowisko pracy. Jeśli chcesz pracować w księgowości, ale masz problem z liczeniem, to może warto zastanowić się nad zmianą branży.

Drugim częstym błędem jest podawanie swoich zalet w formie wad. Przykład: Jestem perfekcjonistą/perfekcjonistką. To nie jest Twoja słaba strona i rekruter:ka dobrze o tym wie. Podobnie będzie, jeśli odwołasz się do cechy, która nie ma związku z życiem zawodowym. Niektórzy kandydaci próbują nawet żartować. Przykład: Jem za dużo słodyczy. Pamiętaj, rozmowa kwalifikacyjna to nie jest miejsce na tego typu żarty. Podczas rozmowy oczekiwany jest profesjonalizm.

Najlepiej podać swoje prawdziwe słabości, ale takie, które nie wpłyną na jakość Twojej pracy. Przykład: Osoba, które pracuje w administracji może wspomnieć, że ma problem z wystąpieniami publicznymi. Nie będzie jej to raczej przeszkadzało w wykonywaniu codziennych obowiązków.

Icon einer Glühlampe

Wskazówka

Gdy przedstawiasz swoje słabe strony, nie pozostawiaj ich bez samorefleksji tj. przekaż informację, że nieustannie nad sobą pracujesz.

Więcej na ten temat piszemy w artykule „Mocne i słabe strony w rozmowie kwalifikacyjnej”.

7. Stresujące sytuacje

Icon eines doppelten Anführungszeichens

Jak radzi Pan/Pani sobie w stresujących sytuacjach?

Opowiedz, jakich strategii używasz, aby opanować zdenerwowanie. Najlepszym sposobem będzie tutaj podanie konkretnego przykładu z życia zawodowego. Wyjaśnij, jak potrafisz się zorganizować, na przykład poprzez sporządzenie listy priorytetów, a następnie pracę nad nimi krok po kroku. Warto też wspomnieć, jak odreagowujesz stres po pracy. Może ćwiczysz techniki relaksacyjne, jogę lub czerpiesz siłę i spokój od swoich bliskich?

8. Plany na przyszłość

Dla każdego pracodawcy ważne jest to, aby zbudować kompetentny, zgrany, ale i stały zespół pracowników. Pytania dotyczące Twojej zawodowej przyszłości to pewniak podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Icon eines doppelten Anführungszeichens

Gdzie widzi się Pan/Pani za pięć lat?

Za pomocą powyższego pytania osoba rekrutująca chce poznać Twoje ambicje. Poszukiwani są zwykle pracownicy, którzy posiadają motywację do zawodowego rozwoju oraz poszerzania kompetencji. Pamiętaj jednak, że w małych, rodzinnych firmach masz ograniczone możliwości awansu, a co za tym idzie, także rozwoju. W takiej sytuacji warto pamiętać, by Twoje plany nie wybiegały poza możliwości przedsiębiorstwa.

9. Zainteresowania i czas wolny

Twoje hobby może bardzo dużo mówić o Twoim charakterze. Z tego względu spodziewaj się takiego zapytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej:

Icon eines doppelten Anführungszeichens

Co robi Pan/Pani w wolnym czasie?

Osoby znajdujące się na rozmowie pragną poznać Cię nieco bliżej. Co robisz poza życiem zawodowym? Uprawiasz sport, a może jesteś domatorem i dużo czytasz? Z Twoich zainteresowań można wyciągnąć pewne wnioski. Przykład: Osoba, która w wolnym czasie maluje na płótnie, jest kreatywna i twórcza. Takie cechy mogą być przydatne np. w pracy w reklamie, marketingu czy podobnym zawodzie, gdzie kreatywność odgrywa ważną rolę.

10. Jakie pytania stawiać na rozmowie?

W rozmowie o pracę nie chodzi tylko o to, żeby firma cię poznała. Ty też masz szansę poznać firmę, dlatego podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej zadawane jest niezwykle ważne pytanie końcowe:

Icon eines doppelten Anführungszeichens

Czy ma Pan/Pani jeszcze jakieś pytania?

Najgorsza odpowiedź? „Nie.”. Często interpretowana jest jako brak rzeczywistego zainteresowania pracą. Z tego względu przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej zastanów się nad kilkoma pytaniami, na które nie możesz odpowiedzieć wyłącznie na podstawie publicznie dostępnych informacji. To, które pytania zadasz na końcu, zależy naturalnie od przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej.

5 Oceny

Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Ø 4,8

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły:

Telefon / Video

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon lub video

2021 | czas czytania 11 minut

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon czy video to niezłe wyzwanie. Nasze porady pomogą Ci przygotować się, by zrobić jak najlepsze wrażenie.

Assessment center

Assessment Center

2022 | czas czytania 11 minut

Niektóre firmy wybierają kandydata na dane stanowisko za pośrednictwem assessment center. Sprawdź jak się do niego przygotować!

Mocne i slabe strony

Mocne i słabe strony w rozmowie kwalifikacyjnej
- 10 wskazówek

2024 | czas czytania 17 minut

Jak najlepiej odpowiedzieć na pytanie o Twoje mocne i słabe strony? Czego oczekuje rekruter zadając to kultowe już pytanie?

Autoprezentacja

Autoprezentacja w rozmowie kwalifikacyjnej

2024 | czas czytania 8 minut

Jak mówić o sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Przedstaw swoje sukcesy i doświadczenia zawodowe w najlepszy sposób.

Powiedz cos o sobie

„Proszę powiedzieć nam coś o sobie”. Ważne pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej.

2024 | czas czytania 14 minut

Co odpowiedzieć na takie zapytanie rekrutera? Czy warto upiększyć swoją osobowość? Zobacz gotowe odpowiedzi!