2024 | czas czytania: 8 minut

Autoprezentacja w rozmowie kwalifikacyjnej

Jak mówić o sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Przedstaw swoje sukcesy i doświadczenia zawodowe w najlepszy sposób.

Autoprezentacja
Podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej kandydat proszony jest o opowiedzenie czegoś o sobie. Przedstawienie swojej sylwetki zawodowej powinno być krótkie, ale i przekonujące. Rekruter zapoznał się już z Twoim CV i innymi dokumentami aplikacyjnymi. Teraz wystarczy go przekonać, że Twoja osoba najlepiej wpasuje się w estetykę i filozofię firmy, że ta praca jest dla Ciebie. Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz 6 porad, które pomogą Ci lepiej prezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Liczy się pierwsze wrażenie

Nawet najlepsze referencje zawodowe oraz wysokie wykształcenie będą bezużyteczne, jeśli na rozmowie kwalifikacyjnej pojawisz się w starych dżinsach i pogniecionej koszulce. Skorzystaj z okazji i zrób dobre pierwsze wrażenie na pracodawcy. Jeśli w firmie panuje ścisły dress code, uszanuj go już podczas spotkania w sprawie pracy. Dla firm bez dress codu zalecamy outfit w stylu business-casual.

Tak wygląda kreator cVStwórz łatwo i szybko swoje CV

Zrób już przed autoprezentają dobre wrażenie i stwórz profesjonalne CV za pomocą kreatora CV.

Przejdź do kreatora CV

Dobre maniery

Nawet jeśli uważasz tzw. etykietę za staromodną w życiu prywatnym, w życiu zawodowym nadal oczekuje się dobrych manier i bardzo mocno się je docenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku ubiegania się o pracę związaną z pracą z klientem. Mocny (ale nie za mocny) uścisk dłoni i kontakt wzrokowy z przyjaznym uśmiechem to konieczność. Jeśli siedzisz, czekając na rekrutera, podczas przywitania wstań, przywitanie na siedząco nie jest uprzejme. Gdy osoba prowadząca rozmowę zaproponuje Ci kawę/herbatę/wodę, oczekuje, że przyjmiesz któryś z trunków. Zadbaj także o to, by nie pozostał on nietknięty do zakończenia rozmowy o pracę. Nie powinno to być trudne, ponieważ podczas dłuższych wypowiedzi nietrudno o uczucie „zaschnięcia w gardle”.

Icon einer Glühlampe

Przed rozmową, weź też pod uwagę mowę ciała.

Sprawdź poziom i natężenie swojej gestykulacji. Możesz stanąć przed lustrem i przećwiczyć takie „wystąpienie” lub zapytać swoich przyjaciół o opinię. Jeśli chcesz zaprezentować się jako osoba pewna siebie, z dużą dozą samoakceptacji, ważne jest, aby wykluczyć ze swojego zachowania takie nawyki, jak skubanie włosów, zabawa biżuterią lub chowanie rąk pod stołem.

Okaż zainteresowanie

Jeżeli kilku kandydatów z takimi samymi kwalifikacjami zaprezentuje się tak samo dobrze, o zatrudnieniu zadecydują szczegóły np. to, w jakim stopniu okazujesz zainteresowanie pracą . Dobre wrażenie na rekruterze zrobi np. notowanie najważniejszych dla Ciebie kwestii czy zadawanie konkretnych pytań dotyczących pracy. Warto tutaj napomknąć o odpowiednim przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej, czyli o zabraniu notatnika i długopisu, najlepiej w neutralnym kolorze. Doda Ci to profesjonalnego looku. W złym tonie jest przyjście z laptopem czy tabletem. Wyjątek stanowi specjalnego rodzaju rozmowa kwalifikacyjna typu przetarg itp., której elementem jest prezentacja multimedialna i pragniesz ją przedstawić na swoim sprzęcie.

Prawda i tylko prawda

Każdy pracownik działu kadr mógłby opowiedzieć przynajmniej jedną historię, dotyczącą niezwykle kreatywnych kłamstw w CV kandydatów z rozmów o pracę. Nasza porada: nie staraj się uchodzić za osobę ultrainteresującą, przywołując nietypowe, bardzo modne w danym momencie hobby. Wyobraź sobie, że w swoim CV zawierasz informację, iż jesteś zapalonym kolekcjonerem minerałów. Twoja wielka „kolekcja” tychże składa się jednak jedynie z solnej lampki z Wieliczki. Po drugiej stronie stołu siada natomiast rekruter, który ma cały regał wypełniony przeróżnymi kamieniami. Zamiast stawiać się w niezręcznej sytuacji, po prostu trzymaj się prawdy, zarówno w swoim CV, jak i w rozmowie kwalifikacyjnej.

Naucz się autoprezentacji

Autoprezentacja podczas rozmowy kwalifikacyjnej najłatwiej przychodzi oczywiście osobom przebojowym i pewnym siebie. Jeśli są to dokładnie te cechy, których Ci brakuje, warto się zastanowić, czy nie chcesz nad tym popracować. Możesz skorzystać z pomocy personalnego trenera, wziąć udział w seminarium, webinarze czy po prostu poćwiczyć przed rodziną/przyjaciółmi.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, rekruterzy często pytają o Twoje dotychczasowe osiągnięcia zawodowe (i nie tylko). Skromność nie jest tutaj wskazana. Bez obaw przywołaj swoje ostatnie sukcesy z poprzedniej pracy. Ukończony kurs hiszpańskiego, szkolenie w programie Photoshop czy zdobycie szczytu w Bieszczadach – każde z tych osiągnięć ukazuje Twoją determinację w dążeniu do celu.

Jeśli rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w ciągu kilku najbliższych dni, zrób listę wszystkich sukcesów, jakie udało Ci się osiągnąć w pracy w ostatnich latach. Lista ta na pewno mile Cię zaskoczy i zdziwisz się, jak dużo doświadczeń udało Ci się nazbierać.

Poznaj swoje słabości

Pytanie o mocne i słabe strony zawsze pada podczas rozmowy o pracę. Każdy z nas posiada pewne cechy, powszechnie uważane za słabości. Kluczem w odpowiedzi na tego typu pytania jest przedstawienie „słabych stron” w szczery sposób, ale tak, by nie stanowiły przeszkody w objęciu przez nas danego stanowiska. Odradzamy natomiast podejście „mocne strony jako słabe strony”. Przedstawienie zalet jako naszych wad jest bardzo łatwe do rozszyfrowania przez doświadczonego rekrutera. Ponownie postaw na szczerość.

W odpowiedzi na pytanie „Jakie są Pani/Pana słabe strony?” kandydaci najczęściej odpowiadają:

Zapewniamy, że rekruterzy słyszeli taką odpowiedź setki razy i nie będą zachwyceni. Postaw na samokrytycyzm. Każdy z nas posiada cechy, z których nie jest dumny, ale autorefleksja i uczciwość są dobrze przyjmowane. Nie zapomnij wspomnieć, że pracujesz nad swoimi słabościami i dążysz do ich wyeliminowania. Osoby, które swoje „słabe strony” przedstawiają jako niezmienne fakty, bez chęci lub wręcz możliwości ich poprawy, nie pozostawiają dobrego wrażenia na rekruterach. Warto też zastanowić się czy dane „słabości” Twojego charakteru naprawdę będą miały wpływ na pracę w firmie. Przykładowo, kandydat ubiegający się o pracę w dziale IT, może mieć problem z publicznymi wystąpieniami. Nie sprawi mu to jednak problemu w wykonywaniu swoich codziennych obowiązków.

Masz już zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Sprawdź jak się do niej przygotować w naszym artykule „Rozmowa kwalifikacyjna”. Odpowiedź na wszystkie pytania bez najmniejszego problemu.

8 Oceny

Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Ø 3,9

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły:

Telefon / Video

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon lub video

2021 | czas czytania 11 minut

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon czy video to niezłe wyzwanie. Nasze porady pomogą Ci przygotować się, by zrobić jak najlepsze wrażenie.

Assessment center

Assessment Center

2022 | czas czytania 11 minut

Niektóre firmy wybierają kandydata na dane stanowisko za pośrednictwem assessment center. Sprawdź jak się do niego przygotować!

Mocne i slabe strony

Mocne i słabe strony w rozmowie kwalifikacyjnej
- 10 wskazówek

2024 | czas czytania 17 minut

Jak najlepiej odpowiedzieć na pytanie o Twoje mocne i słabe strony? Czego oczekuje rekruter zadając to kultowe już pytanie?

Powiedz cos o sobie

„Proszę powiedzieć nam coś o sobie”. Ważne pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej.

2024 | czas czytania 14 minut

Co odpowiedzieć na takie zapytanie rekrutera? Czy warto upiększyć swoją osobowość? Zobacz gotowe odpowiedzi!

Czeste pytania - rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna – najczęstsze pytania i odpowiedzi

2022 | czas czytania 15 minut

O co pytają rekruterzy? Poznaj pytania, które na pewno pojawią się na rozmowie kwalifikacyjnej. Podpowiemy Ci, jakich odpowiedzi udzielić.