Nawet najlepsze referencje zawodowe oraz wysokie wykształcenie będą bezużyteczne, jeśli na rozmowie kwalifikacyjnej pojawisz się w starych dżinsach i pogniecionej koszulce. Skorzystaj z okazji i zrób dobre pierwsze wrażenie na pracodawcy. Jeśli w firmie panuje ścisły dress code, uszanuj go już podczas spotkania w sprawie pracy. Dla firm bez dress codu zalecamy outfit w stylu business-casual.
Stwórz łatwo i szybko swoje CVZrób już przed autoprezentają dobre wrażenie i stwórz profesjonalne CV za pomocą kreatora CV.
Przejdź do kreatora CVNawet jeśli uważasz tzw. etykietę za staromodną w życiu prywatnym, w życiu zawodowym nadal oczekuje się dobrych manier i bardzo mocno się je docenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku ubiegania się o pracę związaną z pracą z klientem. Mocny (ale nie za mocny) uścisk dłoni i kontakt wzrokowy z przyjaznym uśmiechem to konieczność. Jeśli siedzisz, czekając na rekrutera, podczas przywitania wstań, przywitanie na siedząco nie jest uprzejme. Gdy osoba prowadząca rozmowę zaproponuje Ci kawę/herbatę/wodę, oczekuje, że przyjmiesz któryś z trunków. Zadbaj także o to, by nie pozostał on nietknięty do zakończenia rozmowy o pracę. Nie powinno to być trudne, ponieważ podczas dłuższych wypowiedzi nietrudno o uczucie „zaschnięcia w gardle”.
Jeżeli kilku kandydatów z takimi samymi kwalifikacjami zaprezentuje się tak samo dobrze, o zatrudnieniu zadecydują szczegóły np. to, w jakim stopniu okazujesz zainteresowanie pracą . Dobre wrażenie na rekruterze zrobi np. notowanie najważniejszych dla Ciebie kwestii czy zadawanie konkretnych pytań dotyczących pracy. Warto tutaj napomknąć o odpowiednim przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej, czyli o zabraniu notatnika i długopisu, najlepiej w neutralnym kolorze. Doda Ci to profesjonalnego looku. W złym tonie jest przyjście z laptopem czy tabletem. Wyjątek stanowi specjalnego rodzaju rozmowa kwalifikacyjna typu przetarg itp., której elementem jest prezentacja multimedialna i pragniesz ją przedstawić na swoim sprzęcie.
Każdy pracownik działu kadr mógłby opowiedzieć przynajmniej jedną historię, dotyczącą niezwykle kreatywnych kłamstw w CV kandydatów z rozmów o pracę. Nasza porada: nie staraj się uchodzić za osobę ultrainteresującą, przywołując nietypowe, bardzo modne w danym momencie hobby. Wyobraź sobie, że w swoim CV zawierasz informację, iż jesteś zapalonym kolekcjonerem minerałów. Twoja wielka „kolekcja” tychże składa się jednak jedynie z solnej lampki z Wieliczki. Po drugiej stronie stołu siada natomiast rekruter, który ma cały regał wypełniony przeróżnymi kamieniami. Zamiast stawiać się w niezręcznej sytuacji, po prostu trzymaj się prawdy, zarówno w swoim CV, jak i w rozmowie kwalifikacyjnej.
Autoprezentacja podczas rozmowy kwalifikacyjnej najłatwiej przychodzi oczywiście osobom przebojowym i pewnym siebie. Jeśli są to dokładnie te cechy, których Ci brakuje, warto się zastanowić, czy nie chcesz nad tym popracować. Możesz skorzystać z pomocy personalnego trenera, wziąć udział w seminarium, webinarze czy po prostu poćwiczyć przed rodziną/przyjaciółmi.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, rekruterzy często pytają o Twoje dotychczasowe osiągnięcia zawodowe (i nie tylko). Skromność nie jest tutaj wskazana. Bez obaw przywołaj swoje ostatnie sukcesy z poprzedniej pracy. Ukończony kurs hiszpańskiego, szkolenie w programie Photoshop czy zdobycie szczytu w Bieszczadach – każde z tych osiągnięć ukazuje Twoją determinację w dążeniu do celu.
Jeśli rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w ciągu kilku najbliższych dni, zrób listę wszystkich sukcesów, jakie udało Ci się osiągnąć w pracy w ostatnich latach. Lista ta na pewno mile Cię zaskoczy i zdziwisz się, jak dużo doświadczeń udało Ci się nazbierać.
Pytanie o mocne i słabe strony zawsze pada podczas rozmowy o pracę. Każdy z nas posiada pewne cechy, powszechnie uważane za słabości. Kluczem w odpowiedzi na tego typu pytania jest przedstawienie „słabych stron” w szczery sposób, ale tak, by nie stanowiły przeszkody w objęciu przez nas danego stanowiska. Odradzamy natomiast podejście „mocne strony jako słabe strony”. Przedstawienie zalet jako naszych wad jest bardzo łatwe do rozszyfrowania przez doświadczonego rekrutera. Ponownie postaw na szczerość.
W odpowiedzi na pytanie „Jakie są Pani/Pana słabe strony?” kandydaci najczęściej odpowiadają:
Masz już zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Sprawdź jak się do niej przygotować w naszym artykule „Rozmowa kwalifikacyjna”. Odpowiedź na wszystkie pytania bez najmniejszego problemu.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: