CV sprzedawca
Sprzedawca to bardzo popularny i potrzebny zawód, raczej niezagrożony wyginięciem, czy odejściem do lamusa. Z tego względu wiele osób może się pochwalić doświadczeniem w sprzedaży. Poczynając od pierwszej pracy wakacyjnej, przez dorywczą pracę podczas studiów, kończąc na pełnym etacie w markecie lub sieciówce odzieżowej – każde stanowisko sprzedawcy cieszy się dużym zainteresowaniem wśród poszukujących pracy i na jeden wakat aplikuje niekiedy nawet do kilkuset kandydatów. W sytuacji, gdy walczymy o posadę w tak licznym gronie, warto postawić na profesjonalizm już od pierwszego kroku, czyli od momentu, gdy zaczynamy tworzyć swoje CV .
Szablon CV sprzedawcy
Pierwsza decyzja, jaką należy podjąć to dobór odpowiedniego szablonu CV. Wierz lub nie, ale design może zaważyć na odbiorze całego życiorysu, niezależnie od jego treści. Ponieważ branża handlowa jest ogromna, dobór szablonu CV należy zawsze rozważyć indywidualnie, w zależności od rodzaju sklepu, w którym chcemy pracować. Dla przykładu, zarówno życiorys do pracy w supermarkecie, jak i do sklepu z odzieżą może wyglądać podobnie. Prosty wzór CV, z niewielkim akcentem kolorystycznym (np. granatowy, ciemnozielony) oraz z miejscem na zdjęcie wystarczą, aby dobrze się prezentować przed rekruterami.
Jeżeli natomiast starasz się o stanowisko w prestiżowym salonie samochodowym, w butiku znanego domu mody czy jako agent nieruchomości w luksusowych dzielnicach, dobrze będzie trochę tego splendoru przyszłej pracy przelać na CV. Nowoczesny design, czytelna czcionka, ikony przy umiejętnościach językowych, odrobina koloru (możesz nawet wpleść do CV corporate design danej firmy). Wszystko to pomoże Ci wyróżnić się z tłumu kandydatów.
CV z paskiem po prawej stronieChcesz się wyróżnić wśród grona kandydatów na stanowisko sprzedawcy? Wybierz ten szablon CV z akcentami kolorystycznymi i ikonkami.
Jeśli nie jesteś znawcą programów graficznych oraz tekstowych - skorzystaj z kreatora CV i stwórz idealne podanie o pracę dla sprzedawcy.
Wybieram ten szablon CV
Podsumowanie zawodowe
Aby natychmiastowo wzbudzić zainteresowanie Twoją kandydaturą, zamieść w CV krótkie podsumowanie zawodowe. Co to takiego?
Podsumowanie zawodowe (inaczej profil zawodowy) to swoisty „wstęp” do CV. Zawiera krótki opis Twojej dotychczasowej kariery, zwykle 3-4 zdania. Czytając podsumowanie zawodowe, pracodawca może szybko zorientować się, kim jesteś i czego poszukujesz.
Jak napisać podsumowanie zawodowe?
To proste! Wystarczy, że zapamiętasz poniższe punkty:
- Kim jesteś i jak długo pracujesz w zawodzie?
-
Jakie są Twoje atuty?
-
Czego poszukujesz na danym stanowisku?
Przykład – podsumowanie zawodowe w CV sprzedawcy (wzór)
-
Kim jesteś i jak długo pracujesz w zawodzie?
Jestem sprzedawcą z trzyletnim doświadczeniem w branży elektronicznej.
-
Jakie są Twoje atuty?
Szybko i łatwo nawiązuję kontakt z klientami, służę poradą w doborze odpowiednich artykułów. Posiadam dużą wiedzę na temat sprzętu elektronicznego, w szczególności: sprzęt RTV oraz akcesoria gamingowe.
-
Czego poszukujesz na danym stanowisku?
Pragnę poszerzać swoją wiedzę w zakresie sprzętu RTV i AGD oraz poszukuję pracy, która daje możliwość bezpośredniego kontaktu z klientem.
Uwaga: pamiętaj, aby Twoje podsumowanie zawodowe nie było za długie. Szczegółowy opis kariery umieść w liście motywacyjnym. Podsumowanie powinno być zwięzłe i możliwie jak najlepiej dopasowane do ogłoszenia o pracy.
W swoim CV umieść aktualne dane kontaktowe. Wystarczy imię i nazwisko, numer telefonu oraz e-mail. Możesz także podać adres zamieszkania i datę urodzenia, ale nie są to niezbędne informacje. Uważaj na niepotrzebne, a czasem wręcz szkodliwe dane, które niektórzy kandydaci zapisują w życiorysie. Należą do nich np.:
- płeć,
- pesel,
- nazwisko panieńskie matki ,
- stan cywilny,
- informacja o dzieciach ,
- informacja o przynależności do konkretnej religii.
Powyższe dane kompletnie nie interesują pracodawcy, co więcej nie ma dla nich miejsca w CV sprzedawcy kasjera. Zgodnie z panującymi trendami oraz ciągłym rozwojem prawa pracy, firmy stawiają na równość dla wszystkich kandydatów. Oznacza to, że wiele wymienionych wyżej
danych osobowych to nie tylko zwykłe TMI, czyli too much information, ale wręcz kłopotliwy balast informacyjny, którego rekruter chce się jak najszybciej pozbyć, w obawie przed oskarżeniem o dyskryminację.
Czy wiesz, że...
Od maja 2018 pracodawca nie może wymagać od kandydata podania stanu cywilnego w CV lub podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Podobnie jest w przypadku zapisów w polskim Kodeksie Pracy. Zgodnie z Art. 183.a § 1. w rozdziale IIa:
„Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych (...)”.
Oznacza to, że pracodawca nie ma prawa dyskryminować Cię w żaden sposób, już na poziomie rekrutacji.
Doświadczenie zawodowe w CV sprzedawcy
Jak w każdym innym CV, tak i tutaj doświadczenie zawodowe będzie ważnym elementem Twojej kandydatury. Pierwsza zasada, o której nie możesz zapomnieć przy pisaniu życiorysu, to dopasowanie go do ogłoszenia o pracy. Pisząc o doświadczeniu, możesz zatem pominąć np. prace dorywcze, które nie były związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz.
Wyjątkiem będą tutaj osoby nie mające dużego doświadczenia w branży lub ubiegające się o swoją pierwszą pracę. W takim przypadku możesz wspomnieć o pracach dorywczych, eksponuj w nich jednak bardziej obowiązki i powierzone Ci zadania.
Zdobyte przez Ciebie dotychczas doświadczenia zawodowe zapisz
w kolejności antychronologicznej tj. od obecnie zajmowanego stanowiska. Przy każdym z nich wspomnij o 2-3 głównych obowiązkach, które wiązały się z daną pracą. Możesz także dodać szczególne osiągnięcia.
Przykład – doświadczenie zawodowe CV sprzedawca
3. 2020 - 2.2021 – Sprzedawca, Sklep Elektronix
- kompleksowa obsługa klienta
- obsługa kasy fiskalnej oraz terminali płatniczych
- sporządzanie dziennych raportów sprzedażowych
- działania promocyjne w sklepie
- szkolenie nowych pracowników.
Dodatkowe osiągnięcia:
- Utworzenie bazy stałych klientów
- Wprowadzenie programu lojalnościowego dla stałych klientów.
1.2018-2.2020 – Sprzedawca, Sklep RTVAGD
- obsługa klienta: doradztwo w doborze produktów, przyjmowanie reklamacji
- obsługa kasy fiskalnej oraz terminali płatniczych
- przyjmowanie dostaw towarów oraz przygotowanie produktów do sprzedaży.
Dodatkowe osiągnięcia:
- najwyższe wyniki sprzedażowe wśród współpracowników.
CV kasjer sprzedawca – jakie wykształcenie?
Jakiego wykształcenia oczekuje się na stanowisku kasjer - sprzedawca? Dobra wiadomość jest taka, że często wystarczy wykształcenie średnie albo zawodowe. Zła wiadomość, to fakt, że minimalne wykształcenie oznacza wielu chętnych do pracy. Nie bez powodu znane sieciówki odzieżowe stanowią cel zawodowy studentów oraz uczniów.
Z tego powodu nie musisz za bardzo przejmować się sekcją CV dotyczącą edukacji. Zadbaj po prostu o to, by była ona przejrzysta. Wspomnij jedynie o ostatnio ukończonej szkole lub o tym, że posiadasz status studenta. Zdecydowanie pomiń szkołę podstawową (i gimnazjum) w CV. Jedynymi dodatkowymi informacjami o Twojej edukacji mogą być np. wzmianki o ukończonych kursach i szkoleniach sprzedażowych.
Umiejętności w CV sprzedawcy
Jakie cechy powinna posiadać osoba pragnąca pracować w sprzedaży? Które kwalifikacje są niezbędne, na które kładą nacisk pracodawcy? O tym dowiesz się poniżej.
Zanim zaczniesz wypisywać swoje umiejętności, koniecznie zajrzyj do ogłoszenia o pracy. Na jego podstawie skonstruuj wstępny szkic kompetencji oraz umiejętności, których oczekuje od Ciebie pracodawca. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, zajrzyj do naszego poprzedniego artykułu „Jak poprawnie czytać ogłoszenia o pracę?”.
Przykład – ogłoszenie o pracy sprzedawca
Kasjer – Sprzedawca, Elektro-Shop
Zakres obowiązków
- Profesjonalna obsługa klienta
- Obsługa kasy fiskalnej
- Rozładunek dostaw
- Ekspozycja towarów zgodnie ze standardami firmy
- Sporządzanie raportów sprzedażowych.
Wymagania
- Znajomość sprzętu elektronicznego RTV mile widziana
- Łatwość w nawiązywaniu kontaktów,
- Wysoka kultura osobista
- Punktualność
- Umiejętność samodzielnej organizacji pracy
- Dobra znajomość programu Microsoft Excel
Wzór CV kasjer sprzedawca – umiejętności
- obsługa kasy fiskalnej oraz terminali płatniczych
- znajomość pakietu MS Office, w szczególności Word oraz Excel
- rozległa wiedza na temat sprzętu elektronicznego RTV oraz akcesoriów gamingowych
- kompleksowa obsługa klienta (w tym doradztwo)
- umiejętność organizacji czasu pracy
- łatwość w nawiązywaniu kontaktów z klientem oraz ze współpracownikami
- punktualność
Jak widzisz na powyższym przykładzie, wystarczy, aby zamieścić w CV kwalifikacje, które są kluczowe dla pracodawcy. W miarę możliwości użyj sformułowań podobnych do tych, znajdujących się w ofercie pracy.
Wskazówka
Swoje umiejętności w CV możesz podzielić na twarde i miękkie. Twarde to takie, które łatwo będziesz w stanie zmierzyć, ocenić poziom ich zaawansowania, jak np. znajomość programów komputerowych, języków obcych, wiedza związana z branżą, w której pracujesz. Miękkie, czyli soft skills, to umiejętności interpersonalne, społeczne np. umiejętność pracy w zespole, zdolność nawiązywania kontaktu z klientem czy kreatywność. Warto pamiętać, że to właśnie soft skills mają większe znaczenie podczas wyboru kandydata na stanowisko sprzedawcy. Jest tak ze względu na ciągły kontakt z klientem.
Swoje umiejętności miękkie możesz przedstawić obrazowo, na konkretnych przykładach, pisząc list motywacyjny. Najlepiej jest odwołać się w takim przypadku do poprzednich doświadczeń np. pracy w sklepie odzieżowym, w supermarkecie i opisać sytuacje, w których soft skills przydały Ci się najbardziej.
Zainteresowania w CV sprzedawcy
Dla wielu osób jest to rubryka opcjonalna. Jeśli jednak o pracę ubiega się kilkudziesięciu kandydatów, może zdarzyć się tak, że hobby w Twoim CV przekona rekrutera, aby to właśnie Ciebie zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Warto zatem zapisać to, co faktycznie Cię interesuje, biorąc pod uwagę kilka szczegółów.
- Pisząc o hobby w CV, unikaj jednowyrazowej wyliczanki.
Nie:
Zainteresowania: muzyka, książki, kino.
Tak:
Zainteresowania: muzyka klasyczna, jazz, rock; literatura hiszpańska oraz włoska; kino akcji, szczególnie filmy Martina Scorsese.
- Pamiętaj, by pisać prawdę. Kłamstwo w CV ma bardzo krótkie nogi. Wystarczy, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej trafisz na osobę, która naprawdę pasjonuje się literaturą hiszpańską. Nie mając o niej pojęcia, możesz znaleźć się w niezbyt komfortowej sytuacji.
- Nie wymieniaj zbyt wielu zainteresowań, wystarczą dwa, maksymalnie trzy zajęcia. Czytając listę dziesięciu różnych aktywności, rekruter będzie się zastanawiał, kiedy masz czas na pracę.
Końcowe porady
-
Zanim wyślesz swoje CV, koniecznie sprawdź, czy nie ma w nim błędów. Upewnij się, że podane dane kontaktowe są aktualne, a w tekst nie wkradły się literówki, czy błędy stylistyczne i ortograficzne. Jeśli masz taką możliwość, poproś kogoś o przeczytanie Twojego CV, w końcu co dwie głowy, to nie jedna.
- Pamiętaj o dodaniu klauzuli RODO tj. klauzuli o ochronie danych osobowych w swoim CV. Wiele firm odrzuca CV bez klauzuli już na samym początku rekrutacji.
Jeśli korzystasz z naszego kreatora CV online, klauzulę RODO dodasz automatycznie, za pomocą jednego kliknięcia.
- Na polskim rynku pracy przyjęło się, że CV zawiera zdjęcie kandydata. Nie oznacza to, że musisz dodać fotkę à la „z paszportu”. Pamiętaj jednak, aby na zdjęciu wyglądać schludnie i profesjonalnie. Dodanie fotografii z wakacji czy z imprezy nie będzie dobrym pomysłem.
- Gotowy życiorys, list motywacyjny sprzedawcy / sprzedawczyni oraz wszelkie załącznki do podania o pracę zapisz w formacie PDF. Jest to uniwersalny plik, który otworzy się na każdym komputerze, w niezmienionej formie.
Szukasz dalszych przykładów CV? Zajrzyj do artykułów poniżej!
Możesz też już teraz bezpłatnie wypróbować nasze szablony CV. Sprawdź, czy kreator CV online jest dla Ciebie, zapisz się do opcji Premium i pobierz swoje CV bez znaku wodnego.