Szukając pracy— niezależnie od tego, czym chcemy się zajmować — w trakcie rekrutacji musimy wyróżnić się na tle innych osób ubiegających się o dane stanowisko w dziale kadr i płac. O czym należy pamiętać, tworząc profesjonalne CV specjalisty:specjalistki ds. płac? Jakie elementy trzeba zawrzeć w treści?
Curriculum vitae oznacza „bieg życia”. To nic innego jak rozwinięcie skrótu CV, które pomaga w zwięzły, jasny sposób przekazać wszystkie istotne informacje o doświadczeniu, umiejętnościach czy wykształceniu danej osoby. Ubiegający się o stanowisko muszą sprawić, że pracodawcy będą chcieli ich „kupić”. Aby jednak to się udało, zwykle nie wystarcza stworzenie CV. Do dokumentów należy dołączyć również list motywacyjny oraz niejednokrotnie — w zależności od stanowiska, na jakie się aplikuje — portfolio.
Wzór CV Kadry i płacePostaw na ten stylowy szablon CV i stwórz z kreatorem CV kompletne podanie o pracę na stanowisko specjalistki/specjalisty ds. kadr i płac.
Pokaż szablon CV z ramkąNie da się wyróżnić jednej, uniwersalnej reguły, którą należy stosować w każdym przypadku zero-jedynkowo. Gdyby taka istniała, wszystkie CV wyglądałyby identycznie, a co za tym idzie — monotonnie oraz nieciekawie. Życiorys powinien natomiast zachęcać, a także wyróżniać kandydata:kandydatkę spośród reszty zgłoszeń. To dlatego przyszli specjaliści ds. kadr i płac muszą wykazać się kreatywnością.
Sporządzając CV na stanowisko kadrowego/kadrowej trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się. Przed przystąpieniem do tego zadania warto bowiem przejrzeć wszelkie dostępne strony z ofertami dla poszukujących pracy, aby zrozumieć wymagania pracodawców. Dobrze jest rozpisać na kartce, jakie umiejętności twarde i miękkie pojawiają się najczęściej. Ponadto świetnym rozwiązaniem okazuje się skupienie się na tych oczekiwaniach, które w pewien sposób pokrywają się z dotychczasowymi obowiązkami.
Zdjęcie do CV ma za zadanie zbudować pozytywny obraz kandydata:kandydatki w oczach osoby rekrutującej. Nie można zatem zdecydować się na wybór autoportretu będącego pamiątką z wakacji czy urodzin. Zamiast tego warto postawić na profesjonalny, schludny wizerunek, który jasno pokazuje, iż ubiegająca:y się jest osobą kompetentną. Nie zaleca się wstawiania fotografii, na których widać całą sylwetkę z bliska lub z daleka. Najlepiej zamieścić w CV zdjęcie samej twarzy lub postaci do pasa.
Nie trzeba też zdejmować okularów korekcyjnych, jednak absolutnie nie wolno do fotografii zakładać okularów przeciwsłonecznych. Taki zabieg mógłby zostać odebrany jako brak szacunku.
Jaki powinien być strój? Aplikując do pracy w dziale kadr i płac powinno się zadbać o schludny wygląd, a także unikać jaskrawych kolorów ubrań. W przypadku zdjęć do CV dobrze jest wybrać koszulę oraz spodnie bądź spódnicę w stonowanych odcieniach, np. szarościach lub beżach.
W swoim CV specjalista:tka ds. kadr i płac powinien:powinna wpisać kilka najważniejszych elementów, bez których pracodawcy nie będą mogli w pełni ocenić kandydatury danej osoby. Przede wszystkim trzeba pamiętać o uwzględnieniu:
Specjaliści ds. kadrowo-płacowych koniecznie muszą umieścić podsumowanie zawodowe w swoim życiorysie, ponieważ jest to swoista zachęta do zapoznania się z dalszą częścią dokumentu. Taki wstęp zawiera zwykle od trzech do maksymalnie pięciu zdań, a zatem stanowi zwięzły, lecz niezwykle ważny opis kandydata:kandydatki.
Takie podsumowanie zawodowe to nic innego jak profil zawodowy ubiegających się o daną posadę wraz z celami na przyszłość. Trzeba jednak pamiętać o dopasowaniu treści do oferty pracy, jak również poszczególnych wymagań firmy. Dzięki temu osoba sprawdzająca dokumenty już na początku zapozna się z najważniejszymi atutami przyszłego kadrowego czy przyszłej kadrowej, co może zadecydować o zaproszeniu ich na rozmowę kwalifikacyjną.
Trzeba pamiętać, że w tym przypadku należy postawić na jakość, a nie ilość. Nie warto się rozpisywać, aby już na wstępie nie znudzić osoby rekrutujacej ani nie zniechęcić gjej do dalszego czytania.
Doświadczenie zawodowe to jedna z najważniejszych kolumn w CV kadrowej i kadrowego. Tutaj trzeba pamiętać o uwzględnieniu tylko tych stanowisk, które bezpośrednio lub pośrednio nawiązują bądź pokrywają się z wymaganiami danej firmy. W przypadku ubiegania się o zatrudnienie do działu kadr i płac nie warto zatem wspominać o pracy w kawiarni jako kelner:ka, chyba że jest to jedyne dotychczasowe doświadczenie zawodowe.
Ponadto warto zaprezentować swoje wyniki jako twarde fakty, np. w postaci liczb lub poszczególnych osiągnięć. Oznacza to, że dobrym rozwiązaniem okazuje się opisanie konkretnych metod stosowanych w pracy.
Oprócz tego rekrutera czy rekruterkę zainteresować można poprzez stosowanie czasowników oznaczających daną akcję, m.in. „osiągnąłem/am”, „wprowadziłem/am” „podwyższyłem/am”, „usprawniłem/am”, „zoptymalizowałem/am”. Takie działanie przyciągnie uwagę i bardzo możliwe, że poskutkuje zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. W treści warto umieścić również szkolenia odbyte w poprzednim miejscu pracy.
Specjalista:specjalistka ds. kadr i płac, aby móc spełniać się na swoim stanowisku, musi mieć pewne wymagane cechy charakteru oraz zdolności. Niezależnie od tego, czy są one wymienione w wymaganiach firmy, dobrze jest wspomnieć o nich w curriculum vitae.
Przede wszystkim ważna jest chęć uczenia się i kontynuowania dalszego rozwoju. Osoba wykazująca się tego rodzaju dążeniem nigdy nie osiądzie na laurach, a co za tym idzie — bez względu na staż pracy będzie wciąż efektywnie oraz skutecznie wykonywała swoje obowiązki, starając się uzyskać jeszcze lepsze wyniki.
CV kadrowej:kadrowego musi uwzględniać również kompetencje twarde. Trzeba jednak pamiętać, iż te umiejętności znacznie różnią się od siebie w zależności od stanowiska, dlatego nie zaleca się przepisywania ich ze wzorów dostępnych w Internecie. Warto zastanowić się i wypisać swoje zdolności, które nie każdy ma, a będą potrzebne w dalszym rozwoju kariery.
W przypadku pracy w dziale personalnym niezwykle istotne okazuje się też rozumienie najważniejszej dokumentacji. Przyda się również ścisły umysł, ponieważ zawód ten jest ściśle związany z liczbami oraz cyframi. Ponadto kadrowi niejednokrotnie nadzorują podpisywanie umów o pracę, wypełnianie wniosków urlopowych czy wdrażanie w życie zwolnień lekarskich. Oprócz tego czuwają nad wypłacaniem wynagrodzeń, a także kontrolują przepracowany w miesiącu czas. To wszystko oznacza, że osoba ubiegająca się o tę posadę powinna biegle obsługiwać programy kadrowo-płacowe, jak i znać się — przynajmniej częściowo — na wybranych przepisach z prawa pracy.
Wiele osób popełnia kardynalny błąd podczas tworzenia CV, który dyskwalifikuje je niezależnie od doświadczenia, wykształcenia czy umiejętności. Mowa tu o braku klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Taki zapis jest obowiązkowy niezależnie do stanowiska, na jakie się aplikuje, a jego pominięcie skutkuje natychmiastowym odrzuceniem kandydatury, ponieważ dział HR firmy nie może uwzględnić dokumentu w procesie rekrutacji.
Klauzula RODO musi być widoczna, wyraźna i — co najważniejsze — aktualna. Najlepiej umieścić ją na samym dole życiorysu.
CV specjalisty:specjalistki ds. płac powinno być czytelne, tak aby pracodawcy lub rekruterzy nie musieli domyślać się jego treści. Ponadto należy wystrzegać się wszelkich błędów ortograficznych, interpunkcyjnych czy stylistycznych. Niejednokrotnie takie niedopatrzenia kończą się odrzuceniem ubiegającego się, gdyż wskazują na brak profesjonalizmu. Profesjonalne CV do działu kadrowo-płacowego będzie sporządzone w stonowanych kolorach, zamiast jaskrawych, nieprzyjemnych dla oka. Warto postawić na oryginalne wzory CV, by podanie o pracę nie było kopią ogólnie dostepnych szablonów CV. Wszystkie te zasady połączone w jedną całość stanowią gwarancję sukcesu i dają możliwość zdobycia wymarzonej posady.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: