Przedstawiciel handlowy / przedstawicielka handlowa to osoba odpowiedzialna głównie za pozyskiwanie nowych klientów. Przekonywanie ich do zakupu lub skorzystania z usług firmy wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Zawód ten wiąże się bowiem z bezpośrednim kontaktem z drugim człowiekiem, polega na doradztwie oraz wsparciu w promowaniu produktu bądź usługi. Działania przedstawiciela handlowego / przedstawicielki handlowej skupiają się również na wzmocnieniu wizerunku marki, a także budowaniu długoterminowych relacji z klientami.
Osoba wykonująca tę profesję powinna zatem być otwarta, skoncentrowana na celu, nie bać się wyzwań. Oprócz tego ważną rolę odgrywa umiejętność łączenia kompetencji miękkich z wiedzą i zdolnościami, jakie zostały zdobyte na ścieżce edukacyjnej oraz w trakcie kariery zawodowej. CV przedstawiciela handlowego / przedstawicielki handlowej powinno wyraźnie odzwierciedlać wszystkie wymienione wyżej cechy i umiejętności.
Znasz nasz kreator CV?Nasz kreator CV pomoże Ci stworzyć profesjonalny curriculum vitae. Ty wpiszesz tylko swoje dane, a my zajmiemy się formatowaniem.
W kreatorze stworzysz również list motywacyjny.
Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy? Praca ta wiąże się z następującymi obowiązkami:
Kiedy szukasz pracy w branży handlowej, odpowiedni dobór szablonu CV może zaważyć na Twoim sukcesie. W zależności od specyfiki firmy, w której chcesz pracować, szablon może się różnić. Dla przykładu, szablon CV dla pracy w przedsiębiorstwie zajmującym się fotowoltaiką będzie inny niż w przypadku koncernu farmaceutycznego.
Najlepiej wybrać prosty wzór, z małym akcentem kolorystycznym (np. granatowy lub ciemnozielony). Choć zdjęcie nie jest obowiązkowym elementem CV, to aplikując na stanowisko przedstawiciela handlowego / przedstawicielki handlowej, warto je umieścić. Niekiedy działy HR zwracają uwagę na aparycję aplikującego, zwłaszcza jeśli ma on reprezentować firmę.
Oprócz tego w curriculum vitae zawrzyj sekcje, w których przedstawisz swoje doświadczenia i umiejętności. Powinny się w nich znaleźć informacje o wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, znajomości języków obcych, umiejętnościach handlowych i komunikacyjnych, a także innych cechach, które wyróżniają Cię na tle innych kandydatów:tek.
Jeśli chcesz zainteresować osoby rekrutujące, postaraj się, aby samo CV było ciekawe. Umieść w nim krótkie podsumowanie i cele zawodowe.
Podsumowanie, określane również jako profil zawodowy, to tzw. wstęp do CV. W kilku zdaniach należy przedstawić swoje doświadczenie zawodowe oraz motywację. Natomiast cel zawodowy powinien określać najważniejsze umiejętności i przedstawiać plan na przyszłość.
Warto, by rubryka ta składała się z 4-5 zdań, w których określisz, czym się zajmujesz i od jak dawna, a także jakie są Twoje mocne strony (poparte faktami) oraz czego oczekujesz w nowym miejscu pracy.
Pamiętaj, że w CV podsumowanie i cele zawodowe nie mogą być za długie. Mają zachęcić Dział HR do zapoznania się z Twoją aplikacją, dlatego dopasuj ją do ogłoszenia o pracę.
W CV koniecznie trzeba umieścić aktualne dane osobowe i kontaktowe. Imię i nazwisko, numer telefonu oraz e-mail to najważniejsze elementy w tej sekcji. Możesz również podać miasto, w którym mieszkasz, a także swój wiek, jednak nie jest to konieczne. Nie podawaj numeru PESEL, nazwiska panieńskiego matki ani stanu cywilnego — te informacje nikomu nie powinny być potrzebne. Poza tym istnieje ryzyko, że trafią w niepowołane ręce.
Doświadczenie zawodowe jest jedną z pierwszych sekcji, na którą zwraca uwagę Dział Personalny. Przygotowując ją w CV na stanowisko przedstawiciela handlowego / przedstawicielki handlowej, należy dopasować je do ogłoszenia o pracę. Z tego powodu informacje o pracach dorywczych w innej branży najlepiej pominąć. Natomiast jeśli Twoje ogólne doświadczenie jest niewielkie, możesz uwzględnić te zajęcia. Warto jednak zadbać o ciekawe przedstawienie obowiązków oraz wykonywanych zadań.
Aby aplikacja była przejrzysta i prosta w odbiorze, miejsca pracy zapisz wg tzw. odwróconej chronologii, tj. od obecnie/ostatniego zajmowanego stanowiska wstecz. Uwzględnij też zakres obowiązków i szczególne osiągnięcia.
Analizując dostępne na rynku oferty, można zauważyć, że na stanowisku przedstawiciela handlowego / przedstawicielki handlowej najczęściej wystarczy wykształcenie średnie. W zależności od specyfiki branży, jako dodatkowy atut uznawane jest ukończenie studiów na kierunku zarządzanie lub ekonomia. Jeśli nie szukasz pierwszej pracy, zdecydowanie pomiń szkołę podstawową i gimnazjum. Natomiast jeżeli masz status studenta, warto o tym wspomnieć. W sekcji związanej z wykształceniem wystarczy podać przedziały czasowe lub rok ukończenia nauki, a także nazwę jednostki oraz kierunku/specjalizacji.
Na Twoją korzyść z pewnością zadziała również wzmianka o ukończonych kursach i szkoleniach, które na wybranym stanowisku mogą okazać się przydatne.
Jeśli kursów i szkoleń, których zrealizowanie możesz potwierdzić stosownym dokumentem, jest sporo, warto wybrać 3-5 z nich i zaznaczyć, że są to wybrane pozycje.
Wcześniej opisano przykładowe obowiązki na stanowisku przedstawiciela handlowego / przedstawicielki handlowej, na podstawie których można sformułować sekcję Umiejętności. Zanim jednak uzupełnisz tę część CV, zapoznaj się z ogłoszeniem, aby wiedzieć, czego dokładnie oczekuje się w danej branży oraz jakie konkretnie wymagania stawia przed kandydatami:tkami Dział HR danej firmy.
W zawodzie przedstawiciela handlowego ważne są zarówno kompetencje twarde, jak i miękkie. Z tego powodu ten blok curriculum vitae można podzielić na dwie kategorie. Warto pochwalić się znajomością języków obcych, specjalistyczną wiedzą czy technikami negocjacyjnymi. Lepiej skupić się na konkretach i nie odbiegać od prawdy, ponieważ Dział Personalny może chcieć zweryfikować podane informacje.
Poniżej znajduje się przykład ogłoszenia o pracę na stanowisku przedstawiciela handlowego / przedstawicielki handlowej w branży medycznej.
Przedstawiciel handlowy, Optikus
Zakres obowiązków:
Wymagania:
Wzór CV – przedstawiciel handlowy / przedstawicielka handlowa – umiejętności:
Umiejętności twarde:
Umiejętności miękkie:
Podział umiejętności na twarde i miękkie może zostać odebrany przez osobę rekrutującą jako wyraz starań. Warto również użyć sformułowań podobnych do tych zamieszczonych w ofercie.
Choć zainteresowania nie są najważniejszą sekcją, warto je uwzględnić – zwłaszcza jeśli to początki Twojej kariery i pole z doświadczeniem, osiągnięciami czy ukończonymi kursami nie zawiera zbyt wielu pozycji albo jest puste.
Hobby należy przedstawić w taki sposób, aby było ciekawe dla Działu HR, który zadecyduje, czy weźmiesz udział w kolejnych etapach rekrutacji. Zainteresowania mogą stanowić sygnał, że stale się rozwijasz i starasz się jak najlepiej wykorzystać wolny czas. Jeśli uważasz, że czytasz dużo książek, w rubryce Zainteresowania w CV nie pisz „książki”, lecz np. „literatura faktu”, „poradniki biznesowe” czy „książki o tematyce II wojny światowej”. Skonkretyzowanie obszarów zainteresowań prezentuje się ciekawiej niż zwyczajne, sztampowe hasła.
Jeśli wysyłasz CV w formie elektronicznej, koniecznie zapisz je w formacie PDF. Dzięki temu aplikacja zachowa estetyczny wygląd, niezależnie od tego, na jakim urządzeniu będzie przeglądana. Upewnij się też, że CV nie zawiera błędów – literówek, błędów ortograficznych czy stylistycznych.
Istotny element CV dla przedstawiciela handlowego / przedstawicielki handlowej stanowi również aktualna klauzula RODO, czyli zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Zdarza się, że niektóre działy HR nie akceptują aplikacji bez takiej adnotacji.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: