Branża IT to jedna z najbardziej lukratywnych gałęzi gospodarki. W dodatku, według prognoz Komisji Europejskiej, co najmniej do 2030 roku na naszym rodzimym rynku pracy, specjaliści IT będą mogli przebierać w ofertach. Czy w związku z tym, wygląd CV nie będzie miał tutaj znaczenia? Może wystarczy nabazgrać kilka słów o doświadczeniu i już, praca gwarantowana? Odpowiedzi na te pytania poznasz poniżej.
Programiści oraz programistki mają rzadko spotykany w dzisiejszych czasach luksus wyboru. Jeśli chcą dostać nową pracę, wystarczy, że nieśmiało podniosą rękę, a ich skrzynka mailowa zapełni się ofertami. Pracodawcy i headhunterzy często śledzą portale takie, jak LinkedIn czy Golden Line, by „złowić” kandydatów przed konkurencją. Czy oznacza to, że w ogóle nie potrzebujesz CV ? Otóż nie! Jeśli pragniesz dostać wymarzoną pracę, na dobrych warunkach, z atrakcyjną pensją oraz możliwością pracy zdalnej, mocne CV to podstawa.
Aby ułatwić pracę rekruterom, na górze swojego CV umieść krótkie podsumowanie zawodowe. Co powinno ono zawierać?
Jak widzisz, jest to jedynie 4-5 zdań, które w skrócie przedstawią Twoją kandydaturę i zachęcą rekrutera do uważniejszego zapoznania się z Twoim CV oraz do przeczytania listu motywacyjnego informatyka.Podaj poprawne dane kontaktowe: imię i nazwisko, e-mail, numer telefonu. Adres i data urodzenia nie będą konieczne, tutaj masz wybór. W branży IT popularne jest także umieszczenie w życiorysie linków do profilu na LinkedIn, Golden Line czy do własnej strony internetowej (online portfolio). Aby zachować profesjonalizm, unikaj dziwacznych nicków i adresów e-mail jak choćby gladiator96@op.pl. Postaw na neutralną kombinację imienia i nazwiska np. p.kowalski@onet.pl.
Dochodzimy do sedna. To właśnie ta sekcja ma w CV programisty największe znaczenie. Jak opisać zdobyte doświadczenie w życiorysie? Czy cv IT różni się pod tym względem od CV innego zawodu?
Podstawowe zasady opisywania doświadczenia w CV są takie same dla każdej branży. Zgromadzone kompetencje zawodowe zapisujemy w odwróconej chronologii, czyli zaczynając od obecnego zajęcia. Oprócz nazwy firmy, konkretnej nazwy stanowiska oraz przedziału czasowego pracy w danym przedsiębiorstwie, warto dodać jeszcze dwa punkty:
Wyobraź sobie, że aplikujesz do ogromnej korporacji, posiadającej setki działów z różnych branż. Za Twój pierwszy kontakt z firmą odpowiada HR, co oznacza, że osoba, która otrzyma Twoje CV, może nie mieć zielonego pojęcia o pracy programisty. Swoją wstępną selekcję będzie zatem opierać na tym, co zapiszesz w CV, porównując dane zagadnienia z wymogami przedstawionymi w ogłoszeniu o pracy.
Z tego powodu tworząc sekcję „Doświadczenie zawodowe”, zawsze miej pod ręką ofertę pracy. W krótkim opisie zakresu obowiązków staraj się używać słownictwa, podobnego do tego z ogłoszenia. To pozwoli rekruterom na szybkie oszacowanie, czy posiadasz niezbędną wiedzę praktyczną na dane stanowisko.
Więcej wskazówek znajdziesz w artykule: Jak poprawnie czytać ogłoszenia o pracę?
Software Developer
Obowiązki:
Bardzo ważna rubryka dla branży IT. Praca w zawodzie związanym z techniką informatyczną (z ang. information technology) wiąże się z określonym zapleczem edukacyjnym. Zdecydowanie preferowane są osoby z wyższym wykształceniem, co najmniej na poziomie inżynierskim. Firmy o dużym prestiżu często wybierają też kandydatów z uczelni, które wiodą prym w międzynarodowych lub krajowych rankingach.
Jak przekłada się to na graficzne przedstawienie wykształcenia w CV? To proste! Swoją ścieżkę edukacyjną zapisz w odwrotnej chronologii, poczynając od ostatniej ukończonej szkoły/uczelni. W życiorysie niezbędne będą tylko te kierunki studiów, które mają istotne znaczenie dla danego stanowiska. Możesz wspomnieć o uzyskanym tytule np. magister, inżynier, doktor itd. Jeśli masz na koncie udział w międzynarodowych seminariach, wykładach, warsztatach, koniecznie o tym wspomnij.
Stwórz CV dla informatykaSzybko i bez specjalnego oprogramowania napisz swoje Curriculum Vitae z kreatorem CV.
Zacznij terazNadal studiujesz, ale już poszukujesz pierwszej pracy w IT? Zadbaj o to, by w Twoim CV znalazła się informacja o posiadanym przez Ciebie statusie studenta. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo znalezienia zatrudnienia, bądź aktywnym studentem. Działaj w kole naukowym, zainteresuj się darmowymi prelekcjami najlepszych uczelni informatycznych na świecie, takich jak MIT, Stanford University, Carnegie Mellon University, Harvard itd. Możesz też postawić na płatny kurs na jednej z tych uczelni. Nie są one tanie, ale potraktuj je jako inwestycję w przyszły zawód. Poza tym świetnie wyglądają w CV.
W zawodzie należącym do branży IT ogromną rolę odgrywają konkretne umiejętności. Każda firma poszukuje kandydata z jak najlepszą wiedzą praktyczną w danej dziedzinie. I tutaj, w zależności od ogłoszenia o pracy, dopasuj swoje kwalifikacje do danego stanowiska. Pamiętaj, aby podać narzędzia IT, którymi się posługujesz, języki programowania, które znasz, a także dobrze znane Ci systemy. Nie zapomnij o umiejętnościach niezwiązanych z IT, czyli np. zapisz swoją znajomość języka angielskiego (bardzo pożądana ze względu na międzynarodowe zespoły pracowników).
Przykłady narzędzi IT:
Nie oszukujmy się, praca programisty nie wymaga od kandydata posiadania tak wielu umiejętności miękkich jak choćby praca sprzedawcy. Jednak istnieją soft skills, które warto wpisać w CV.
Praca w IT bardzo często wiąże się z home office. Z tego względu od pracownika wymagana jest samodyscyplina, świetna organizacja czasu oraz sumienność. Wiele firm międzynarodowych prowadzi także pracę zmianową, aby umożliwić wszystkim pracownikom, z różnych stref czasowych, branie udziału w wideokonferencjach. Tutaj przyda się elastyczność oraz umiejętność adaptacji do różnych godzin pracy. Z kolei stanowisko menadżera projektu, czyli osoby nadzorującej innych pracowników lub nawet inne działy IT, będzie wiązało się z umiejętnościami przywódczymi takimi jak: np. szybkie podejmowanie decyzji, motywowanie innych do pracy, zdolności perswazyjne, delegowanie zadań i skuteczne ich egzekwowanie. Jak widzisz, warto zatem urozmaicić swoje CV o soft skills.
Zdania na temat umieszczania hobby w CV programisty informatyka są podzielone. Dla jednych będzie to zbędna rubryka, dla innych wyróżniający element życiorysu. Jedno jest pewne, jeśli decydujesz się na opisanie swoich zainteresowań w CV, nie stawiaj na oklepane frazesy.
Wielu pracowników IT pisze, że ich hobby to nowe technologie. To świetnie, w końcu cała branża się na nich opiera. Postaraj się jednak być nieco bardziej precyzyjnym kandydatem. Które nowe technologie najbardziej Cię interesują? Może jest to AI, czyli sztuczna inteligencja? A może nanotechnologia? Dodaj trochę szczegółów.
Hobby w CV programisty – przykład:
Nowe technologie (nanotechnologia i jej zastosowanie w medycynie);
Astronomia (śledzenie nowych odkryć i badań);
Literatura science fiction
Szukasz dalszych przykładów CV? Zajrzyj do artykułów poniżej!
Możesz też już teraz bezpłatnie wypróbować nasze szablony CV. Sprawdź, czy kreator CV online jest dla Ciebie, zapisz się do opcji Premium i pobierz swoje CV bez znaku wodnego.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: