Praca na linii produkcyjnej bardzo często uchodzi za niewymagające szczególnych kwalifikacji zajęcie. Z tego powodu pracodawcy na jedno ogłoszenie o pracy otrzymują dziesiątki, a nawet i setki odpowiedzi od kandydatów. Szczególnie gorącym okresem jest czas wakacji. Oprócz osób poszukujących stałego zatrudnienia pojawiają się także studenci oraz uczniowie, pragnący pracowicie wykorzystać letnią przerwę w nauce, zebrać pierwsze doświadczenia zawodowe oraz zwyczajnie zarobić trochę pieniędzy na własne potrzeby. Jak widzisz, niewielkie wymagania pracodawcy wiążą się z dużą popularnością pracy na produkcji. Właśnie dlatego tak ważne będzie stworzenie dobrego CV, które spowoduje, że przyciągniesz uwagę rekrutera i tym samym otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
Najtrudniejszym elementem CV, czy w ogóle podania o pracę jest zwykle jego początek. Od czego zacząć? Na pewno każdy z nas uczył się pisania życiorysu na lekcjach języka polskiego, ale czy powinniśmy się sugerować taką „szkolną“ formą dokumentu? Po części tak, jednak od niedawna wielu rekruterów doradza wprowadzanie pewnych elementów do Curriculum Vitae, o których nie mówi się w szkole.
Wyeksponuj podsumowanie zawodowe w CVChcesz się wyróżnić swoim Curriculum Vitae? Wybierz oryginalny wzór CV i bez zbędnego wysiłku stwórz kompletne podanie o pracę w jednolitym designie.
Postaw na ten szablon CV, który przyciąga uwagę rekrutera swoimi turkusowymi elementami.
Jednym z nich jest np. rozpoczęcie CV od podsumowania zawodowego. Co to takiego? Podsumowanie zawodowe (lub inaczej profil zawodowy) to krótki, kilkuzdaniowy tekst przedstawiający sylwetkę zawodową kandydata. Odpowiadasz w nim na pytania:
Dane osobowe w CV pracownika produkcji powinny być umieszczone w widocznym miejscu, najlepiej obok zdjęcia, aby rekruter automatycznie powiązał twarz kandydata z jego nazwiskiem. Ponadto, warto zadbać o ich czasową aktualizację. Jeśli odświeżasz CV sprzed kilku lat, koniecznie sprawdź, czy wszystkie dane kontaktowe są prawidłowe i aktualne. Może zdarzyło Ci się zmienić numer telefonu, albo adres e-mail? Możesz mieszkasz już pod innym adresem? To bardzo ważne detale, które mogą zaważyć na Twojej karierze. Wyobraź sobie, że praca przechodzi Ci koło nosa, ponieważ rekruter nie może się z Tobą skontaktować. To duża strata czasu oraz wysiłku, zarówno dla Ciebie, jak i dla pracodawcy.
Co zapisujemy w sekcji „dane osobowe“?
Co jest zbędne w CV w sekcji „dane osobowe“?
Na polskim rynku pracy przyjęło się, że Curriculum Vitae zawiera zdjęcie kandydata. Choć wysyłka CV bez fotografii to nie błąd, zachęcamy do dołączenia jej do podania o pracę. Jak pisaliśmy powyżej, dzięki zdjęciu rekruter może „skojarzyć“ twarz z nazwiskiem, co sprawia, że Twoja kandydatura jest bardziej wyrazista.
Jeśli decydujesz się na CV ze zdjęciem, pamiętaj o kilku zasadach:
Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie wykonać zdjęcie, skorzystaj z usług fotografa. Możesz także skorzystać z jednego z bezpłatnych portali zajmujących się obróbką zdjęć do dokumentów online jak np. photoAiD.
Zanim zapiszesz swoje doświadczenia zawodowe, ponownie przeczytaj ogłoszenie o pracy i przeanalizuj wymagania pracodawcy. Czego będzie od Ciebie oczekiwał nowy szef? Wyobraź sobie, np. że posiadasz już doświadczenie w pracy na produkcji, a w ogłoszeniu jest ono wskazane jako „mile widziane“. Będziesz mieć przewagę nad innymi kandydatami już na starcie. Wykorzystaj to! Być może rekruter zdecyduje się na przyjęcie osoby, która zna rutynę pracy na linii produkcyjnej. Obok nazwy poprzedniego stanowiska podaj kilka głównych obowiązków, które do Ciebie należały. To pozwoli pracodawcy oszacować Twoje praktyczne umiejętności. Więcej wskazówek na temat analizy ogłoszenia o pracę znajdziesz w artykule: „Jak poprawnie czytać ogłoszenia o pracę?“.
Doświadczenie zawodowe zapisz w centralnej części dokumentu, tak by było widoczne na pierwszy rzut oka. Pamiętaj o zachowaniu antychronologii tj. rozpocznij od obecnego zajęcia. Zapisz datę, nazwę firmy i konkretną nazwę obejmowanego stanowiska.
Praca na produkcji nie wymaga specjalistycznego wykształcenia, to właśnie dlatego cieszy się tak dużą popularnością. Wystarczy zatem, że w sekcji „wykształcenie“ zapiszesz ostatnio ukończoną szkołę lub uczelnię. Wyjątkiem będzie tutaj praca związana z obsługą maszyn produkcyjnych. W takim przypadku potrzebne będzie wykształcenie techniczne w odpowiedniej branży.
Zapisanie odpowiednich kwalifikacji to ważny element każdego CV. Ponownie zajrzyj do oferty pracy i sprawdź, czego wymaga pracodawca, a co Ty możesz mu zaoferować.
Swoje umiejętności podziel na twarde i miękkie (soft skills). Umiejętności twarde to takie, które łatwo zmierzyć np. prawo jazdy kat. B, znajomość języków obcych, uprawnienia operatora wózka widłowego, czy wiedza na temat mechaniki maszyn. Umiejętności miękkie tzw. soft skills są związane z komunikacją interpersonalną i z naszym charakterem. Będą to np. zdolności przywódcze, umiejętność pracy w zespole, dobra organizacja czasu, rzetelność, zaangażowanie.
Opis hobby w CV nie jest koniecznością. Jeśli zdecydujesz się napisać kilka słów na ten temat, pamiętaj o kilku zasadach. Unikaj „wyliczanek“. Zamiast pisać, że Twoje hobby to muzyka, taniec i sport, podaj konkretne informacje.
Przykład:
Przykład:
Szablon CV pracownika produkcji powinien być prosty i przejrzysty. Możesz skorzystać z naszych gotowych wzorów CV takich jak np. CV proste, CV poważne oraz CV z osią czasu. Zaletą skorzystania z kreatora CV na naszym portalu jest to, że możesz od razu napisać list motywacyjny do pracy na produkcji i dodać do niego szablon o tym samym designie. Dzięki temu Twoje podanie o pracę będzie spójne i ustrukturyzowane.
Masz przed sobą gotowe CV? Świetnie, gratulacje! Zanim jednak klikniesz „wyślij“, koniecznie sprawdź kilka drobiazgów, które mogą zaważyć na Twojej kandydaturze.
Szukasz dalszych przykładów CV? Zajrzyj do artykułów poniżej!
Możesz też już teraz bezpłatnie wypróbować nasze szablony CV. Sprawdź, czy kreator CV online jest dla Ciebie, zapisz się do opcji Premium i pobierz swoje CV bez znaku wodnego.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: