Lubisz dzieci i chętnie zajmujesz się maluchami znajomych? A może studiujesz pedagogikę i marzysz o pracy z najmłodszymi? Praca niani może się okazać dla Ciebie strzałem w dziesiątkę! Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się zastanawiać nad wyborem właśnie takiej ścieżki kariery, ale nadal nie masz pewności co do zakresu obowiązków, czy kwalifikacji, poniższy artykuł powinien rozjaśnić Ci nieco sytuację. Z naszego tekstu dowiesz się bowiem, czym tak naprawdę zajmuje się opiekunka do dziecka. Co więcej, przeprowadzimy Cię także przez proces tworzenia idealnego CV niani oraz podania o pracę, które sprawi, że rodzice potrzebujący opiekunki do dziecka nie będą mieli wątpliwości, kto powinien zająć się ich maluchem.
CV ze zdjęciem w lewym roguNie wiesz, jak napisać CV dla niani? Wybierz ten szablon CV ze zdjęciem i danymi osobowymi po lewej stronie.
Chcesz zaoszczędzić czasu na formatowanie podania o pracę - skorzystaj z kreatora CV i stwórz najlepsze CV dla niani, by zapewnić sobie zaproszenie na rozmowę o pracę.
Niania czy niańka to zwykle kobieta, zajmująca się zawodowo opieką nad dziećmi. Oczywiście w dzisiejszych czasach coraz więcej mężczyzn wybiera zawód „niani”, jednak warto pamiętać, że w Polsce nadal to panie stanowią zdecydowaną większość w zawodzie i są chętniej zatrudniane przez rodziny.
Zakres obowiązków dla typowej opiekunki do dzieci może się różnić, w zależności od oczekiwań rodziców i samej niani. Bywa, że oprócz zajmowania się dziećmi, opiekunka wykonuje też drobne obowiązki domowe jak np. przygotowywanie posiłków. Wszystkie te kwestie powinna jednak zawsze regulować umowa o pracę.
Jakiego typu umowy możesz oczekiwać?
Najlepszym i najczęstszym rozwiązaniem na polskim rynku pracy jest podpisanie umowy aktywizacyjnej. Ten typ umowy został wprowadzony głównie z myślą o pracujących nianiach. Umowę aktywizacyjną regulują przepisy kodeksu cywilnego. Co więcej, jedną ze stron umowy może zostać także osoba z rodziny jak np. babcia, czy siostra, która na co dzień zajmuje się dzieckiem. Na mocy umowy aktywizacyjnej ZUS przejmuje na siebie opłacanie składek za osobę zatrudnioną. Jest to z pewnością znaczne ułatwienie dla rodziców malucha. Ze względu na swój wyjątkowy charakter prawny, umowa aktywizacyjna objęta jest kilkoma ważnymi obostrzeniami. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie ZUS-u.
Każde poszukiwania pracy zaczynają się od utworzenia CV. Nie inaczej jest w przypadku niani. Dobry życiorys jest furtką na rozmowę kwalifikacyjną.
Zacznij od zebrania w kilka zdań swojego dotychczasowego doświadczenia w krótkim podsumowaniu zawodowym. Dzięki temu czytający CV rodzic będzie mógł szybciej oszacować Twoje kompetencje. Podsumowanie zawodowe to zarys sylwetki kandydata, który umieszcza się u góry CV, z reguły pod danymi osobowymi. W kilku zdaniach opisujesz tam, kim jesteś, jakie masz doświadczenie i jaki jest Twój zawodowy cel na przyszłość.
Pamiętaj, aby wszystkie Twoje dane osobowe były zawsze prawidłowe oraz aktualne. W przeciwnym razie potencjalny pracodawca nie będzie mógł się do Ciebie odezwać i tym samym, stracisz szansę na pracę już na samym początku. Drugą ważną kwestią jest profesjonalizm. Zadbaj o to, by Twój adres e-mail był odpowiednio skonstruowany. Rodzice mogą mieć opory przed skontaktowaniem się z osobą o mailu mala.myszka@buziaczek.pl.
Jest to najważniejsza część każdego CV. Także (a może i tym bardziej) w przypadku niani, im więcej doświadczenia w zawodzie, tym lepiej. Jeśli jesteś na początku swojej kariery, nie udawaj, że jest inaczej. Opieka nad dziećmi, zwłaszcza tymi najmłodszymi wiąże się z wieloma powtarzalnymi czynnościami, które doświadczona niania zna bardzo dobrze. Rodzic od razu zorientuje się, że np. pierwszy raz zmieniasz pieluchę czy przygotowujesz butelkę dla dziecka. Nie warto, a wręcz nie przystoi zatem oszukiwać w tej kwestii, ponieważ zła opinia o niani, może w skrajnych przypadkach wręcz przekreślić jej karierę w zawodzie.
Co zatem możesz zawrzeć w sekcji „doświadczenie zawodowe”? Osoby początkujące mogą wspomnieć np. o tym, że zajmowały się młodszym rodzeństwem, kuzynostwem itp. Zawsze pisz także, w jakim wieku było dziecko, które znajdowało się pod Twoją opieką. Jeśli zdarzyło Ci się być wolontariuszem np. w osiedlowej świetlicy lub w podobnym ośrodku dla dzieci, koniecznie o tym wspomnij! Warto też zapisać takie stanowiska, które może nie są bezpośrednio związane z opieką nad dziećmi, ale swoją tematyką są z nimi związane jak np. praca w sklepie z dziecięcymi zabawkami, akcesoriami czy ubrankami typu Smyk, Toys”R”Us i inne.
Jeśli jesteś osobą z bogatym doświadczeniem zawodowym, będzie Ci znacznie łatwiej przekonać rodziców do swojej kandydatury. Dotychczasowe stanowiska zapisz w kolejności odwrotnie chronologicznej, tj. zaczynając od aktualnego zajęcia. Pisząc o pracy z daną rodziną, pamiętaj, aby podać zarówno daty pracy, jak i wiek oraz ilość dzieci, które były pod Twoją opieką. Warto też zapisać kilka podstawowych obowiązków, które do Ciebie należały. Dodatkowym atutem będzie doświadczenie pracy w innym kraju, czyli wyjazd w charakterze tzw. au pair.
Wskazówka: w CV możesz podać imiona lub płeć dzieci, gdyż czasem nawet takie szczegóły mają znaczenie dla rodziców poszukujących niani.
W zależności od ogłoszenia o pracy, rodzice mogą mieć różne oczekiwania co do posiadanego przez nianię wykształcenia. Bardzo często opiekę nad dziećmi podejmują osoby studiujące, czyli z wykształceniem średnim. W takim przypadku jest to zazwyczaj praca tymczasowa lub dorywcza. Coraz więcej opiekunek stanowią też osoby, które decydują się na roczny wyjazd zagraniczny w charakterze au pair jeszcze przed podjęciem studiów.
Inną grupę stanowią natomiast nianie, które są już po studiach i swoją karierę zawodową chcą na stałe powiązać z pracą z dziećmi. To zwykle osoby, które ukończyły takie kierunki studiów jak np.: psychologia dziecięca, nauczanie wczesnoszkolne, pedagogika specjalna itp. Niania z wykształceniem w konkretnej dziedzinie będzie częściej poszukiwana przez rodziców dzieci o specjalnych potrzebach np. zmagających się z jakimiś schorzeniami (zarówno psychicznymi, jak i fizycznymi). Wykształcenie wyższe będzie też wymagane w każdej placówce dziecięcej (żłobek, przedszkole, instytucje społeczne).
Z reguły wystarczy zapisanie ostatnio ukończonej szkoły lub uczelni, chyba, że w ogłoszeniu o pracy wyraźnie zapisane są konkretne, inne wytyczne. Jeśli nie ma takiej adnotacji, wystarczy nazwa szkoły i ukończony kierunek.
Wykształcenie – CV niania przykład
10/2018 – obecnie
Uniwersytet Pedagogiczny (UP) im. Komisji Edukacji Narodowej w KrakowieKierunek – Pedagogika specjalna
W 2013 roku zaraz po narodzinach księcia Jerzego, wiele osób zaczęło snuć domysły na temat tego, kto zostanie nianią królewskiego wnuczka. Świat obiegły niebywałe informacje o wymaganiach, dotyczących kwalifikacji przyszłej opiekunki chłopca. Dyplom elitarnej szkoły dla niań Norland College, znajomość języków obcych, sztuki walki w małym palcu, umiejętność brawurowej jazdy samochodem – to tylko niektóre z kompetencji, które musi posiadać królewska niania.
A jak to jest w naszej rzeczywistości? Jaka jest idealna niania? Czy faktycznie musisz być jak Marry Poppins i Superniania w jednym? Surowa i powściągliwa czy ciepła i rozpieszczająca?
Wymagania dotyczące kwalifikacji i umiejętności niani są bardzo zróżnicowane. To rodzice decydują, czy potrzebna im jedynie osoba, która będzie sprawować podstawową opiekę nad dzieckiem pod ich nieobecność, czy może poszukują kogoś, kto będzie w stanie pomóc pociechom w odrabianiu zadań domowych, a w niektórych przypadkach nawet udzielać im dodatkowych lekcji. Oczywiście, im więcej obowiązków i im wyższe posiadasz kwalifikacje, tym lepiej płatną pracą możesz otrzymać.
Umiejętności twarde, czyli takie, które łatwo można zmierzyć, wykazać stopień zaawansowania w danej dziedzinie itd.
Przykłady umiejętności twardych – CV niania
Umiejętności miękkie, czyli soft skills to krótko mówiąc, kompetencje, które są wynikiem naszego charakteru i osobowości. Nie można ich dokładnie zmierzyć czy określić stopnia ich zaawansowania.
Przykłady umiejętności miękkich – CV niania
W zawodzie niani referencje od dotychczasowych pracodawców stanowią bardzo ważny element. Wielu rodziców chętnie zapozna się z opinią o opiekunce, zanim zdecyduje się z nią spotkać czy oddać pod jej opiekę swoje dziecko.
Pisanie o swoich zainteresowaniach w CV jest kwestią bardzo dowolną, jednak zawsze zachęcamy, aby to zrobić. W jaki sposób? Wystarczy trzymać się dwóch prostych zasad: unikać banałów i pisać prawdę. Oznacza to, że jeśli w sekcji hobby chcesz umieścić wyliczankę w stylu: muzyka, sport, filmy, równie dobrze możesz nie pisać nic. Sekcja hobby ma wzbogacić Twoje CV, a zarazem Twoją sylwetkę jako kandydata. Niestety, zainteresowania zapisane w trzech słowach, nie mówią o Tobie nic nadzwyczajnego. Koniecznie rozwiń swoją wypowiedź. Jaki rodzaj muzyki najbardziej Ci się podoba? Który ze sportów uprawiasz? Jakie filmy najchętniej oglądasz?
„Interesuję się architekturą skandynawską... no, tą z Ikea.”
Nie ma nic gorszego niż rozmowa na temat fikcyjnego hobby, która ze smalltalku przeradza się w bardzo niezręczną sytuację. Nie od dziś wiadomo, że kłamstwo w CV ma krótkie nogi i prędzej, czy później wyjdzie na jaw. Zdarza się, że już podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter odkrywa, iż dana osoba wcale nie jest fanem kina francuskiego, z włoskiej kuchni kojarzy tylko pizzę i spaghetti, a na pytanie o architekturę skandynawską opowiada o zakupach w Ikea. Powiedzmy sobie szczerze, czy chcesz zatrudnić osobę, która już na samym początku mówi o sobie nieprawdę?
Tak jak w przypadku pracowników biurowych, tak i szablon CV niani nie powinien być zbyt skomplikowany. Przejrzysta struktura i stonowana kolorystyka pozwoli czytającemu skupić się na treści Twojego CV. Ważne jest, aby Twój życiorys zawierał jednak Twoje aktualne zdjęcie, wybierz zatem taki design, który przewiduje dodanie w szablonie fotografii. Szczególnie polecamy nasze szablony: „CV ze zdjęciem w lewym rogu“ oraz „CV eleganckie“.
Szukasz dalszych przykładów CV? Zajrzyj do artykułów poniżej!
Możesz też już teraz bezpłatnie wypróbować nasze szablony CV. Sprawdź, czy kreator CV online jest dla Ciebie, zapisz się do opcji Premium i pobierz swoje CV bez znaku wodnego.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: