CV dla nauczyciela powinno odzwierciedlać jego wiedzę w danej dziedzinie oraz odpowiednie przygotowanie pedagogiczne. To dokument, który najlepiej prezentuje kompetencje i umiejętności — zarówno te specjalistyczne, jak i miękkie. Jak napisać CV nauczyciela mianowanego, kontraktowanego lub dyplomowanego? Czym powinno się wyróżniać curriculum vitae w przypadku kandydowania na stanowisko w przestrzeni edukacji wczesnoszkolnej? Najważniejsze sekcje to doświadczenie zawodowe oraz umiejętności, ale to nie jedyne aspekty, na które zwraca uwagę dyrekcja instytucji edukacyjnych.
Wzory CV nauczycielaSzukasz odpowiedniego szablonu dla CV nauczyciela?
Nie wiesz, jak dopasować list motywacyjny do CV?
Skorzystaj z kreatora CV i stwórz swoje podanie o pracę w szkole w 5 minut.
Bardzo istotną sekcją CV nauczyciela jest doświadczenie zawodowe. Należy tam wymienić wszystkie dotychczas pełnione stanowiska w instytucjach edukacyjnych. Warto wypisać nie tylko nazwę, adres pracodawcy oraz okres pełnienia danej funkcji, ale także przedstawić w formie wypunktowanej obowiązki i osiągnięcia. Mogą one być związane np. z realizacją jakichś dodatkowych projektów, objęciem wychowawstwa w danej klasie lub pomocą w przygotowaniu najzdolniejszych uczniów do olimpiad i konkursów.
Jak napisać CV nauczyciela? Przykłady treści umieszczanej w sekcji Doświadczenie zawodowe znajdują się poniżej:
09.2010 – 06.2012 - Szkoła Podstawowa nr 1 w Warszawie
Stanowisko: nauczyciel języka polskiego
Zakres obowiązków:
09.2005 – 06.2010 - Szkoła Podstawowa nr 5 we Wrocławiu
Stanowisko: nauczyciel matematyki
Zakres obowiązków:
Poza sekcją Doświadczenie zawodowe w CV dla nauczyciela bardzo istotna jest także część zatytułowana Umiejętności. W tym zawodzie istotną rolę odgrywają zarówno kompetencje miękkie, jak i bardziej specjalistyczne (twarde), dlatego najlepiej podzielić je w curriculum vitae na dwa bloki.
Przykładowe zdolności interpersonalne to:
Natomiast przykładowe umiejętności specjalistyczne, mile widziane w CV nauczyciela kontraktowanego, mianowanego lub dyplomowanego to:
Bardzo ważnym elementem każdego CV nauczyciela – dyplomowanego, wczesnoszkolnego, mianowanego, a także kontraktowego – jest wykształcenie. Co zrobić, aby wyróżnić się na tle wielu kandydatów ubiegających się o to samo stanowisko? Najważniejsze, aby:
* dokładnie opisać, jaki tytuł oraz specjalizację uzyskano na danym kierunku studiów,
* wymienić placówki edukacyjne w kolejności odwrotnej do chronologicznej,
* wspomnieć o dodatkowych osiągnięciach oraz działalności dodatkowej związanej z okresem studiowania.
Jak skonstruować historię wykształcenia w curriculum vitae nauczyciela? Wzór znajduje się poniżej:
2010–2015 -Uniwersytet Jagielloński (Wydział Historii)
Kierunek: Historia
Uzyskany tytuł: magister
Osiągnięcia:
2005–2010 - Uniwersytet Wrocławski (Wydział Nauk Biologicznych)
Kierunek: Biologia
Uzyskany tytuł: magister
Osiągnięcia:
Co jeszcze powinno znaleźć się w CV? Nauczyciel jako osoba uznawana za autorytet powinien być aktywny i mieć ciekawe zainteresowania. Warto o nich wspomnieć w curriculum vitae, w szczególności, jeśli pasje realizowane w wolnym czasie nawiązują w jakiś sposób do dziedzin związanych z edukacją. Oto przykładowe wzory CV dla nauczycieli języków obcych — sekcja Zainteresowania:
Tymczasem w CV nauczyciela dyplomowanego specjalizującego się w nauczaniu biologii lub nauk pokrewnych mogą się znaleźć zainteresowania takie jak:
Jeśli chodzi o CV nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej, ubiegając się o taką posadę, należy wykazać się wieloma osiągnięciami oraz umiejętnościami potrzebnymi do pracy z młodszymi dziećmi. Mile widziane są zatem zainteresowania, które mają jakiś związek z pracą z 7-, 8- oraz 9-latkami. Należą do nich np.:
W CV do pracy w szkole warto zamieścić również sekcję Podsumowanie zawodowe. To dobre miejsce na dokładniejsze opisanie doświadczenia zawodowego, umiejętności, osiągnięć oraz zainteresowań, a także podzielenie się osobistymi przemyśleniami na temat dalszej kariery zawodowej oraz oczekiwań związanych z nową pracą. Warto w nim także udzielić informacji na temat:
„Bycie nauczycielem to dla mnie nie tylko zawód, ale i pasja. Interesuję się pedagogiką wczesnoszkolną od I roku studiów i stale rozwijam swoje kompetencje. Ogromną przyjemność sprawia mi opieka nad uczniami o obniżonej sprawności intelektualnej oraz dbanie o ich rozwój. Z miłą chęcią dołączę do Szanownego Grona Pedagogicznego, aby wykorzystać w praktyce wiedzę zdobytą podczas licznych kursów nauczania dziecka z autyzmem.”
„5 lat doświadczenia na stanowisku nauczyciela matematyki dało mi bardzo wiele. Bardzo szybko odkrywam u dzieci talenty predysponujące je do udziału w ogólnopolskich konkursach i olimpiadach, natomiast z uczniami, którzy mają trudności w nauce, pracuję indywidualnie, biorąc pod uwagę ich potrzeby. Każdy sukces moich podopiecznych, choćby najmniejszy, motywuje mnie do dalszej pracy."
„Jestem nauczycielem wychowania fizycznego z wieloletnim stażem pracy. Uwielbiam pracę z dziećmi i młodzieżą oraz mam na koncie kilka sukcesów. Pod moją opieką trenowało w latach dziecięcych wiele dzisiejszych gwiazd siatkówki. To, co mnie wyróżnia, to indywidualne podejście do ucznia i jego możliwości fizycznych, cechuje mnie również zdolność do motywowania, by w bezpieczny sposób pokonywać swoje słabości. Potrafię zachęcić do regularnej aktywności fizycznej każdego młodego człowieka.”
Niezależnie od tego, czy osoba składająca podanie o pracę nauczyciela jest początkująca, czy też ma duże doświadczenie, dyrekcja szkoły może poprosić o list motywacyjny. Dzięki temu narzędziu da się lepiej poznać kandydata lub kandydatkę, jeszcze przed zaproszeniem na rozmowę rekrutacyjną. Najważniejsze elementy listu motywacyjnego to:
Każdy, kto poszukuje wzoru CV nauczyciela lub potrzebuje pomocy przy jego opracowaniu, powinien odwiedzić portal CVhero. Znajdujący się tam kreator CV online, a także szereg publikacji i porad związanych z ubieganiem się o pracę, przybliżą do otrzymania wymarzonego stanowiska. Dostęp do materiałów jest bezpłatny, natomiast z oprogramowania do projektowania curriculum vitae można skorzystać przez 30 dni za jednorazową opłatą 29,90 zł. Chcąc ponownie skorzystać z kreatora CV, można w każdej chwili wykupić dalszy dostęp na kolejne 30 dni za jedyne 14,90 zł.
Dzięki kilkudziesięciu szablonom oraz niezliczonym możliwościom indywidualnego dopasowania każdemu uda się szybko i łatwo stworzyć swoje indywidualne CV. Korzystając z portalu CVhero i umieszczonych tam wzorów CV dla nauczyciela, da się przygotować komplet dokumentów rekrutacyjnych w jednolitym wzorze i takim samym formacie. Nie tylko curriculum vitae, ale także profesjonalne podanie o pracę oraz list motywacyjny nauczyciela / nauczycielki pozwolą znacznie zwiększyć szanse u potencjalnych pracodawców.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: