Mechanik samochodowy to osoba, która jest odpowiedzialna za takie zadania jak naprawa samochodów, prace regulacyjne, a także sprawdzanie stanu technicznego aut oraz innych pojazdów mechanicznych. Niestety wykwalifikowanie się w tym kierunku nie wystarczy, aby znaleźć dobrze płatne zatrudnienie w zawodzie, ponieważ konkurencja jest bardzo duża. Jak napisać CV dla mechanika samochodowego? Które umiejętności warto podkreślić w curriculum vitae? Przed aplikacją do pracy w wymarzonej firmie zaleca się sprawdzić przykładowe wzory CV.
Najważniejsza sekcja w CV mechanika to doświadczenie zawodowe. Nic bowiem nie świadczy lepiej o posiadanych kompetencjach niż praca w warsztatach samochodowych oraz pozytywne referencje od poprzednich pracodawców. Listy polecające warto zbierać także wtedy, gdy osoba aplikująca była aktywna na rynku przez dłuższy czas, ale nie pracowała na etacie, tylko na własnej działalności gospodarczej – każda opinia zadowolonego klienta ma szansę przybliżyć mechanika do lepszej propozycji zawodowej.
Jak powinna wyglądać sekcja Doświadczenie zawodowe w przypadku takiej profesji jak mechanik samochodowy? CV może prezentować się następująco:
Mechanik samochodowy to zawód, który wymaga wielu specjalistycznych umiejętności. Co wpisać w curriculum vitae? Mechanik powinien móc pochwalić się kompetencjami takimi jak:
W CV mechanika dobrze będą wyglądać także mniej specjalistyczne umiejętności, m.in:
Natomiast jeśli chodzi o języki obce w CV, mechanik samochodowy niekoniecznie musi się nimi posługiwać, chyba że stara się o pracę w warsztacie samochodowym za granicą. Wtedy warto znać język używany w danym kraju przynajmniej na poziomie B2+.
Skąd wiadomo, jakie umiejętności liczą się dla przyszłego pracodawcy w największym stopniu? Taką wiedzę da się uzyskać poprzez śledzenie trendów panujących na rynku. W ogłoszeniach o pracę jako mechanik samochodowy wyszczególnione są zawsze wymagania stawiane wobec kandydata. Warto się nimi zainspirować podczas projektowania CV mechanika, pamiętając jednocześnie, aby nie podawać w aplikacji informacji niezgodnych z prawdziwym stanem rzeczy. Prędzej czy później drobne lub większe kłamstwa wyjdą na jaw, a to prawdopodobnie wpłynie na dalszą karierę zawodową.
Pomoc w tworzeniu CV dla mechanika samochodowegoSkoncentruj się na rzeczach najważniejszych, a my zajmiemy się designem Twojego CV
Przejdź do kreatora CVW zawodzie mechanika samochodowego bardzo ważne jest wykształcenie kierunkowe zawodowe lub średnie techniczne samochodowe. Informacja o takim wymogu występuje w większości ogłoszeń o pracę. W jakim miejscu w CV mechanika zamieścić tę sekcję? O wykształceniu zaleca się wspomnieć poniżej bloku z Umiejętnościami. Można również zaprojektować curriculum vitae tak, aby ukończone szkoły (nazwy placówek oraz kierunki) były widoczne na pasku bocznym dokumentu, np. pod danymi do kontaktu.
Jak przedstawić historię wykształcenia w dokumentach aplikacyjnych? Przykładowe CV mechanika samochodowego wygląda następująco:
2010–2013
Szkoła Branżowa I stopnia COSINUS w Katowicach
Zawód: mechanik pojazdów samochodowych
Uzyskane wykształcenie: zasadnicze branżowe.
2013–2015
Branżowa Szkoła II Stopnia w Bytomiu
Zawód: technik pojazdów samochodowych
Uzyskane wykształcenie: zasadnicze branżowe.
Co jeszcze powinien umieścić w CV mechanik samochodowy? W tym zawodzie bardzo liczą się zainteresowania związane z motoryzacją, elektroniką, majsterkowaniem itd. Nic bowiem nie przygotowuje lepiej do samodzielnej pracy w warsztacie samochodowym niż godziny spędzone w garażu, poświęcone np. tuningowaniu auta. Inne mile widziane pasje w CV mechanika to:
W wielu ogłoszeniach o pracę w charakterze mechanika samochodowego brak informacji na temat listu motywacyjnego I rzeczywiście, jeśli kandydat przyłoży się do napisania CV mechanika oraz podsumowania zawodowego, uda mu się zrobić dobre wrażenie na pracodawcy bez konieczności napisania tego dokumentu. Wiele zależy jednak od wymagań danego pracodawcy – jeśli w ofercie jasno wskazano, że list motywacyjny jest niezbędny, warto się przyłożyć do jego przygotowania. Na szczęście pracę ułatwią kreatory CV oraz wzory dostępne w Internecie.
Niezależnie od tego, czy pracy szuka absolwent świeżo po szkole zawodowej, czy też specjalista z wieloletnim doświadczeniem w branży, warto zamieścić w curriculum vitae mechanika Podsumowanie zawodowe. To krótki opis dotychczasowych osiągnięć, który zawiera również wyjaśnienie, dlaczego kandydat chce podjąć pracę akurat w tym warsztacie samochodowym. Dzięki zamieszczeniu takich informacji w CV rekruter zyskuje szansę na poznanie kandydata do pracy jeszcze przed zaproszeniem go na rozmowę rekrutacyjną.
Proces przygotowywania dokumentów aplikacyjnych da się znacznie uprościć. Pozwalają na to strony oferujące przykładowe CV. Mechanik samochodowy może również skorzystać z narzędzi takich jak np. kreator CV. Dzięki wielu profesjonalnym szablonom uda się uzyskać estetyczne curriculum vitae, które zachęci rekrutera do zaproszenia kandydata na rozmowę rekrutacyjną. Obsługa tego typu programów okazuje się bardzo prosta – w większości opierają się na metodzie „przeciągnij i upuść”, zatem do ich użytkowania nie jest konieczna fachowa wiedza komputerowa.
W przypadku CV mechanika samochodowego nie należy przesadzać z nadmiernie dekoracyjnym wyglądem dokumentów aplikacyjnych. Można umieścić w górnej lub bocznej części zdjęcie kandydata do pracy, lecz kolorystyka pozostałych elementów powinna być jednolita i schludna. Dobrze będzie się prezentować np. curriculum vitae w kolorze białym, z szarymi, granatowymi lub zielonymi wyróżnieniami poszczególnych sekcji. Przed przesłaniem zgłoszenia do pracodawcy warto pokazać dokument komuś, kto ma dobre oko do tego typu graficznych niuansów.
Przygotowanie CV mechanika w oparciu o profesjonalne szablony trwa kilka minut. Następnie trzeba spersonalizować aplikację tak, aby zawierała ona prawdziwe informacje na temat kandydata, a także była zgodna z wymaganiami przyszłego pracodawcy. Po uzupełnieniu odpowiednich sekcji danymi osobowymioraz dotyczącymi doświadczenia zawodowego, umiejętności, wykształcenia i zainteresowań istotnych z punktu widzenia pracodawcy ostatni krok to dokładne sprawdzenie wszystkich dokumentów rekrutacyjnych pod kątem ewentualnych literówek.
Ponadto bardzo ważne jest, aby dokumenty aplikacyjne miały odpowiedni format. W dzisiejszych czasach rzadko kiedy zanosi się wydrukowane curriculum vitae do pracodawcy, większość z nich preferuje bowiem wysyłkę za pomocą poczty e-mail.
Samo tylko wykwalifikowanie się zawodzie mechanika samochodowego nie wystarczy, aby otrzymać interesującą propozycję zawodową. Kandydaci muszą wykazać się samodzielnością w działaniu oraz poszukać firm albo warsztatów, w których są wakaty. Żeby przekonać do siebie pracodawcę, konieczne jest przygotowanie CV mechanika samochodowego. Na szczęście w dzisiejszych czasach to wcale nie jest takie trudne – szereg narzędzi i szablonów pozwala stworzyć aplikację, która wygląda profesjonalnie i podkreśla wszystkie atuty osoby starającej się o zatrudnienie.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: