Curriculum vitae to najważniejszy komponent podania o pracę. Zawiera wszystkie najważniejsze dane kandydata, jakich potrzebuje pracodawca. Zamieszczane informacje powinny być prawdziwe, zwięzłe i jasne. Osoba składająca aplikację musi więc poświęcić trochę czasu, by prezentowała się ona dobrze i zachęcająco. CV księgowej nie stanowi tu wyjątku. Jak powinno wyglądać CV księgowego? Co należy wpisać, gdy nie ma się doświadczenia i praktyki w zawodzie?
Księgowa nie jest profesją dla każdego. Zakres obowiązków obejmuje między innymi takie odpowiedzialne zadania jak:
Naprawdę warto te cechy zawrzeć w CV. Księgowa to jedna z najważniejszych osób w firmie, więc trzeba udowodnić, iż jest się odpowiednim kandydatem na to stanowisko.
W CV główny księgowy powinien zawrzeć informacje dotyczące wykształcenia wyższego, oczywiście na kierunku związanym z księgowością. Ponadto trzeba wykazać się znajomością przepisów takich jak MSR (Międzynarodowe Standardy Rachunkowości), ustawa o rachunkowości, ustawy podatkowe i inne akty prawne. Dobrze także mieć wiedzę z zakresu obsługi programów komputerowych dotyczących finansów i księgowości oraz arkuszy kalkulacyjnych.
Oprócz wykształcenia ważne jest doświadczenie, dlatego już zdobyty tytuł np. doradcy księgowego trzeba koniecznie wpisać w curriculum vitae. Przyda się także zdobyta praktyka, czyli udokumentowana ścieżka kariery, a także polecenia od byłych pracodawców. CV księgowej na takim odpowiedzialnym stanowisku powinno być wypełnione latami doświadczenia i sukcesami firm, z którymi współpracowała. Musi udowodnić, że będzie mogła spełniać swoje powinności.
Szablon CV księgowaTen modny szablon CV nadaje się idealnie na CV księgowej
Wybierz ten szablonKażde CV powinno mieć jasno określoną strukturę. Bez niej powstanie nieład, a chaotyczne aplikacje pracodawcy czytają niechętnie. Aby życiorys był zgodny z wymaganiami i standardami, należy umieścić w nim najpierw dane osobowe, potem doświadczenie i cele zawodowe, następnie wykształcenie oraz klauzulę RODO. Akapit, w którym dana osoba pisze o sobie w kilku zdaniach, jest bardzo ważny, gdyż daje pracodawcy szybki wgląd w jej praktykę i ambicje. Kolejny istotny element to umiejętności, np. znajomość aktualnych przepisów. Ważne także, by umieścić zainteresowania w CV. Księgowa, jak każdy, powinna mieć też inne hobby. Być może okaże się, że pracodawca również lubi czytać np. książki o inwestowaniu?
Obecnie nie wpisuje się już do CV dokładnej daty urodzenia, stanu cywilnego. Na pewno należy pominąć stan zdrowia czy sytuację rodzinną. Zakłada się, że kandydaci są gotowi do pracy. Wystarczą więc: imię, nazwisko, adres stacjonarny i najlepiej mailowy lub numer telefonu, by osoba składająca podanie mogła szybko otrzymać informację o wynikach rekrutacji. Błędem jest podawanie zbyt wielu informacji o sobie w CV. Księgowość wymaga jedynie sprawnego i skupionego na zadaniach pracownika, bez względu na jego stan cywilny czy wiek.
Do CV trzeba wpisać wykształcenie. W przypadku księgowego będzie ono ważne, ponieważ mówi rekruterowi, czy osoba składająca podanie o przyjęcie do pracy jest merytorycznie przygotowana do swoich obowiązków. Zwykle CV na stanowisko księgowej zawiera te dane, najczęściej ostatni poziom edukacji. Raczej nie wpisuje się szkoły średniej w sytuacji, gdy ktoś ma ukończone studia, chyba że było to np. liceum ekonomiczne i dana osoba chce podkreślić, że o byciu buchalterem myślała już od najmłodszych lat.
Warto pamiętać, by w CV nie koloryzować ani nie przeinaczać faktów. W dobie internetu wiele rzeczy można sprawdzić, a deklarowanie np. pełnego wykształcenia ekonomicznego wtedy, gdy się nie skończyło szkoły, na pewno nie pomoże danej kandydaturze. Jeśli jednak osoba skończyła przykładowo dwa kierunki studiów, to z pewnością pożądane jest, by taki fakt zamieścić w CV. Główny księgowy np. powinien mieć ukończone ekonomiczne studia magisterskie oraz kursy potwierdzające znajomość ustaw i przepisów.
Nie warto się zbytnio rozpisywać, bo życiorys powinien być zwięzły. Należy podać datę rozpoczęcia i zakończenia nauki w danej szkole (nie musi być dokładna, wystarczy sam rok lub miesiąc i rok) w swoim CV. Księgowego, tak jak każdą osobę, obowiązuje wpisanie pełnej nazwy szkoły (Uniwersytet Jagielloński brzmi lepiej niż UJ). Dobrze jest podać także specjalizację, jeśli w jakiś sposób wiąże się z wymarzoną pracą księgowego.
Tak jak w poprzednich akapitach curriculum vitae, tak i w tym o doświadczeniu zawodowym należy zadbać o zwięzłość i jasność. Kwieciste opisy tutaj się nie sprawdzą, a jedynie spowodują irytację czytającego. Doświadczenie zawodowe w życiorysie to opis zajmowanych wcześniej stanowisk. Można powiedzieć, że są najważniejszą częścią CV. Księgowa z doświadczeniem będzie mogła je udowodnić i wykazać, w jakich miejscach pracowała. Osoba bez wielkiego doświadczenia może skupić się bardziej na swoich umiejętnościach, np. znajomości ustaw bądź programów księgowych.
Warto na początku dokładnie zapoznać się z wymaganiami potencjalnego pracodawcy, skupić się na tym, czego tak naprawdę wymaga. Nie trzeba więc wypisywać wszystkich swoich talentów i umiejętności, lecz tylko te, które odpowiadają wymaganiom. Oczywiście należy podać daty, kiedy się w danym miejscu było zatrudnionym.
Gdy ktoś pracował w konkretnej firmie nieco dłużej, wystarczy podać lata. Jeśli nie, to warto o dokładniejsze określenie terminu przyjęcia i opuszczenia stanowiska. Kiedy prac było dużo, lepiej napisać o tych ostatnich wykonywanych jako księgowa. CV będzie wtedy bardziej klarowne.
Akapitem, który dana osoba powinna napisać na końcu (chociaż jako pierwszy rzuca się w oczy rekruterowi), jest podsumowanie zawodowe. Księgowa próbująca zdobyć wymarzoną pracę najlepiej je stworzy, mając przed oczami całe CV. W tym ustępie wypisuje się swoje mocne strony i doświadczenie, ale także cele. Warto ograniczyć to do kilku zdań (nie może być długim elaboratem, gdyż nikt nie będzie chciał go przeczytać). Dobrze jest uważnie przeanalizować ogłoszenie o pracy i w podsumowaniu zawodowym odnieść się do wymagań przyszłego pracodawcy. To może oznaczać, iż w odpowiedzi na każdą kolejną ofertę pracy będzie trzeba napisać tekst od nowa.
Zdobycie pierwszej w życiu pracy jako księgowa bywa stresujące i może zająć nieco czasu. Początki są trudne, a i znalezienie odpowiedniego pracodawcy to sztuka. Jak zawrzeć (zamiast doświadczeń) umiejętności w CV? Księgowa, która nie ma doświadczenia, może wypełnić życiorys swoimi kwalifikacjami. Staranne wykształcenie, dodatkowe kursy, znajomość programów księgowych, pomaganie rodzicom w rozliczeniach firmowych, a nawet wolontariat to aspekty, które pomogą w wypełnieniu pustego miejsca w curriculum vitae. Należy tak je rozplanować, by uwypuklić to, czym warto się pochwalić.
Trzeba też zastanowić się, jakie są najważniejsze punkty oferty pracy i starać się na nie odpowiedzieć, pisząc swój pierwszy wzór CV. Księgowa, taka świeżo upieczona tuż po szkole, może ułożyć życiorys, zaczynając od podstaw i aplikując na młodszego księgowego. W ten sposób będzie mieć szansę stopniowo poznać wszystkie tajniki zawodu. Należy potrafić obsługiwać fachowe aplikacje z zakresu księgowości. Można wypisać także specyficzne cechy takie jak umiejętność skupienia, dokładność, skrupulatność, cierpliwość. Każdy kiedyś zaczynał, więc należy być wytrwałym i się nie poddawać.
Jak uzupełnić sekcję z certyfikatami i wyróżnieniami w CV księgowego? Wzór poniżej może służyć za przykład. Oczywiście warto dopasować go do siebie i swoich doświadczeń. Oto przykładowe CV ─ księgowa może wysłać następujący życiorys.
Należy pamiętać o tym, że pracodawca nie poświęci zbyt dużo czasu na przeczytanie CV księgowego – zwykle przejrzy je w kilka-kilkanaście sekund. Trzeba się wyróżnić, by w ogóle zostać wziętym pod uwagę. Jak więc napisać swoje CV? Księgowa musi umieć wykazać w odpowiedni sposób swoje umiejętności. Jeśli tak się nie stanie, życiorys wyląduje w wirtualnym koszu. Z kreatorem CV hero można wykreować swoje idealne curriculum vitae i zwiększyć szanse na zatrudnienie.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: