Praca w gastronomii to jedno z najpopularniejszych zajęć wśród młodych osób, wkraczających na rynek pracy. Jeśli i Ty poszukujesz obecnie zatrudnienia jako kelner lub kelnerka, to świetnie się składa. Poniżej pokażemy Ci, jak napisać CV, które przekona rekrutera do Twojej kandydatury. Chcesz wiedzieć, jaki jest zakres obowiązków pracy kelnera? Jakie umiejętności w CV kelnerki zrobią wrażenie na pracodawcy? Zapraszamy do lektury.
Zacznijmy od zakresu obowiązków. Według definicji Słownika Języka Polskiego „kelner“ to „pracownik obsługujący gości w restauracji, kawiarni itp.“. Na czym taka obsługa gości polega? Kelnerzy i kelnerki są odpowiedzialni za przyjmowanie zamówień i podawanie posiłków w restauracjach. Oprócz tego są niejako „ogniwem“ łączącym klienta z kuchnią. W przypadku jakichkolwiek pytań np. dotyczących składników, technik przygotowania potraw, specjalnych preferencji, to właśnie kelnerzy służą odpowiedzią i ewentualną poradą. Każdy kelner powinien zatem dobrze znać menu z danego dnia, aby móc udzielić gościom informacji na temat serwowanego jedzenia. Kelnerzy i kelnerki bardzo często zajmują się także nakrywaniem stołu i jego sprzątaniem oraz obsługą kasy fiskalnej i terminali płatniczych podczas wystawiania rachunku. Ostatnim, ale chyba najważniejszym obowiązkiem każdego kelnera jest „zatroszczenie się“ o gości. Czy otrzymali już menu? Czy mają napoje? Może potrzebują czegoś jeszcze? Taka kompleksowa obsługa to standard w dobrych restauracjach.
Pierwszym krokiem do zdobycia nowej pracy jest naturalnie utworzenie CV. Jak powinno wyglądać CV na kelnerkę lub kelnera? Zacznij od kilkuzdaniowego podsumowania zawodowego.
Nowoczesne CV dla kelnerkiZastanawiasz się, jak rozmieścić na stronie poszczególne etapy swojego doświadczenia zawodowego? Nie wiesz, gdzie najlepiej opisać swoje kompetencje?
Zaoszczędź czasu na szukanie najlepszej opcji życiorysu - skorzystaj z kreatora CV i stwórz najlepsze CV kelnerki.
Podsumowanie zawodowe lub inaczej profil zawodowy to krótki opis Twojej kandydatury (taka „zapowiedź“ CV). Pisząc podsumowanie zawodowe, odpowiedz na pytania:
Jestem energiczną osobą, która uwielbia kontakty z ludźmi i świetnie odnajduje się zarówno w branży hotelarskiej, jak i gastronomicznej. Moje dotychczasowe doświadczenie dowodzi mojemu opanowaniu i umiejętności komunikowania się, nawet z najbardziej wymagającymi klientami.
Dlaczego warto umieścić podsumowanie zawodowe w CV? Aby ułatwić pracę rekruterom i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Pamiętaj, pracownicy HR mają zwykle bardzo mało czasu na wstępną selekcję nadesłanych aplikacji. Dzięki krótkiej, kilkuzdaniowej informacji o przebiegu Twojej kariery, rekruter będzie w stanie szybciej ocenić, czy nadajesz się na dane stanowisko. Podsumowanie zawodowe zapisz na górze dokumentu, najlepiej obok danych osobowych.
Tak jak w wielu innych zawodach, również w przypadku kelnera, doświadczenie odgrywa bardzo ważną rolę. Zwłaszcza jeśli aplikujesz do popularnej, ekskluzywnej restauracji. Aby wszystkie informacje prezentowały się przejrzyście, oprócz dat i nazw lokali, dodaj po 2-3 najważniejsze obowiązki, które wiązały się z danym stanowiskiem. W przypadku pracy w kawiarni czy restauracji warto także podać ich wielkość, tzn. ile osób mogły pomieścić. To ważna informacja dla pracodawcy zwłaszcza, jeśli lokal do którego obecnie wysyłasz podanie o pracę, jest duży, ze sporą ilością klientów na co dzień.
Jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki w branży gastronomicznej, zacznij od mniejszych lokali. Dzięki temu będziesz w stanie powoli wdrożyć się w system pracy kelnera, nauczyć się szybkiej, rzetelnej obsługi gości, bez dodatkowej presji czasu, jakie panują w większych restauracjach.
Czy w CV na kelnerkę lub kelnera ważne jest wykształcenie? Niekoniecznie. Oczywiście, jeśli jesteś po szkole gastronomicznej, na pewno masz większą wiedzę na temat branży niż inni kandydaci. Warto zatem wspomnieć o tym w CV. Inną grupę zawodową stanowią natomiast uczniowie i studenci. Sporo z nich ma określone ramy czasowe, w których może pracować, a pracę kelnera traktuje jako sposób na „dorobienie kilku groszy“ do studenckiego życia. Jeśli jesteś w trakcie studiów, koniecznie zapisz to w życiorysie. Pamiętaj też, by dodać informację o dyspozycyjności.
Wskazówka
Możesz pracować tylko w weekendy i obawiasz się, że nie dostaniesz pracy? Nic bardziej mylnego! Wielu pracodawców poszukuje wsparcia na weekendowe i/lub wieczorne zmiany w swoich lokalach, bo to właśnie wtedy panuje największy ruch. Wystarczy, że dokładnie przestudiujesz ogłoszenia o pracy, a na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Jakie umiejętności zapisać w CV kelnera? Takie, których wymaga pracodawca Zajrzyj zatem do ogłoszenia o pracy. Jaki jest profil idealnego kandydata? Czego oczekuje rekruter? Wypisz najważniejsze cechy oraz kwalifikacje, a następnie skonfrontuj je ze swoim „zestawem“ umiejętności.
Jak widzisz, od kandydata na stanowisko kelnera wymaga się głównie umiejętności miękkich, czyli soft skills. Są to tzw. kompetencje interpersonalne, często związane z charakterem. Jeśli chodzi o umiejętności twarde (konkretna wiedza, często poświadczona certyfikatem), tu najczęściej zetkniesz się z wymogami znajomości języków obcych, obowiązkiem posiadania tzw. książeczki sanepidowskiej lub umiejętnością obsługi kasy fiskalnej.
Wskazówka
Jeśli posiadasz dodatkowe umiejętności np. ukończone kursy, szkolenia, certyfikaty, to warto wspomnieć o tym w sekcji „Umiejętności“. Nawet jeśli pracodawca tego nie wymaga, takie kwalifikacje z pewnością wyróżnią Cię na tle innych kandydatów.
Umiejętności i kwalifikacje
W przypadku wielu nadesłanych aplikacji, hobby w CV mogą sprawić, że wyróżnisz się z tłumu. Ponadto, rekruterzy mogą na podstawie Twoich zainteresowań oszacować, czy dobrze wpasujesz się do zespołu. Jakie zainteresowania zapisać w CV? Przede wszystkim prawdziwe. Unikaj jednak banałów tj. nie pisz, że interesujesz się „muzyką, podróżami i kuchnią“. Takie „wyliczanki“ lądują w setkach CV, nie są niczym odkrywczym i nic o Tobie nie mówią.
Zamiast trzech krótkich wyrazów, rozwiń nieco zdanie.
Hobby – CV kelner, CV kelnerka przykład
Twoje CV jest już prawie skończone? Gratulacje! Zanim jednak je wyślesz, koniecznie przeczytaj poniższe wskazówki.
Szukasz dalszych przykładów CV? Zajrzyj do artykułów poniżej!
Możesz też już teraz bezpłatnie wypróbować nasze szablony CV. Sprawdź, czy kreator CV online jest dla Ciebie, zapisz się do opcji Premium i pobierz swoje CV bez znaku wodnego.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: