Inżynier budowlany to osoba, która jest odpowiedzialna między innymi za planowanie i projektowanie obiektów budowlanych, kontrolę oraz nadzór budowy, a także udoskonalanie konstrukcji budynków. Wykwalifikowanie się w tym kierunku to jednak dopiero połowa sukcesu – największym wyzwaniem okazuje się znalezienie dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy w zawodzie. Czym powinno się wyróżniać CV inżyniera budownictwa? Jakie umiejętności warto w nim podkreślić? Podpowiadamy.
Najważniejsze w CV inżyniera budownictwa jest
Wprowadź swoje dane do kreatora CV i stwórz wyjątkowe curriculum vitae inżyniera budownictwa, dopasowane do Twoich potrzeb.
Wybierz szablon CVJak powinna wyglądać sekcja Doświadczenie zawodowe w przypadku inżyniera budowy? CV może się zaczynać następująco:
Poza nazwami firm i obowiązkami na danych stanowiskach w CV inżyniera budownictwa warto wspomnieć także o sukcesach w poprzedniej pracy. W tym celu wystarczy przy każdym miejscu zatrudnienia dopisać osiągnięcia, z których kandydat jest szczególnie dumny. Oto przykład:
Zoptymalizowanie wykorzystania agregatu na placu budowy – dzięki mojemu zaangażowaniu nie dość, że udało się zoptymalizować koszty przedsięwzięcia, to jeszcze prace zakończono w terminie, mimo awarii prądu w miejscowości, w której realizowany był projekt.
Jak jeszcze opisać osiągnięcia w CV inżyniera budownictwa? Przykłady prezentujemy poniżej:
Inżynier budownictwa to zawód, który wymaga nie tylko ciągłego śledzenia zmian na rynku budowlanym, ale także konkretnych, specjalistycznych umiejętności. Jakie kompetencje wpisać w CV inżyniera budownictwa?
Z uwagi na konieczność częstego zmieniania miejsca pracy kluczową umiejętnością twardą w tym zawodzie jest prawo jazdy kategorii B. Natomiast jeśli chodzi o języki obce w CV inżyniera budownictwa, są one ważne, jeśli kandydat stara się o pracę za granicą, np. na Wyspach Brytyjskich, w Norwegii, w Islandii lub we Francji. Osoba, która marzy o emigracji, powinna dołożyć wszelkich starań, aby władać językiem używanym w danym kraju przynajmniej na poziomie B2+, natomiast najbardziej pożądana jest biegła znajomość (minimum C1).
Ponadto w sekcji Umiejętności w CV inżyniera budowy warto dodać istotne w tym zawodzie kompetencje miękkie. Nie należy przesadzać z ich ilością, ponieważ o wiele ważniejszą rolę odgrywają kwalifikacje specjalistyczne.
W zawodzie inżyniera budowlanego bardzo istotna okazuje się wiedza teoretyczna. Nie powinno się jednak zamieszczać sekcji Wykształcenie u samej góry CV inżyniera budowlanego, ponieważ każdy z kandydatów do pracy ukończył takie same studia kierunkowe. Lepiej przesunąć ten blok poniżej, tak aby w pierwszej kolejności rekruter zwrócił uwagę na doświadczenie zawodowe oraz umiejętności, czyli to co wyróżnia poszczególne osoby aplikujące na stanowisko. Poza nazwą uczelni i kierunkiem w bloku poświęconym wykształceniu warto wspomnieć również o dodatkowej działalności w czasie studiów, a także o podejmowanych praktykach i stażach.
Jak przedstawić historię wykształcenia w CV inżyniera budowy? Oto wzór:
O czym jeszcze pamiętać, jeśli chodzi o CV dla inżyniera budowlanego? W curriculum vitae koniecznie trzeba zamieścić Podsumowanie zawodowe. Co powinno się znaleźć w tej sekcji? To miejsce dla kilku zdań na temat dotychczasowego doświadczenia zawodowego oraz osiągnięć. Można tam krótko wspomnieć o przykładach projektów budowlanych, które zakończyły się z sukcesem. Oprócz tego nic nie stoi na przeszkodzie, aby poinformować o swoich nadziejach związanych z zatrudnieniem w nowej firmie oraz odpowiedzieć, dlaczego kandydat aplikuje na dane stanowisko.
Oto przykład Podsumowania zawodowego w CV dla inżyniera budowy:
Ukończyłem budownictwo I oraz II stopnia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, ze specjalizacją budownictwo kolejowe. Po studiach podjąłem pracę w firmie TOR-BUD, znanej dobrze z wcześniejszych praktyk letnich. Zajmowałem się tam przygotowaniem i organizacją budowy, ponadto asystowałem w opracowywaniu innowacyjnych projektów budowlanych dla systemu transportowego. Kolejnym krokiem w rozwoju mojej kariery zawodowej będzie praca w Państwa firmie. Dołożę wszelkich starań, aby realizowane inwestycje były zoptymalizowane pod kątem kosztów i wydajności pracowników.
W Podsumowaniu zawodowym CV dla inżyniera budowlanego warto wspomnieć również o międzynarodowym doświadczeniu, np. zdobytym w ramach programu Erasmus:
Na III roku studiów udało mi się zakwalifikować do programu Erasmus. Wyjazd do Francji stanowił dla mnie doskonałą okazję, aby zapoznać się z różnymi stylami budowlanymi oraz nowoczesnymi technologiami. Dzięki bardzo dobrej znajomości języka francuskiego udało mi się nawiązać w tym kraju liczne kontakty zawodowe, co poskutkowało późniejszymi praktykami wakacyjnymi za granicą.
W sekcji Wykształcenie lub Podsumowanie zawodowe w CV inżyniera budownictwa warto wspomnieć o tym, w jakiej dziedzinie kandydat czuje się najlepiej. Taka informacja może zaważyć o przyjęciu na dane stanowisko.
Ukończenie określonej specjalizacji świadczy o tym, że absolwent jest gotowy do rozpoczęcia pracy zawodowej w tym obszarze.
Jak ułatwić sobie proces przygotowania aplikacji do pracy? Niestety nie istnieje coś takiego jak idealny CV wzór – inżynier budownictwa, ponieważ każde stanowisko wiąże się z innymi kompetencjami. Na szczęście dostępnych jest wiele profesjonalnych szablonów CV, a nawet programów, które pomogą stworzyć profesjonalne dokumenty rekrutacyjne w kilka minut. Po skorzystaniu z takiego kreatora CV wystarczy już tylko spersonalizować curriculum vitae tak, aby było ono zgodne z wymogami określonego pracodawcy.
W celu sprawdzenia, które umiejętności liczą się dla przyszłego pracodawcy w największym stopniu, warto regularnie śledzić ogłoszenia o pracę. Dzięki byciu na bieżąco z zapotrzebowaniem na rynku uda się stworzyć CV inżyniera budownictwa, które przekona rekruterów, że kandydat doskonale poradzi sobie na danym stanowisku. Oczywiście aplikacja o pracę powinna być zgodna z prawdą – nie wolno w niej zamieszczać fałszywych informacji, ponieważ prędzej czy później fakt ten wyjdzie na jaw i oszustwo zostanie zdemaskowane.
Wykwalifikowanie się w określonym zawodzie, ukończenie studiów I i II stopnia, a także zdobycie specjalizacji to dopiero pierwszy krok ku satysfakcjonującej karierze. Dla wielu osób największe wyzwanie stanowi znalezienie dobrze płatnej pracy, w której będzie można się rozwijać, a jednocześnie atmosfera będzie sprzyjała motywacji. Zdobycie wiedzy na temat tego, jak napisać CV inżyniera budownictwa, co zawrzeć w curriculum vitae oraz jakie kompetencje podkreślić, przybliży kandydata do upragnionego celu w postaci wymarzonego zatrudnienia.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: