Fryzjer to osoba, która w kilka godzin może zmienić wygląd swojego klienta. Nowy kolor, uczesanie, zmiana długości włosów potrafią działać cuda. Szukasz pracy w zawodzie fryzjer/fryzjerka? To świetnie się składa. Teraz to Ty masz szansę odmienić swoje życie i napisać perfekcyjne CV! Poniżej pokażemy Ci, jak się za to zabrać.
Znalezienie pracy w odpowiednim salonie fryzjerskim lub kosmetycznym jest kluczem do rozpoczęcia kariery na właściwym torze. Aby wzbudzić zainteresowanie topowych pracodawców w Twojej okolicy, będziesz potrzebować naprawdę wyczesanego i podkręconego CV.
Modne CVChcąc zdobyć pracę w renomowanym salonie fryzjerskim musisz się wyróżnić swoim Curriculum Vitae. Tak jak robisz wuszukane fryzury, tak samo wybierz oryginalne CV, by zrobić wrażenie na rekruterach.
Kreator CV hero ułatwia to zadanie i wyczarowuje dla Ciebie gotowe CV w PDF.
Najbardziej lukratywne oferty pracy otrzymują osoby z rozległą i przede wszystkim aktualną wiedzą na temat usług fryzjerskich. Oznacza to, że zawsze musisz być na bieżąco z nowymi trendami: śledź nowe techniki cięcia, stylizacji czy koloryzacji, sprawdzaj nowinki na rynku kosmetycznym w zakresie pielęgnacji włosów itp. To bardzo ważne, aby pamiętać, jak dynamiczna jest branża „beauty”.
Każdy popularny salon fryzjerski będzie oczekiwał od Ciebie konkretnych umiejętności, dlatego ważne jest, aby Twoje CV stylisty fryzur nienagannie prezentowało doświadczenie zawodowe oraz zdobyte przez Ciebie kwalifikacje.
Wskazówka: poszukując pracy jako początkująca fryzjerka lub fryzjer, zacznij od mniejszych, prywatnych salonów. Dzięki stałej bazie klientów będziesz w stanie doskonalić swój warsztat. Możesz też spróbować pracy w jednej z fryzjerskich sieciówek, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami. Zaletą salonów sieciowych jest także oferta szkoleniowa, która pozwoli Ci podnieść kwalifikacje.
Pisząc CV na fryzjera, zacznij od podsumowania zawodowego, czyli od krótkiego przedstawienia swojej profesjonalnej sylwetki. Podsumowanie zawodowe nie powinno być dłuższe niż 3-4 zdania, w których zawrzesz odpowiedzi na pytania:
Dzięki krótkiemu przedstawieniu kandydatury na początku CV, ułatwiasz pracę rekruterom. Mogą w ten sposób szybciej oszacować, czy spełniasz podstawowe kryteria pracodawcy. W przypadku, gdy salon fryzjerski otrzymuje dziesiątki „cefałek” dziennie, Twoje CV z podsumowaniem zawodowym będzie się pozytywnie wyróżniać na tle pozostałych kandydatów.
To, gdzie zapiszesz swoje dane osobowe w CV, wbrew pozorom ma bardzo duże znaczenie. Polecamy, aby znajdowały się w widocznym miejscu, najlepiej na samej górze życiorysu lub (w zależności od szablonu CV) na pasku po lewej czy prawej stronie. Dobrym pomysłem będzie też zapisanie Twojego imienia i nazwiska większą czcionką jako tytułu dokumentu (tak jak w przykładzie powyżej). Pamiętaj, aby podać przede wszystkim aktualne dane kontaktowe, takie jak numer telefonu, e-mail, ew. adres i datę urodzenia.
Pamiętaj też, by nie zaśmiecać swojego CV niepotrzebnymi informacjami. Wielu kandydatów nadal zapisuje w życiorysie swój stan cywilny czy informacje o dzieciach, a są to dane, które absolutnie nie interesują rekruterów. Co więcej, w niektórych krajach mogą Cię wręcz wykluczyć z rekrutacji już na samym początku. Dlaczego? W obawie przed oskarżeniem o dyskryminację. Piszemy o tym między innymi w artykule „CV po angielsku”.
Tych informacji nie zapisuj w CV:
Jak w każdym życiorysie, doświadczenie zawodowe, obok umiejętności, jest bardzo ważnym elementem CV fryzjera. Upewnij się zatem, że zapiszesz je w centralnej części dokumentu. Opisując doświadczenie zawodowe, przedstaw swoje poprzednie miejsca zatrudnienia wraz z listą codziennych obowiązków.
Jeśli jesteś osobą początkującą we fryzjerstwie, możesz dodać inne przykłady zatrudnienia spoza branży np. sprzedawca, pracownik obsługi klienta, aby wskazać, że praca z klientami nie jest Ci obca. Jeśli jesteś fryzjerem od dłuższego czasu, uwzględnij tylko doświadczenie branżowe.
Sekcja umiejętności CV fryzjera jest bardzo ważna i może zadecydować o tym, który z kandydatów otrzyma zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz swoją karierę fryzjerską, czy jesteś już doświadczonym stylistą fryzur, pracodawcy oczekują od Ciebie znajomości pewnych podstaw. CV powinno zatem właściwie podkreślać i reklamować kwalifikacje, włączając w to wszelkie specjalistyczne techniki strzyżenia, modelowania oraz pielęgnacji włosów, które są Twoją specjalnością.
Oprócz kompetencji stricte związanych z fryzjerstwem, nie pomijaj w swoim CV soft skills. Fryzjerzy potrzebują umiejętności miękkich. Nawet jeśli znasz najbardziej innowacyjne techniki strzyżenia oraz stylizacji włosów, to na nic, jeśli Twoi klienci nie mogą się u Ciebie wygadać, czy zwyczajnie zrelaksować. W takim przypadku nie wrócą na kolejną wizytę, a każdy doświadczony fryzjer powie Ci, jak ważny jest lojalny, wieloletni klient. Pamiętaj zatem, aby w swoim CV wspomnieć o kilku umiejętnościach miękkich.
Oto popularne umiejętności twarde (hard skills) oraz miękkie (soft skills) w sam raz do CV fryzjera.
Hard skills
Soft skills
Wskazówka
Pamiętaj, aby zawsze dopasować CV do oferty pracy. Nie każdy pracodawca oczekuje tego samego, chociaż stanowiska mogą wydawać się podobne. Stosuj „słowa klucze” zawarte w ogłoszeniu o pracę, a zwiększysz swoją szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Więcej dowiesz się z naszego artykułu „Jak poprawnie czytać ogłoszenia o pracę?”
Fryzjer to zawód oparty na praktyce. Oznacza to, że sekcja edukacyjna nie ma w Twoim CV większego znaczenia. Zapisz po prostu ostatnio ukończoną szkołę lub uczelnię.
Jeśli jesteś po specjalistycznych kursach związanych z branżą fryzjerską, koniecznie o tym wspomnij! Podobnie będzie w przypadku udziału w warsztatach, szkoleniach czy konkursach. Zawsze zapisuj swoje sukcesy zawodowe. Opcjonalnie do podania o pracę, możesz też dołączyć portfolio w postaci zdjęć fryzur i stylizacji Twojego autorstwa.
Hobby nie są najważniejszą sekcją Twojego CV. Jeśli jednak pragniesz się wyróżnić na tle innych kandydatów, warto wspomnieć o 2-3 zajęciach, które stanowią Twoją (autentyczną) pasję. Pisząc o zainteresowaniach w CV, pamiętaj, aby unikać banałów. „Książki, muzyka i podróże” nie należą do hobby, które Cię wyróżnią, ponieważ tak piszą wszyscy. Jeżeli naprawdę kochasz czytać, to wspomnij o ulubionych autorach, zapisz jaką muzykę lubisz najbardziej oraz dokąd najchętniej podróżujesz.
Zanim klikniesz „wyślij”, koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.
Szukasz dalszych przykładów CV? Zajrzyj do artykułów poniżej!
Możesz też już teraz bezpłatnie wypróbować nasze szablony CV. Sprawdź, czy kreator CV online jest dla Ciebie, zapisz się do opcji Premium i pobierz swoje CV bez znaku wodnego.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: