Praca w architekturze to nie tylko projektowanie budynków. W portfolio mogą się znaleźć również: doradztwo w zakresie projektowania, udoskonalanie konstrukcji budynków czy też reprezentowanie klientów i klientek podczas ważnych spotkań, na których zawierane są umowy związane z budową. Tutaj osoba ta odpowiada także za kontrolę oraz nadzór budowy. Jak zaprojektować CV architekta:ki, aby wyróżnić się na tle innych kandydujących na to samo stanowisko?
Najlepsze wzory CVPotrzebujesz profesjonalnego szablonu dla CV jako architekt:ka?
Chcesz, aby Twój list motywacyjny idealnie pasował do życiorysu?
Skorzystaj z kreatora CV i stwórz swoje podanie o pracę w architekturze w 5 minut.
Jest to prezentacja (w dowolnej formie – np. jako cyfrowy dokument, strona internetowa lub teczka z wydrukami) dokonań danej osoby, zawierająca próbki i przykłady wykonanych już prac, które zakończyły się sukcesem.
Portfolio zazwyczaj przesądza o dalszym przebiegu procesu rekrutacyjnego, ponieważ to najlepsze źródło informacji na temat tego, czy kandydujący rzeczywiście sprawdzą się na danym stanowisku.
Przykładowe portfolio zawiera najlepsze z dotychczas wykonanych prac, uszeregowane albo chronologicznie, albo od najnowszej do najstarszej. Obowiązkowe elementy w portfolio z architekturą wnętrz to nie tylko skany planów budowlanych i zdjęcia wykonanych projektów, ale także lata, w których powstawały budowle oraz nazwy tych przedsięwzięć. Na początku portfolio należy również zamieścić skrócone informacje na temat osoby, która je tworzyła, podobnie jak na pierwszej stronie CV.
W tym celu warto skorzystać z programów multimedialnych do tworzenia prezentacji lub oprogramowania graficznego. Po ukończeniu teczki z pracami można ją wydrukować i ładnie oprawić bądź pozostawić w postaci cyfrowej i przesłać rekruterowi na adres mailowy.PDF to najlepsza opcja formatu, ponieważ pozwala zachować optymalną wagę pliku, bez utraty jakości zdjęć i grafik. Dla kandydujących do pracy w branży architektura wnętrz to także gwarancja prawidłowego wyświetlania pliku, niezależnie od tego, na jakim urządzeniu będzie otwierany dokument.
Sekcja Doświadczenie zawodowe w CV to miejsce, w którym można się pochwalić osiągnięciami z zakresu architektury krajobrazu czy wnętrz i zaznaczyć swoją obecność na rynku oraz sukcesy w poprzednich miejscach pracy. Należy w nim opisać nazwy firm wraz z latami pracy. Warto dodać też blok ze szczegółowym opisem obowiązków na danym stanowisku, a także wymienić projekty, które napawają dumą.
Jak powinna wyglądać sekcja Doświadczenie zawodowe w CV do pracy w dziedzinie architektury krajobrazu lub innej specjaliności architektonicznej?
2020 – 2022
Biuro projektowe 4Design w Warszawie - starszy architekt
Kandydujący do pracy w architekturze powinni wyróżniać się nie tylko soft skills, ale także pod względem kompetencji twardych takich jak:
Aby pracować w biurze architektury, wymagane jest ukończenie studiów wyższych na kierunku architektura i urbanistyka. Następnie magister inżynier musi odbyć 2-letnią praktykę zawodową oraz przystąpić do egzaminu przed Okręgową Izbą Architektów. Kolejny krok to zapisanie się do odpowiedniej izby architektów oraz praca:
W architekturze wyróżnia się kilka specjalizacji. Nieco inaczej będzie wyglądać CV po studiach z architektury wnętrz, architektury krajobrazu bądź po urbanistyce. Sposób zaprojektowania aplikacji o pracę będzie zależeć również od tego, czy dotyczy kogoś, kto jest świeżo po studiach, czy też osoby doświadczonej w branży.
Na początku kariery zarobki w pracowni projektowej nie sięgają ogromnych kwot. Aby zarabiać więcej, konieczne okazuje się doświadczenie w branży, a także talent – to właśnie on pozwala wyróżnić się na tle konkurencji. Z czasem projektujący stają się na tyle doświadczonymi, że niepotrzebne im CV i pozyskują kolejne zlecenia już tylko na podstawie portfolio.
Zaraz po ukończeniu architektury można znaleźć zatrudnienie na wydziałach architektury urzędów, w biurach nieruchomości, pracowniach projektowych i przedsiębiorstwach budowlanych. Ponieważ jednak zwykle nie ma się wtedy jeszcze fachowego doświadczenia, takie curriculum vitae należy zaprojektować nieco inaczej niż w przypadku dłuższej aktywności na rynku.
W sekcji Wykształcenie, poza nazwą uczelni, kierunkiem i specjalizacją, warto wspomnieć również o dodatkowej działalności w czasie studiów oraz praktykach i stażach. Taka informacja może zaważyć o przyjęciu na dane stanowisko, w szczególności w przypadku CV osób po ukończeniu architektury, które jeszcze nigdy nie pracowały na własny rachunek.
2010–2014
Politechnika Wrocławska - Architektura, studia I stopnia
Inżynier architekt - Specjalizacja: architektura krajobrazu
Podsumowanie zawodowe to blok zawierający kilka krótkich zdań na temat dotychczasowego doświadczenia zawodowego oraz osiągnięć, a także traktujący o celach zawodowych kandydujących do pracy.
Można w nim wymienić przykłady najlepszych projektów oraz wspomnieć, jakie stanowisko nas interesuje. Mile widziane okazuje się też podkreślenie kilku kluczowych umiejętności, które mogą być istotne w pracy w architekturze.
Ukończyłem architekturę I oraz II stopnia na Politechnice Wrocławskiej, ze specjalizacją architektura wnętrz, następnie podjąłem 2-letnią praktykę zawodową w firmie Francesco Design. Zajmowałem się tam obsługą klienta na każdym etapie współpracy oraz przygotowaniem wstępnych projektów wnętrz. Chciałbym, aby kolejnym krokiem w mojej karierze zawodowej była praca w Państwa firmie, jako koordynator zespołu architektów. Wiem, że sprawdzę się na tym stanowisku, ponieważ mam szeroką wiedzę i potrafię się nią dzielić, a także wykazuję cechy przywódcze.
W Podsumowaniu zawodowym CV architekta:ki warto wspomnieć również o międzynarodowym doświadczeniu, np. zdobytym w ramach programu Erasmus+:
Pod koniec studiów licencjackich zakwalifikowałam się do programu Erasmus+, dzięki czemu spędziłam pół roku w Belgii. Uczęszczanie na zajęcia w Université Libre de Bruxelles, położonym w stolicy, nie tylko poszerzyło moją wiedzę, lecz także poskutkowało udoskonaleniem znajomości języków: niderlandzkiego i francuskiego. Obecnie posługuję się nimi biegle i chętnie wykorzystam tę umiejętność podczas zagranicznych delegacji.
Istnieje wiele profesjonalnych szablonów CV, a nawet programów (tzw. kreatory CV), które znacznie ułatwiają napisanie CV. Dzięki nim da się stworzyć profesjonalne dokumenty rekrutacyjne w zaledwie kilka minut. Większość z narzędzi tego typu działa zgodnie z metodą „Przeciągnij i upuść”, dzięki czemu ich obsługa nie powinna przysparzać większych trudności. Po stworzeniu zarysu curriculum vitae nie pozostaje nic innego jak personalizacja aplikacji o pracę, tak aby odpowiadała ona wymogom stawianym na danym stanowisku.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: