Chcesz zwiększyć swoje szanse na otrzymanie zaproszenia na praktykę lub staż? Z profesjonalnym CV to Ci się uda!
Stwórz CV w ciągu 5 minut z naszym kreatorem CV!
Temat praktyk oraz stażu wcale nie jest taki prosty. Wielorakość opcji pokazuje, że mamy spory wybór w doborze odpowiedniej formy nauki zawodu. Poniżej przedstawiamy różne typy praktyk oraz stażów wraz z najważniejszymi definicjami.
Staż zawodowy – nauka zawodu, polegająca na zdobywaniu wiedzy w miejscu pracy. Najczęściej stażysta posiada przydzielonego mu specjalnie „mentora”, czyli osobę, która uczy go zawodu. Staż odbywa się bez nawiązania stosunku pracy pomiędzy stażystą a pracodawcą.
Na podstawie „Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy” skierowanie do odbycia stażu z Urzędu Pracy przysługuje konkretnym grupom osób:
Staż, na który kieruje nas Powiatowy Urząd Pracy, może trwać od 3 do 12 miesięcy i jest płatny. Wynagrodzenie stażysty (zwane stypednium) jest pokrywane przez PUP i wynosi 120 % zasiłku dla bezrobotnych. Urząd opłaca za nas ZUS. Dodatkowo stażyście przysługują 2 dni płatnego urlopu za każde 30 dni kalendarzowe odbywania stażu.
To szczególna forma stażu, zaadresowana do absolwentów szkół oraz uczelni wyższych, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Kim w świetle polskiego prawa jest „absolwent”? Jest to osoba, która ma status osoby bezrobotnej do 12 miesięcy od daty ukończenia szkoły lub uczelni.
Staż absolwencki trwa od 6 do 12 miesięcy. Wynagrodzenie dla stażysty wypłaca starosta za pośrednictwem Urzędu Pracy.
Wraz z rozwojem rynku pracy w Polsce, wielu pracodawców rozpoczęło poszukiwanie stażystów także na własną rękę. Jest to szczególne popularne wśród kancelarii prawniczych oraz dużych korporacji. Co więcej, stażysta w prestiżowej firmie zarabia znacznie więcej niż stażysta zatrudniony poprzez PUP (dwa, a nawet trzy razy więcej). Istnieje także bardzo realna możliwość pozostania w danej firmie po ukończeniu stażu.
Gdzie szukać takich ofert stażowych? Na portalach oferujących ogłoszenia i pracy, ale i na stronach firm, które Cię interesują. Informacje o stażu znajdziesz najczęściej w zakładce zatytułowanej np. kariera.
Mały koszmarek każdego studenta/ucznia. Są to praktyki, które organizuje jednostka ucząca, zawierając umowy z konkretnymi pracodawcami (często w długoletnie). Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że firma przyjmująca praktykantów nie potrafi im znaleźć odpowiedniego, kształcącego zajęcia. Nierzadko obowiązkowe praktyki są męczące dla obu stron i zaświadczenie ich odbycia jest podpisywane nawet bez pojawienia się w pracy praktykanta. Praktyki obowiązkowe trwają zwykle min. 4 tygodnie i zawsze są nieodpłatne.
Praktyki te, jak sama nazwa wskazuje, są wyborem samego studenta. To on wybiera firmę, w której chce je odbyć. Chodź i praktyki dobrowolne są bezpłatne, to na pewno uczą Cię więcej o danej branży. Dodatkowo, niektóre uczelnie przyznają bonusowe punkty do indeksu za odbycie dodatkowych, dobrowolnych praktyk.
Bardzo rozwojowym, a zarazem odważnym pomysłem jest wyjazd na staż zagraniczny w programie Erasmus+. Czas trwania takiego stażu to od 2 do 12 miesięcy. Student lub absolwent przebywający na wybranym stażu zagranicznym otrzymuje wsparcie uczelni, zarówno od strony formalnej, jak i językowej. Poza tym, staż w zagranicznym przedsiębiorstwie świetnie dopełnia idealne CV ;)
Podanie o staż różni się od listu motywacyjnego o staż jego zawartością. Podanie o staż jest ogólnym pismem, bez konkretów i mało spersonalizowany. Kierowany jest ogólnie do firmy czy urzędu bez powołania się na konkretne ogłoszenie o staż.
List motywacyjny o staż jest bardzo spersonalizowany, którego treść odnosi się do konkretnego wakatu o staż.
W internecie znajduje się wiele gotowych podań o staż, w których wystarczy wypełnić brakujące dane osobowe oraz firmy. W przypadku, gdy firma czy urząd nie oczekują listu motywacyjnego, a jedynie podania o staż, postaraj się je napisać indywidualnie, aby odzwierciedlało ono Twoją osobowość.
Podanie o staż jest podobne do podania o pracę .
W podaniu o staż umieszczamy takie informacje jak:Poniżej przedstawiamy tekst przykładowego podania o staż. Pamiętaj, aby nie kopiować treści. Przykładowe podanie o staż ma służyć tylko do Twojego wglądy i jako inspiracja
26.04.2023
Anna Kowalska
ul. Przykładu 1
98-765 Wzorcowa
Tel.: 0123456789
E-mail: a.kowalska@wzor.pl
Urząd Miasta.
Dział ds. zarządzania zasobami ludzkimi
Aleja 23
12-345 Przykładowo
Podanie o staż
Szanowni Państwo,
jako sumienna i dobrze zorganizowana studentka ostatniego semestru studiów administracji publicznej, pragnę zwrócić się do Państwa z prośbą o przyjęcie mnie na staż w Państwa urzędzie. Chciałabym zdobyć praktyczne doświadczenie w dziale administracji i poznać specyfikę pracy w urzędzie.
Mimo że nie ma ogłoszenia o stażu w Państwa urzędzie, zdecydowałam się zwrócić do Państwa z prośbą o możliwość odbycia praktyki, ponieważ jestem przekonana, że praktyczna wiedza, jaką mogłabym zdobyć w Państwa urzędzie, będzie nieoceniona w mojej przyszłej karierze.
Mam nadzieję, że moje umiejętności i zaangażowanie, które wykazywałam w trakcie studiów, pozwolą mi na skuteczne współpracowanie z Państwa zespołem. Jestem otwarta na naukę i chętna do pracy w grupie, dlatego liczę, że moja obecność na stażu w Państwa urzędzie przyniesie korzyść obu stronom.
Proszę o rozważenie mojej prośby o przyjęcie na staż w dziale administracji i o przesłanie mi informacji na temat wolnych miejsc. Jestem do Państwa dyspozycji, aby udzielić dalszych informacji na mój temat.
Z wyrazami szacunku,
Anna Kowalska
W internecie znajduje się mnóstwo ogłoszeń na staż czy praktyki. W ogłoszeniach opisana jest zazwyczaj oferta pracy oraz wymagania. Wykorzystaj je do napisania spersonalizowanego listu motywacyjnego. W odróżnieniu od podania o staż indywidualnym listem motywacyjnym wyróżnisz się od reszty kandydatów i zwiększysz szansę na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.
Wykorzystaj słowa kluczowe z tekstu ogłoszenia o staż. Jeśli oczekuje się od kandydata „doskonałej umiejętności zarządzania czasem" w swoim liście motywacyjnym podaj przykład, który świadczy o Twoim zorganizowaniu i samodyscyplinie względem czasu pracy.
Poniższy wzór listu motywacyjnego opiera się na przykładowym ogłoszeniu jako webmaster/programista PHP CMS. Wymagania: Znajomość HTML, CSS, PHP, Adobe Photoshop, obróbka graficzna, kreatywność i samodzielność w realizowaniu zadań.
List motywacyjny kończy się imieniem i nazwiskiem kandydata po zwrocie pożegnalnym. Tutaj należy umieścić swój podpis, zamiast tylko wpisywać swoje imię i nazwisko. Z naszym kreatorem CV podpiszesz z łatwością podanie o staż oraz list motywacyjny.
Klauzula RODO jest niezbędna podczas składania aplikacji o pracę, staż czy praktykę. Powinna ona się znaleźć na CV i liście motywacyjnym czy podaniu o pracę. W przypadku, gdy z listem motywacyjnym wysyłasz również CV, wystarczy umieścić klauzulę RODO na CV.
Starając się o staż lub praktykę pamiętaj o:
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: