2024 | czas czytania: 11 minut

Jak znaleźć pracę za granicą?

Interesuje Cię praca za granicą? Dziś pokażemy Ci, na co zwrócić uwagę w rekrutacji poza granicami Polski.

Praca za granicą
Polonia za granicą to coraz liczniejsza grupa. Według statystyk GUSu z 2019 roku, aż 1,6 miliona Polaków żyje na co dzień poza granicami kraju. Wielu z nich decyduje się na wyjazd ze względu na zatrudnienie. Jakich zawodów to dotyczy? Przede wszystkim pracowników z branży budowlanej, specjalistów takich jak np. elektrycy, hydraulicy, ślusarze, spawacze, ale i lekarzy, pielęgniarek oraz opiekunów osób starszych. Najwięcej pracujących za granicą Polaków przebywa w Niemczech, na drugim miejscu plasuje się Wielka Brytania, a podium zamyka Holandia. Dalsze kierunki obierane przez naszych rodaków w poszukiwaniu pracy to Francja, Austria oraz kraje skandynawskie.

Dlaczego Polacy wyjeżdżają do pracy za granicę? Zdecydowana większość podaje jako przyczynę możliwość uzyskania znacznie wyższych zarobków. Oprócz tego zdarzają się też osoby pragnące wyjechać na zagraniczny staż ze względu na prestiż i unikalną szansę na rozwój pracownika. Duże korporacje wysyłają też swoich przedstawicieli do innych, zagranicznych filii np. w celu pomocy przeszkolenia nowych pracowników itp.

W jakich zawodach najczęściej pracują Polacy za granicą?

Jak wspominaliśmy powyżej, zawody cieszące się przez Polaków największą popularnością to te, związane z pracą fizyczną, czyli szeroko pojęta branża budowlana. Nadal na brak zajęcia nie mogą narzekać też specjaliści tacy jak np. mechanicy, elektrycy, ślusarze – zwłaszcza w Niemczech, gdzie przemysł samochodowy czy maszynowy mają się świetnie.

Do drugiej, licznej grupy Polaków pracujących za granicą, należą bez wątpienia opiekunki oraz opiekunowie osób starszych. Jest tak głównie ze względu na minimalne wymagania dotyczące znajomości języka obcego. Często obserwujemy także migrujących do Anglii, Francji czy Niemiec lekarzy oraz pielęgniarki. Dlaczego? Ze względu na znacznie wyższe zarobki i lepsze warunki pracy. Zdarza się też, że praca w zagranicznej klinice pozwala na znaczne rozwinięcie umiejętności oraz kompetencji.

Coraz częściej zdarza się tak, że Polacy zostają zatrudniani ze względu na znajomość języka polskiego i polskiej kultury. Wiele międzynarodowych firm otwiera się na rynek Europy Wschodniej, w tym Polski właśnie. W takich przypadkach niezbędna jest jednak świetna znajomość „oficjalnego języka” danego przedsiębiorstwa (często jest to angielski).

Jak szukać pracy za granicą

Icon einer Glühlampe

Uwaga! Dwie ważne kwestie

Zanim zasiądziesz do poszukiwań pracy poza Polską, zastanów się nad dwiema kwestiami:

  • Jaki kraj wybierasz i dlaczego?

    Oczywiście, możesz wybrać kraj, do którego wyjeżdżasz spontanicznie, pod wpływem chwili, ale uprzedzamy, że wiele takich wyjazdów kończy się klęską. Jeżeli zdecydujesz się na świadomy wybór kraju, w którym będziesz pracować, sprawisz, że szok kulturowy będzie mniejszy, bo zdobędziesz wcześniej wiedzę na temat danego kraju i regionu, w który się wybierasz. Oprócz tego będziesz w stanie nauczyć się podstaw języka lub podszkolić znany już język obcy przed wyjazdem.

  • Na jak długo planujesz wyjazd?

    Inaczej wyglądają poszukiwania pracy sezonowej niż stałej. Jeżeli planujesz wyjazd np. na wakacje, aby dorobić sobie podczas studiów, prestiż pracy, a co za tym idzie i wymagania potrzebne do jej zdobycia będą znacznie niższe, niż w przypadku, gdy planujesz przeprowadzkę na stałe do innego kraju.

Jeśli myślisz o pracy za granicą, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest znalezienie odpowiednich, dopasowanych do Ciebie ofert pracy. Jak to zrobić? Możesz naturalnie skorzystać z usług specjalnych agencji pośredniczących pracę za granicą.

Dla kogo praca poprzez agencję?

W znalezieniu zatrudnienia za granicą, na pewno pomocna będzie agencja pracy tymczasowej. Jak sama nazwa wskazuje, za jej pośrednictwem otrzymasz umowę na określony czas, np. na 3-6 miesięcy. Agencje pracy tymczasowej najczęściej poszukują osób z branż budowlanych, pracowników produkcyjnych, a także opiekunek osób starszych. Pamiętaj, że decydując się na pracę przez pośrednika, nigdy nie pracujesz bezpośrednio u zagranicznego pracodawcy. Umowę o pracę podpisujesz z daną agencją. Pośrednik pobiera od Ciebie prowizję, za pomoc w znalezieniu pracy, zakwaterowania, pomoc językową itp. Wysokość prowizji jest uzależniona od danego pośrednika. Praca poprzez agencję ma swoje wady i zalety. Do pozytywów bez wątpienia należy świadczona pomoc językowa, znalezienie zakwaterowania, ubezpieczenie pracownika i załatwianie za niego wielu formalności. Wady to niestety wielkość zarobków. Po pierwsze, płacisz prowizję za zatrudnienie. Po drugie, agencja bardzo często pobiera Ci z pensji opłatę za zakwaterowanie, które bardzo często jest wątpliwej jakości w stosunku do płaconej kwoty (np. pokój kilkuosobowy).

Icon einer Glühlampe

Podsumowanie:

Praca przez pośrednika sprawdzi się osobom, które planują wyjazd na krótki czas, np. pragnącym dorobić studentom lub osobom chcącym zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe za granicą, zgłębić kulturę i język kraju. Jest to dobre rozwiązanie dla osób wyjeżdżających do pracy w danym kraju po raz pierwszy, nieznających języka, nieposiadających żadnych znajomych, czy rodziny za granicą.

Międzynarodowe portale z ofertami pracy

Na międzynarodowych portalach można znaleźć pracę nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Funkcje filtrowania ułatwiają wyszukiwanie określonych obszarów działalności lub krajów docelowych. Często dołączają do nich mniejsze portale, które skupiają się na konkretnych branżach.

Główną zaletą takich platform jest to, że są to w 99 % sprawdzone oferty pracy, ponieważ firmy za umieszczenie reklamy zwyczajnie muszą zapłacić. Równie przydatna jest funkcja zapisywania i wysyłania wiadomości poprzez portal.

Oprócz międzynarodowych stron internetowych z ofertami pracy, warto zerknąć także na te lokalne (danego kraju lub nawet miasta). Aby niczego nie przeoczyć, postaraj się więc wyszukać najbardziej popularne portale z ogłoszeniami o pracy w państwie, do którego chcesz wyjechać.

Nasze propozycje

Praca za granicą. Jak napisać podanie o pracę

Po znalezieniu odpowiedniej oferty pracy, czas na stworzenie aplikacji. Zanim jednak usiądziesz do pisania, pamiętaj, że każdy kraj ma inne specyfikacje, które muszą być uwzględnione w podaniu o pracę, zaczynając od ilości dołączanych dokumentów, a na ich strukturze kończąc.

Przykładowo, przyjęło się, że CV w Polsce powinno zawierać zdjęcie kandydata. W Niemczech zwyczaj jest podobny, ale już w Wielkiej Brytanii życiorysy ze zdjęciem są odrzucane. Dlaczego? W obawie o zarzuty dyskryminacji ze względu na płeć czy kolor skóry aplikanta. Zamiast tego, specjaliści HR w UK oczekują solidnych referencji od autorytetów, które mogą dostarczyć informacji o Tobie i Twoich umiejętnościach, takich jak Twój były szef. Więcej informacji o tym, jak stworzyć CV po angielsku, unikając kłopotliwych faux-pas znajdziesz w naszym Poradniku.

Warto również wziąć pod uwagę, czy aplikujesz do korporacji, czy do mniejszej firmy. Duże, zachodnie, przedsiębiorstwa często korzystają z systemu ATS (Applicant Tracking System). Jest to system, który pozwala na elektroniczną obsługę aplikacji kandydatów, ich filtrowanie (np. za pomocą słów kluczowych) oraz tworzenie notatek dla innych rekruterów. Aż 75% dużych firm na świecie wykorzystuje system ATS, dlatego tak ważne jest, aby Twoje podanie o pracę zawierało cechy oraz kwalifikacje wymagane w ogłoszeniu o pracy.

Jeśli nie jesteś specjalistą w tworzeniu dokumentów tekstowych, zachęcamy do skorzystania z naszego kreatora CV online. Dajemy Ci też możliwość wygenerowania swojego życiorysu w języku angielskim oraz niemieckim. Życzymy powodzenia!

1 Oceny

Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Ø 5,0

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły:

Strona tytułowa

Strona tytułowa w podaniu o pracę

2024 | czas czytania 7 minut

Stroną tytułową podania o pracę przyciągniesz wzrok każdego rekrutera!

Aplikacja do pracy online

Aplikacja do pracy drogą mailową

2023 | czas czytania 11 minut

Co napisać w mailu z CV i jak go zatytułować?

Załączniki do CV

Załączniki do aplikacji o pracę

2023 | czas czytania 7 minut

Aplikacja o pracę, oprócz CV i listu motywacyjnego, zawiera też takie załączniki jak dyplomy, certyfikaty czy zaświadczenia. Które z nich są obowiązkowe? Sprawdź nasze wskazówki, dotyczące załączonych dokumentów.

Podanie o staż

Podanie o przyjęcie na staż

2023 | czas czytania 15 minut

Co musisz wziąć pod uwagę przy ubieganiu się o miejsce na stażu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Jak czytać ze zrozumieniem ogłoszenia o pracę?

Jak poprawnie czytać ogłoszenia o pracę? Poradnik dla szukających pracy.

2024 | czas czytania 16 minut

Jak poprawnie czytać ogłoszenia o pracę: Jacy kandydaci są poszukiwani? Jak powinno wyglądać Twoje CV, aby dostać pracę? Czego możesz oczekiwać w nowej pracy?