List motywacyjny jest, oprócz CV, ważnym elementem podania o pracę. Jeśli pracodawca takiego listu oczekuje, napisz go koniecznie. Treść listu motywacyjnego ma kluczowe znaczenie przy poszukiwaniu pracy. Daje on bowiem kandydatowi możliwość stworzenia własnego portretu, dlatego powinien być jako najbardziej zindywidualizowany. Powielanie tej samej treści listu motywacyjnego do wszystkich firm nie przynosi oczekiwanego efektu. Jednak, jak napisać list motywacyjny, by swoją treścią przekonał rekruterów.
W internecie znajdziesz niejeden wzór listu motywacyjnego. Nadają się one dobrze do orientacji, jednak warto napisać za każdym razem indywidulany list motywacyjny.
Stwórz łatwo i szybko list motywacyjny i CVNie wiesz, jakich zasad trzymać się podczas pisania listu motywacyjnego? Skorzystaj z naszego kreatora CV i dopasuj graficznie list motywacyjny do swojego CV. Z profesjonalnym podaniem o pracę, zdobędziesz pracę marzeń.
Przejdź do kreatora CVW takim przypadku napisz CV oraz list motywacyjny. Zyskasz więcej niż stracisz. Dodatkowo istnieje duże prawdopodobieństwo, że odróżnisz się tym od innych kandydatów. Wiele osób szukających pracy jest zdania, że listy motywujące nie są czytane. A to nie prawda. Damy Ci kilka wskazówek, jak napisać list motywacyjny, aby zaciekawił każdą osobę zajmującą się rekrutacją.
W poniższym artykule przeczytasz:
Wygląd graficzny listu motywacyjnego gra również dużą rolę podczas jego czytania. Dlatego też warto trochę czasu poświęcić na jego formatowanie i dopasowanie czcionki. Możesz to zrobić samodzielnie w domu za pomocą programu Word, bądź za pomocą naszego kreatora CV. Znajdziesz tutaj wiele szablonów CV o zróżnicowanym designie i z pewnością wybierzesz pasujący dla siebie wzór CV i wzór listu motywacyjnego.
Pamiętaj o tym, aby Twój list motywacyjny wyglądem graficznym nawiązywał do Twojego życiorysu. Rodzaj i wielkość czcionki oraz użyte kolory i styl powinny być identyczne i stanowić spójność.
Siadając do pisania, zastanawiamy się często, co powinien zawierać list motywacyjny? Jak napisać interesujący tekst, by nie był zbyt długi i brzmiał oryginalnie i zachęcająco. Nie łatwo wybrać ważne informacje, które mają być przepustką do rozmowy kwalifikacyjnej. Trudne zadania stają się łatwiejsze, gdy podzieli się je na poszczególne kroki. Podobnie działa to w przypadku określania zawartości listu motywacyjnego. Można go podzielić na następujące bloki:
Jeśli w ogłoszeniu o pracę wskazany jest adresat, do którego ma być wysłane podanie o pracę, napisz bezpośrednio do tej osoby. Użyj jej nazwiska w zwrocie powitalnym. Zrobi to dobre wrażenie. W ten sposób pokażesz, że napisany przez Ciebie list motywacyjny nie jest standardowym, które otrzymuje także każda inna firma poszukująca pracowników.
W przypadku, gdy ogłoszenie o pracę nie podaje nazwiska konkretnej osoby kontaktowej, postaraj się je zdobyć. Możesz zadzwonić do firmy i spytać o dane osoby odpowiedzialnej za rekrutację. Może będziesz mieć szczęście i uzyskasz te informacje. W przeciwnym razie spróbuj wyszukać dane kontaktowe w internecie przez takie platformy społeczne jak LinkedIn czy Goldenline.
Jeśli w ogłoszeniu o pracę podane są dwie osoby zajmujące się rekrutacją, skieruj koniecznie podanie do obu osób. Oczywiście w takim przypadku nie masz potrzeby pisania dwóch listów motywacyjnych. Wystarczy jedynie podać dwa nazwiska na jednym piśmie.
W przypadku, gdy nie uzyskałeś żadnego nazwiska osoby odpowiedzialnej za proces rekrutacji, użyj po prostu zwrotu grzecznościowego „Szanowni Państwo“.
Obiecujący list motywacyjny zaczyna się od wprowadzenia powiązanego z daną firmą, co dowodzi pracodawcy, ża dany kandydat interesuje się właśnie konkretnie tym miejscem zatrudnienia i pozyskał już pewne wstępne informacje na ten temat. Oklepane formułki wstępu w stylu:"Niniejszym ubiegam się o pracę na stanowisku ..." są nie na czasie i czestą stanowią powód odrzucenia danej osoby, która nie wykazała się przy pisaniu listu motywacyjnego elokwencją i większym zaangażowaniem. Sugeruje to, że treść listu motywacyjnego jest po prostu kopiowana i wysyłany w tej samej wersji do róznych pracodawców.
Krótko mówiąc, list motywacyjny to wizytówka kandydata. Rekruterzy poświęcają tylko kilka minut na zapoznanie się z jego treścią. Dlatego ważne jest, aby dokument ten wyróżniał sie z całej masy przesłanych podań o pracę i mocnymi argumentami przekonał specjalistów HR do zaproszenia danego kandydata na rozmowę kwalifikacyjną.
W zdaniu końcowym nie proś potulnie o spotkanie, lecz zdecydowanie pokaż, że wiesz, co chcesz osiągnąć i w formie twierdzacej zaproponuj spotkanie. Zdania typu: „Bardzo proszę o spotkanie na rozmowę kwalifikacyjną.“ nie są odpowiednie. Napisz lepiej, że chętnie zaprezentujesz swoją osobę podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Nie zapomnij na koniec pisma dodać klauzuli o ochronie danych osobowych do CV.
Skorzystaj z naszego kreatora listu motywacyjnego i stwórz profesjonalny list motywacyjny. W naszym kreatorze CV znajdziesz wiele wzorów CV oraz wzorów listu motywacyjnego.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: