„Szanowni Państwo,
Bardzo zainteresowało mnie Państwa ogłoszenie o pracę, dlatego też aplikuję na stanowisko XYZ..”
Po takim wstępie większość pracowników HR już zasnęła lub, jeśli kandydat ma szczęście, przeniosła uwagę na CV. Wprowadzenie do listu motywacyjnego powinno nie tylko przyciągnąć uwagę osoby rekrutującej, ale przede wszystkim zwiększyć jej zainteresowanie kandydatem.
Podczas gdy w CV masz miejsce tylko na suche fakty, list motywacyjny jest okazją do zaprezentowania swoich mocnych stron w oparciu o przykład oraz przekonanie rekrutera o swojej kandydaturze na poziomie emocjonalnym. Żeby do tego doszło, Twoja aplikacja musi zostać przeczytana. Jak sprawić by tak się właśnie stało?
Stwórz łatwo i szybko swoje CV i list motywacyjnyNie wiesz, jakich zasad trzymać się podczas pisania listu motywacyjnego? Skorzystaj z naszego kreatora CV i dopasuj graficznie list motywacyjny do swojego CV. Z profesjonalnym podaniem o pracę, zdobędziesz pracę marzeń.
Napisz list motywacyjny i CVList motywacyjny jest zawsze pierwszym dokumentem w Twojej aplikacji o pracę. Chociaż wielu specjalistów HR zaczyna czytanie od CV, to właśnie list motywacyjny jest dla rekrutera pierwszą okazją na bliższe zapoznanie się z Twoją kandydaturą. Jak wszyscy doskonale wiemy, pierwsze wrażenie jest kluczowe. Z tego względu, list motywacyjny może czasem rozstrzygać o dalszym udziale w rekrutacji.
We wstępie nie ma miejsca na błędy, powinien on także:
Uwzględnienie wszystkich wytycznych w dwóch, trzech zdaniach nie jest oczywiście takie proste, dlatego też śpieszymy Ci z pomocą. Poniżej znajdziesz kilka przykładów, jak rozpocząć list motywacyjny.
Teraz, gdy już wiesz, czego najlepiej unikać pisząc wstęp, przedstawimy Ci kilka wskazówek, jak przekonać rekrutera od pierwszego zdania, że warto przeczytać Twoją aplikację. Pamiętaj jednak, by każdą z naszych porad odpowiednio dostosować do swojego podania.
Perfekcyjny wstęp w liście motywacyjnym zaczyna się właśnie od „powitania” osoby czytającej dokument. „Szanowni Państwo” nie jest złym zwrotem, wydaje się jednak nieco bezosobowe i, w najgorszym przypadku, może sprawiać wrażenie, że jest to aplikacja masowa do kilku firm jednocześnie.
Z tego powodu, warto jest poświęcić czas na poznanie nazwiska osoby kontaktowej, do której wysyłasz aplikację. Na pewno zrobisz w ten sposób lepsze wrażenie na pracodawcy. Dane rekrutera często znajdują się w ogłoszeniu o pracy lub na stronie internetowej firmy. Oczywiście możesz także zadzwonić i poprosić o imię i nazwisko osoby kontaktowej. Jeśli mimo wszelkich starań, nie uda Ci się zlokalizować danych rekrutera, zwrot „Szanowni Państwo” będzie w porządku.
Jeśli przed wysyłką aplikacji o pracę, pracodawca miał już z Tobą kontakt (np. telefoniczny, spotkanie na targach pracy), dobrze jest wspomnieć o tym we wstępie do listu motywacyjnego.
Dzięki wspomnieniu o poprzednim spotkaniu lub rozmowie telefonicznej, rekruter będzie Cię pamiętał, co automatycznie nada Twojej aplikacji więcej osobowości.
Wzór wstępu listu motywacyjnego:
„Szanowna Pani Kowalska,
Na wstępie pragnę podziękować za przyjacielską rozmowę, którą odbyliśmy na Targach Kariery w Poznaniu, 20. maja 2020 roku. Prezentacja Państwa firmy przekonała mnie, że jestem właściwym kandydatem na stanowisko Social Marketing Menadżera i chętnie wesprę Państwa zespół moimi kompetencjami zawodowymi".
Jeśli chcesz dokładnie dopasować aplikację do danego stanowiska, przeanalizuj ogłoszenie o pracy. Jakie kompetencje, umiejętności twarde i miękkie oraz doświadczenie są pożądane lub wymagane? Jak pisaliśmy wcześniej, niebanalny wstęp zawiera nawiązanie do umiejętności, poparte przykładem. Jeśli chcesz wyróżnić się z tłumu, w pierwszym zdaniu listu motywacyjnego umieść sensowny argument.
„Szanowny Panie Nowak,
Dzięki mojemu kilkuletniemu doświadczeniu zawodowemu jako kierownik Działu Inżynierii, jestem odpowiednim kandydatem na stanowisko Menadżera ds. Projektów w Państwa firmie. W ciągu ostatnich pięciu lat, które spędziłem w firmie Engineer Genius Sp. z o.o., byłem odpowiedzialny nie tylko za planowanie projektów i podział zadań w moim zespole, ale także za komunikację z naszymi klientami. Z tego powodu jestem przekonany, że spełnię Państwa wymagania dotyczące stanowiska, o które się ubiegam.”.
„Szanowna Pani Kwiatkowska,
Ochrona środowiska nie jest obca Państwa firmie. Mnie także bardzo bliski jest temat ekologii. Już w szkole podstawowej angażowałam się w różne projekty wspomagające ochronę środowiska, ostatecznie decydując się na studiowanie oceanografii. Dzięki temu mogę brać czynny udział w walce z zanieczyszczeniami mórz i oceanów. Z tego też powodu, chętnie wesprę Państwa instytut badawczy swoją wiedzą oraz doświadczeniem.”
Możesz także użyć anegdoty, aby opisać moment, który ukształtował Twoje aspiracje zawodowe. Tego typu wprowadzenie nada Twojej aplikacji bardzo osobisty charakter i, w najlepszym wypadku, wzbudzi pozytywne odczucia oraz zaintryguje rekrutera.
Rozpocznij list motywacyjny od pytania. To stara, sprawdzona technika marketingowa, która ma zainteresować czytelnnika na tyle, by zechciał poznać odpowiedź w dalszej części aplikacji.
„Szanowny Panie Wiśniewski,
Jakie cechy wyróżniają przedstawiciela handlowego? Zdolność organizacji czasu pracy, kreatywne przedstawienie oferty oraz umiejętność pracy z klientem - podczas pracy na poprzednim stanowisku udało mi się udowodnić, że posiadam właśnie te umiejętności.”
Na powyższym przykładzie doskonale widać, jak w kilku zdaniach zainteresować rekrutera swoją kandydaturą. Odwołanie się do konkretnych umiejętności dowodzi, że przeczytałeś ogłoszenie o pracy i wiesz, jakie kwalifikacje będą od Ciebie wymagane. W tym samym czasie rekruter widzi także, jakie posiadasz doświadczenie w branży.
Wskazane przez nas powyżej wskazówki możesz zastosować zarówno w aplikacji o pracę na pełen etat, jaki w podaniu o staż czy pracę dodatkową. Tylko w przypadku tworzenia aplikacji „z własnej inicjatywy” czyli bez oparcia o ogłoszenie o pracy obowiązują nieco inne reguły.
Obok treści wprowadzenia w liście motywacyjnym, ważna jest także poprawność gramtyczna oraz stylistyczna. Oto kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas pisania.
Przykład
Strona bierna: Wykonywana przeze mnie praca była na najwyższym poziomie.
Strona czynna: Wykonywałam pracę na najwyższym poziomie.
Jak widzisz, istnieje kilka sprawdzonych sposobów na stworzenie idealnego wstępu do listu motywacyjnego. Pamiętaj jednak o zachowaniu autentyczności. Nie udawaj, że interesujesz się rozwojem danej firmy od lat tylko po to, aby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy. Nie przechwalaj się umiejętnościami, których nie posiadasz, ponieważ kłamstwa w CV zazwyczaj wychodzą na jaw.
Oprócz podkreślenia swoich mocnych stron, pokaż, że zauważasz także mocne strony firmy, do której aplikujesz. Może jakość jej produktów jest bardzo dobrze znana w branży? W ten sposób okażesz swoje zaangażowanie, nie brzmiąc sztucznie. Ważna jest także znajomość zwyczajów panujących w danym sektorze, aby nie popełnić żadnego faux pas już na samym początku. Niektóre firmy docenią nieco humorystyczny styl listu motywacyjnego, inne postawią na ultraprofesjonalny język naukowy.
Humor w aplikacji o pracę – okay czy no-go?
Kwestia umieszczenia odrobiny humoru w Twojej aplikacji o pracę jest zawsze bardzo osobista, zależna od branży, firmy, ba, nawet od charakteru rekrutera. Z tego powodu nie warto zasypywać czytelnika żartami, doprowadzając go do łez (z radości lub zażenowania...), ale raczej subtelnie sprawić, by się uśmiechnął. Pamiętaj jednak, że to nadal ryzykowne. Osoba, która czyta Twoją aplikację jest Ci obca, nie masz pojęcia jakie ma poczucie humoru. Jeśli jest to firma międzynarodowa, dochodzą także różnice kulturowe, które w najgorszym wypadku mogą doprowadzić do błędnego odczytania Twoich intencji. Zanim zatem zdecydujesz, że stawiasz na humor w aplikacji, dobrze się zastanów, czy aby nie urazisz w ten sposób rekrutera.
Na koniec przypominamy: nawet najbardziej kreatywny wstęp listu motywacyjnego nie pomoże Twojej aplikacji, jeśli będzie zawierał błędy. ZAWSZE dokonuj korekty, zarówno samodzielnie, jak i z pomocą zaufanej osoby. Dzięki temu unikniesz wstydliwej wpadki.
Pamiętaj o tym aby gotowy list motywacyjny odnosił się treścią do ogłoszenia na które piszesz podanie. W artykule: Jak poprawnie czytać ogłoszenia o pracę? dowiesz się jak należy interpretować ogłoszenia.
Za pomocą naszego kreatora CV stworzysz także list motywacyjny oraz odkryjesz wiele wzorów CV.
Powodzenia!
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: