Przeglądając oferty pracy znalazłeś te idealne ogłoszenie o pracę i myślisz "właśnie ta praca pasuje do mnie i do moich umiejętności". Piszesz idealne Curriculum Vitae, wpisując zachwycające referencje oraz dołańczając bardzo dobre świadectwa pracy i myślisz, że nic nie stoi Ci na drodze do wymarzonej pracy. Wysyłasz podanie o pracę i nagle dostajesz odmowę i zadajesz sobie pytanie dlaczego?
Przeczytaj poniższy artykuł, a kto wie, może znajdziesz odpowiedź na to pytanie :). Wzór przykładowych zdań pomoże Ci wykreować idealny list motywacyjny dla potancjalnego pracodawcy.
Stwórz list motywacyjny i CV bez formatowaniaZ naszym kreatorem CV nie musisz formatować listu motywacyjnego i nie popełnisz błędów graficznych.
Z profesjonalnym podaniem o pracę zdobędziesz stanowisko, o jakim marzysz.
Czasami bywa tak, że treść listu motywacyjnego jest dla przyszłego pracodawcy czy rekrutera tak samo ważna, jak struktura oraz elementy CV.
List motywacyjny jest, oprócz CV ważnym dokumentem podczas składania podania o pracę. Napisanie listu motywacyjnego wymaga dużo wkładu osobistego. Oprócz prawidłowej struktury, ważna jest również treść listu motywacyjnego oraz styl jego napisania. Ważne jest również umieszczenie zdobytych kwalifikacji, które pasują do danej oferty o pracę.
W internecie znajdziesz niejeden wzór listu motywacyjnego, który zawsze wydaje się być ten idealny. Jednak nie warto kopiować treści znalezionych w internecie. Taka skopiowana zawartość listu motywacyjnego wpadnie rektuterowi zaraz w oko, a Ty będziesz miał nikłe szanse aby zostać zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną.
Warto za każdym razem napisać indywidualny list motywacyjny do każdego przyszłego pracodawcy. Aby jednak być pewnym, aby list motywacyjny nie zawierał błędów, warto dowiedzieć się, na co rekruterzy zwracają szczególną uwagę.
Pierwszym krokiem do poprawnego napisania listu motywacyjnego jest poprawne napisanie aplikacji. Oznacza to: Twój list motywacyjny powinien być poprawny gramatycznie i nie zawierać błędów ortograficznych. Podczas pisania listu motywacyjnego, szczególnie w przypadku niewygodnego procesu kopiowania i wklejania, w tekście można łatwo znaleźć literówkę. Zła pisownia oraz błędy ortograficzne świadczą o niedokładności lub o trudnościach z koncentracją.
Upewnij się, że twoje wyrażenia brzmią grzecznie i unikaj wyrażeń slangowych. Skróty i emotikony są również tematem tabu. Ważne jest, aby Twój styl pisania był autentyczny - nie musisz więc szukać wysokiej jakości fraz, które tak naprawdę do Ciebie nie pasują.
Niektóre firmy otrzymują ponad 100 podań o pracę tygodniowo. W takich przypadkach nikt nie jest zainteresowany Twoim szczegółowym życiorysem. Skoncentruj się na faktach. Opieraj się na swoich sukcesach wykorzystując liczby, jeśli jest to możliwe. Takie zainteresują na pewno przyszłego pracodawcę. Szczegóły możesz zawsze przedstawić na rozmowie kwalifikacyjnej.
Ważne jest aby w liście motywacyjnym nie wyliczać wszystkiego co znajduje się w CV. Nawet jeśli wszystkie Twoje umiejętności pasują do wybranej oferty o pracę nie powtarzaj ich w liście motywaycjnym. Skoncentruj się na najlepszych Twoich osiągnięciach i podaj kilka przykładów, którymi osiągnąłeś sukcesy w pracy. W tym przypadku masz możliwość wypisania swoich komeptenecji i umiejętności.
Standardowe listy motywacyjne zostają zawsze jako pierwsze wyeliminowane. Niektórzy zmieniają tylko adres firmy oraz datę w liście motywacyjnym. W przypadku, gdy piszesz więcej niż jedno podanie o pracę pamiętaj o tym, aby ZAWSZE zmienić zawartość listu motywacyjnego. Rekruter zaraz rozpozna, czy list motywacyjny napisany został w odpowiedzi na konkretne podanie o pracę czy jego zawartość jest szablonowa. Dopasowując treść do konkretnego ogłoszenia o pracę masz większe szanse, aby Twoje podanie przeszło do dalszej selekcji.
Jak najbardziej możesz z poradników zaczerpnąć pomysły i wskazówki do napisania listu motywacyjnego. Unikaj jednak kopiowania takich standardowych zwrotów jak „ze względu na moją ponadprzeciętną odporność na stres…”. Takie sformułowania są oklepane i powszechnie umieszczane w wielu listach motywacyjnych, więc nie wzbudzisz tym zainteresowania, a Twoje podanie zostanie z pewnością wyrzucone do kosza.
Kolejną ważną wskazówką dotyczącą prawidłowego pisania aplikacji jest to, aby czcionka była czytelna i jednolita we wszystkich dokumentach. Klasyki to „Arial” lub „Times New Roman”. Inne popularne alternatywy to „Helvetica” lub „Courier”. Ważne aby unikać czcionki z odzobami lub innymi dodatkami. Czytanie dokumentów pisane takimi czcionkami jest męczące dla oczu.
Jeśli korzystasz z pomocy naszego kreatora CV, znajdziesz tutaj prawidłowe czcionki, których używa się do pisania listu motywacyjnego oraz CV. .
Nie pisz w długich zdaniach rozległych opowiadań dotyczących Twojej osoby. W końcu nie chcesz oddać swojej biografii do przeczytania, tylko starasz się o nową posadę. Adresat listu motywacyjnego chce się dowiedzieć, dlaczego właśnie Ty chcesz dostać tę pracę. Chce poznać Twoje umiejętności. Dlaczego właśnie Ty jesteś tą odpowiednią osobą na konkretne stanowisko. Nic więcej!
Wypisując swoje umiejętności trzymaj się zawsze prawdy. Nie przesadzaj również w ocenie swoich znajomości np. konkretnego programu lub znajomości języka obcego. Kłamstwo ma krótkie nogi i już podczas rozmowy kwalifikacyjnej może wyjść na jaw, czy na przykład potrafisz prowadzić rozmowę w języku obcym.
Przestawianie siebie w superlatywach nie zwiększa zainteresowania Pisząc list motywacyjny nie przesadzaj ze zwrotami typu: „Jestem najlepszy…”, „nikt nie potrafi tego tak dobrze jak ja…” wzbudzisz małe zainteresowanie. To, że musisz być dobry w tym, co robisz jest zrozumiałe, jednak nikt nie lubi samochwał.
List motywacyjny powinien mieć długość jednej kartki DIN A4. Największym błędem co do długości listu motywacyjnego, jest przekroczenie wymaganej dlugości. Celem listu motywacyjnego jest zwięzłość, przedstawienie najważniejszych faktów oraz kwalifikacji istotnych dla danej oferty pracy. Jeżli jednak treść nie mieści się na jednej stronie, zmniejsz czcionkę. Pamiętaj jednak o tym aby nie była ona mniejsza niż 10 punktów
Jeśli twoje stoisz na początku kariery i masz małe doświadczenie zawodowe, nie stanowi to problemu. W szczególności młodzi profesjonaliści często mogą wypełnić tylko trzy czwarte zamiast całej strony. Ważne jest aby nie wypełniać zawartości listu motywacyjnego na siłę. Wasoka jakość listu motywacyjnego jest ważnejsza niż jego długość.
Nikt nie chce wiedzieć, jakie konsekwencje wynikną w przypadku nie uzyskania pracy na pożądanym przez Ciebie stanowisku. Unikaj w liście motywacyjnym zwrotów typu „Moje wynagrodzenie z aktualnej pracy wystarcza zaledwie na pokrycie kosztów stałych”. Nie stawiaj również żadnych wymagań takich jak „Oczekuję, że …”. Skoncentruj się lepiej na swoich umiejętnościach i na tym, co możesz wnieść do przyszłej pracy.
Skieruj list motywacyjny do odpowiedniej osoby kontaktowej podanej w ofercie pracy. Jeżeli wspomnianych jest kilka osób, należy wypisać wszystkie nazwiska. Jeśli w ogłoszeniu o pracę nie widnieje żadne nazwisko, warto zadzwonić do firmy i spytać lub wyszukać je w internecie. Jeśli jednak nie udało się dowiedzieć nazwiska osoby kontaktowej, zacznij list motywacyjny od „Szanowni Państwo”
Pisząc list motywacyjny unikaj zwrotów w trybie przypuszczającym takich jak: chciałbym, skorzystałbym, mógłbym… One świadczą o małej pewności siebie. Używaj zwrotów stwierdzających, które są stanowcze: „mam znajomości…”, „ moje doświadczenia w dziedzinie…”, „potrafię tworzyć projekty w dziale…”. Koncentruj się na tym, co potrafisz!
O tym, czego jeszcze nie potrafisz lub masz zbyt małe doświadczenie w pewnych dziedzinach, nie opisuj w liście motywacyjnym. Pod żadnym pozorem nie pisz zdań typu: „Niestety, moje umiejętności obsługi komputera są ograniczone” czy „Nie miałem okazji nauczyć się języka angielskiego”.
Opisz w liście motywacyjnym Twoje umiejętności, szkolenia, które są przydatne do danej posady i co osiągnąłeś do tej pory. Unikaj jednak zwrotów typu „Nauczono mnie…”, „Byłem szkolony …”, gdyż w ten sposób rekruter nie będzie wiedział, czy osiągniętą wiedzę z pewnością posiadasz.
Dopasuj zawsze list motywacyjny do oferty pracy. Nie ma nic gorszego jak wysłać na wszystkie przez Ciebie wyszukane oferty pracy, jednen i tem sam list motywacyjny. W takim przypadku masz małą szansę na rozmowę kwalifikacyjną, nawet jeśli Twoje umiejętności pasują w 100% do oferty o pracę. Skopiowanie treści listu motywacyjego świadczy o lenistwie aplikanta
Gotowy wzór listu motywacyjnego znajdziesz w naszym kreatorze CV.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: