Każdy list motywacyjny powinien być indywidualnie dostosowany do danego wakatu. Nie wystarczy zatem napisać tylko jednego listu szablonowego i za każdym razem zmieniać dane adresowe przy wysyłce do różnych pracodawców. Dlaczego? Ponieważ uniwersalny wzór listu motywacyjnego nie istnieje. Szablony CV i listów motywacyjnych są dobrym sposobem na uzyskanie inspiracji dla właściwego sformułowania. Jednak zawsze powinieneś przemyśleć to, jak przedstawić się w swoim indywidualnym liście motywacyjnym, ponieważ przeszkolony personel HR natychmiast wychwyci, że używasz tylko standardowych, oklepanych zwrotów.
Aby sformułować indywidualny list motywacyjny, należy najpierw dokładnie przyjrzeć się ogłoszeniu o pracę. Jakie kwalifikacje są wymagane? Jakie umiejętności miękkie są pożądane? Jak prezentuje się firma?
Powinieneś dowiedzieć się, kim jest Twoja osoba kontaktowa i jaki wizerunek Ciebie jako kandydata chcesz zaprezentować. Z pewnością w małej firmie rodzinnej istotne są inne cechy pracownika, aniżeli w dużej firmie z rozległą strukturą organizacyjną.
Stwórz łatwo i szybko list motywacyjny i CVNie wiesz, jakich zasad trzymać się podczas pisania listu motywacyjnego? Skorzystaj z naszego kreatora CV i dopasuj graficznie list motywacyjny do swojego CV. Z profesjonalnym podaniem o pracę, zdobędziesz pracę marzeń.
Kreator CV i listu motywacyjnegoWiększość kandydatów odpowie na to pytanie natychmiastowo. Jeśli w ogłoszeniu o pracę występuje forma grzecznościowa „Pan/Pani”, to oczywiste, że w podaniu o pracę użyjemy takiej samej formy. Jeżeli jednak piszesz indywidualny list motywacyjny, powinieneś zwrócić uwagę na to, w jaki sposób firma zwraca się do Ciebie. Jeśli ogłoszenie o pracę jest swobodnie sformułowane i pojawia się tam forma „Ty”, daje Ci to także możliwość zwrócenia się do osoby kontaktowej po imieniu.
Jeśli to sprawia, że czujesz się niekomfortowo lub wydaje Ci się to nieodpowiednie, wówczas na końcu listu motywacyjnego możesz uprzejmie zaznaczyć, że z przyjemnością przejdziesz na formę „Ty” podczas spotkania na rozmowie kwalifikacyjnej.
List motywacyjny zaczynasz od przyjaznego powitania i krótkiego wprowadzenia. Następnie możesz wspomnieć o tym, jak natrafiłeś na informację o tej pracy lub jaki szczegół ogłoszenia o pracy wzbudził Twoje zainteresowanie. Na początku powinieneś również wspomnień o tym, na jakim jesteś obecnie stanowisku: na przykład, czy chcesz zmienić pracę, czy właśnie ukończyłeś studia.
Twoja wiedza zawodowa i umiejętności wprawdzie już znajdują się w Twoim CV, ale w liście motywacyjnym masz okazję je wyeksponować. Należy tu zaprezentować konkretne przykłady na potwierdzenie danych kompetencji. Masz okazję opisać, jakie zadania wykonywałeś w przeszłości lub przedstawić indywidualne projekty, które potwierdzają Twoje kwalifikacje. Podkreśl, gdzie leżą Twoje mocne strony i co lubisz w swojej pracy.
Ważne jest jednak, aby skoncentrować się wyłącznie na umiejętnościach i wiedzy, które są naprawdę kluczowe dla tego, konkretnego stanowiska. Z tego powodu, warto podczas pisania listu motywacyjnego mieć zawsze przy sobie dane ogłoszenie o pracę.
Oprócz weryfikowalnych informacji dotyczących Twojej kariery zawodowej, dobrze skonstruowany list motywacyjny daje możliwość opisania także Twoich tzw. soft skills. Nie ma to większego sensu, gdy po prostu w CV wypiszesz listę umiejętności miękkich, które są wymagane w ogłoszeniu o pracę - ponieważ prawdopodobnie co drugi kandydat szczyci się szczególnymi kompetencjami społecznymi lub zdolnością do pracy w zespole.
W indywidualnym liście motywacyjnym powinieneś poprzeć swoje umiejętności konkretnymi przykładami: opisz jasno, w jaki sposób wykazałeś się umiejętnością komunikacji w przeszłości lub w jaki sposób Twoja empatia pomogła Ci w dotychczasowej pracy zawodowej. Przyjrzyj się dokładnie, jakie cechy są wymagane w danym zawodzie i wybierz dwie lub trzy umiejętności miękkie, które możesz rzeczywiście poprzeć przykładami.
Indywidualnie stworzony list motywacyjny powinien odzwierciedlać Twoją osobowość. Tym różni się od powszechnych standardów, że istotnym w nim jest, by wyjaśnić, dlaczego to konkretne stanowisko Cię interesuje.
Co masz nadzieję osiągnąć lub czego nowego chcesz się tutaj nauczyć? Czy jest coś, co szczególnie Cię w tym zawodzie pociąga? Czy masz jakiś osobisty powód, dla którego ta praca Ci się spodobała?
Tutaj możesz wyjść poza umiejętności kwalifikujące cię na dane stanowisko i wyjaśnić, dlaczego jesteś tak zmotywowany do pracy właśnie w tej firmie.
Jednak nie tylko treść jest ważna przy tworzeniu indywidualnego listu motywacyjnego. Klarowna struktura i atrakcyjny, ale subtelny design są również niezbędne, aby wywrzeć dobre wrażenie. List motywacyjny powinien mieć przede wszystkim formę listu biznesowego:
Jeśli masz trudności ze stworzeniem listu motywacyjnego, spójrz na szablony w naszym kreatorze CV.
Istnieją szczególne przypadki, które nakładają specjalne wymagania na indywidualny list motywacyjny. Ponieważ nie zawsze wiesz, jakie umiejętności są wymagane lub jeszcze nie możesz wykazać się żadnym doświadczeniem zawodowym. Przedstawiamy niektóre z tych specjalnych okoliczności.
Jeśli decydujesz się wysłać podanie o pracę z własnej inicjatywy, nie możesz odwołać się do żadnego ogłoszenia o pracę i musisz sam zdecydować, które kompetencje i umiejętności miękkie są odpowiednie dla danego zawodu. Od razu więc udowadniasz, że wiesz, co naprawdę ma znaczenie na danym stanowisku. Jednak nie powinieneś promować się jako wszechstronny talent, ponieważ to od razu wydaje się niewiarygodne.
Poza tym takie podania z własnej inicjatywy są mile widziane przez personel HR, ponieważ przysparzają im mniej pracy: nie muszą formułować żadnego ogłoszenia o pracę ani przeglądać wielu przesłanych podań. Z tego powodu ważne jest, aby takie podania były zwięzłe i przekonujące. Możesz tutaj wysłać tylko swoje CV i list motywacyjny, a kompletne dokumenty jak referencje czy dyplomy dostarczyć w przypadku wykazanego zainteresowania.
Kiedy ubiegasz się o staż, zwykle odnosisz się też do konkretnego ogłoszenia o pracę, według którego się orientujesz. Tutaj również wskazane są pewne wymagania i umiejętności, które należy wykazać.
Największą różnicą w stosunku do normalnej aplikacji o pracę jest to, że zazwyczaj nie masz żadnego doświadczenia zawodowego. W takim przypadku warto więc wymienić działalność, która na pierwszy rzut oka niekoniecznie odpowiada danemu stażowi, ale która podkreśla Twoje mocne strony.
Na przykład dzięki praktyce w przedszkolu możesz udowodnić, że jesteś komunikatywny, nie boisz się brać na siebie odpowiedzialności i w stresujących sytuacjach zachowujesz spokój - nawet jeśli ubiegasz się o staż jako specjalista ds. komunikacji marketingowej.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: