Każdy list motywacyjny – dla osoby bez doświadczenia, a także specjalisty, ma taką samą strukturę. Dokument zaczyna się od podania daty i miejscowości, poniżej z lewej strony trzeba zamieścić swoje dane kontaktowe (imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail), natomiast z prawej dane pracodawcy (dane osoby, która zajmuje się rekrutacją, lub adres siedziby firmy). W liście motywacyjnym należy użyć także odpowiedniego zwrotu grzecznościowego:
List motywacyjny dla studenta czy pracownika, który chce powrócić do aktywnego życia zawodowego, bądź osoby zmieniającej branżę w części wstępnej powinien również informację na temat stanowiska, o które ubiega się kandydat. W tym miejscu należy też wyjaśnić, jak nadawca dowiedział się o wakacie oraz co sprawiło, że zainteresował się on akurat tym stanowiskiem.
Najważniejsza część listu motywacyjnego na praktyki studenckie, do pierwszej pracy lub na stanowisko w zupełnie nowej branży to jego środek. Ponieważ w przypadku kandydata bez doświadczenia brakuje sukcesów zawodowych, które można by przedstawić za pomocą twardych danych, trzeba się skupić przede wszystkim na osiągnięciach na polu uniwersyteckim, a także kompetencjach miękkich oraz umiejętnościach twardych, które mogą stanowić atut w przypadku danej posady.
Obowiązkowo powinny się w nim znaleźć informacje o tym, czy kandydat wykazuje się umiejętnościami takimi jak np.:
Warto wspomnieć o wszystkich sukcesach związanych ze studiami. Rekrutera może zainteresować:
Jeśli chodzi o list motywacyjny bez doświadczenia, atutem mogą się okazać też zainteresowania i hobby o ile są one w jakiś sposób związane z posadą, o którą stara się kandydat. Przykładowo, osoba aplikująca na praktyki w Instytucie Medycyny Sądowej powinna interesować się wykorzystaniem nauk medycznych w kryminalistyce. Tymczasem student teatrologii, który marzy o pracy związanej z zawodem, powinien w ramach swojego hobby regularnie pojawiać się na premierach teatralnych.
Jednolity list motywacyjny i CVStwórz z łatwością list motywacyjny bez doświadczenia oraz dobierz CV w tym samym design.
Przejdź do kreatora CVSporządzając w oparciu o wzór list motywacyjny bez doświadczenia, bardzo ważne jest, aby wykazać się starannością w pisaniu dokumentu, od jego początku aż po sam koniec. Ostatnie zdania aplikacji muszą wyrażać gotowość do podjęcia pracy, pozytywne nastawienie wobec przyszłych obowiązków zawodowych oraz chęć zaprezentowania swoich umiejętności osobiście podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Na samym końcu dokumentu należy także użyć zwrotu grzecznościowego, np. „Z wyrazami szacunku”. Przed wysłaniem pismo trzeba własnoręcznie podpisać.
Oto wzór listu motywacyjnego bez doświadczenia:
Oto wzór listu motywacyjnego dla studenta ubiegającego się o praktyki studenckie.
W Internecie można znaleźć wiele przykładowych listów motywacyjnych bez doświadczenia. Wzory te mogą stanowić inspirację do napisania własnej aplikacji, ponieważ pozwalają rozeznać się w kwestii tego, jaką formę powinny mieć dokumenty rekrutacyjne oraz na co może zwrócić uwagę przyszły pracodawca. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pracą, starają się o praktyki lub pierwsze zatrudnienie i nie mają dużego doświadczenia, mogą popełnić wiele błędów dotyczących struktury czy też treści listu motywacyjnego.
O czym jeszcze pamiętać podczas pisania listu motywacyjnego dla osoby bez doświadczenia? Nie należy wysyłać listu motywacyjnego do pracodawcy bez jego uprzedniego sprawdzenia. Przed kliknięciem „Wyślij” trzeba sprawdzić dokument pod kątem błędów ortograficznych, nieprawidłowych danych kontaktowych, błędów interpunkcyjnych czy nielogicznych zdań. Tego typu niedociągnięcia mogą bowiem poskutkować automatycznym odrzuceniem kandydatury.
W liście motywacyjnym bez doświadczenia nie należy również nadmiernie rozpisywać się na temat dotychczasowego życia i kwestii niezwiązanych z pracą, np. poglądów osobistych. Jego treść powinna być konkretna, zwięzła, a najlepiej – związana tematycznie z branżą, do której chce wejść kandydat. Warto umieścić w dokumencie takie informacje, które mają bezpośrednie odniesienie do ogłoszenia o pracę.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: