2023 | czas czytania: 12 minut

List motywacyjny bez doświadczenia

Tutaj dowiesz się jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia.

List motywacyjny bez doświadczenia
List motywacyjny dla osoby bez doświadczenia powinien skupiać się na atutach w postaci konkretnych kompetencji miękkich oraz praktycznych umiejętności przydatnych na danym stanowisku. To naturalne, że osoba, która dopiero stawia pierwsze kroki na rynku zawodowym, nie ma zbyt wielu sukcesów zawodowych na polu wymaganym przez pracodawcę. Przeczytaj jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia?

Jak napisać wstęp w liście bez doświadczenia

Każdy list motywacyjny – dla osoby bez doświadczenia, a także specjalisty, ma taką samą strukturę. Dokument zaczyna się od podania daty i miejscowości, poniżej z lewej strony trzeba zamieścić swoje dane kontaktowe (imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail), natomiast z prawej dane pracodawcy (dane osoby, która zajmuje się rekrutacją, lub adres siedziby firmy). W liście motywacyjnym należy użyć także odpowiedniego zwrotu grzecznościowego:

„Szanowny Panie / Szanowna Pani” – gdy kandydat zwraca się do rekrutera / prezesa / kierownika działu / właściciela firmy
„Szanowni Państwo” – kiedy dokument adresuje się ogólnie, do siedziby firmy lub konkretnego działu.

List motywacyjny dla studenta czy pracownika, który chce powrócić do aktywnego życia zawodowego, bądź osoby zmieniającej branżę w części wstępnej powinien również informację na temat stanowiska, o które ubiega się kandydat. W tym miejscu należy też wyjaśnić, jak nadawca dowiedział się o wakacie oraz co sprawiło, że zainteresował się on akurat tym stanowiskiem.

Ikonka żarówka

Wstęp - przykład

„Szanowni Państwo, W odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone na portalu Gumtree, z przyjemnością aplikuję na stanowisko [nazwa stanowiska] w Państwa firmie. Chętnie wesprę dział obsługi klienta, ponieważ uważam, że spełniam wszystkie wymagania wymienione w ofercie”.

Część środkowa listu bez doświadczenia

Najważniejsza część listu motywacyjnego na praktyki studenckie, do pierwszej pracy lub na stanowisko w zupełnie nowej branży to jego środek. Ponieważ w przypadku kandydata bez doświadczenia brakuje sukcesów zawodowych, które można by przedstawić za pomocą twardych danych, trzeba się skupić przede wszystkim na osiągnięciach na polu uniwersyteckim, a także kompetencjach miękkich oraz umiejętnościach twardych, które mogą stanowić atut w przypadku danej posady.

Obowiązkowo powinny się w nim znaleźć informacje o tym, czy kandydat wykazuje się umiejętnościami takimi jak np.:

Warto wspomnieć o wszystkich sukcesach związanych ze studiami. Rekrutera może zainteresować:

Jeśli chodzi o list motywacyjny bez doświadczenia, atutem mogą się okazać też zainteresowania i hobby o ile są one w jakiś sposób związane z posadą, o którą stara się kandydat. Przykładowo, osoba aplikująca na praktyki w Instytucie Medycyny Sądowej powinna interesować się wykorzystaniem nauk medycznych w kryminalistyce. Tymczasem student teatrologii, który marzy o pracy związanej z zawodem, powinien w ramach swojego hobby regularnie pojawiać się na premierach teatralnych.

Tak wygląda kreator cVJednolity list motywacyjny i CV

Stwórz z łatwością list motywacyjny bez doświadczenia oraz dobierz CV w tym samym design.

Przejdź do kreatora CV

Zakończenie

Sporządzając w oparciu o wzór list motywacyjny bez doświadczenia, bardzo ważne jest, aby wykazać się starannością w pisaniu dokumentu, od jego początku aż po sam koniec. Ostatnie zdania aplikacji muszą wyrażać gotowość do podjęcia pracy, pozytywne nastawienie wobec przyszłych obowiązków zawodowych oraz chęć zaprezentowania swoich umiejętności osobiście podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Na samym końcu dokumentu należy także użyć zwrotu grzecznościowego, np. „Z wyrazami szacunku”. Przed wysłaniem pismo trzeba własnoręcznie podpisać.

Ikonka ołówki

Przykład zakończenia listu mytywacyjnego

Cudzysłów

Od kilku lat marzę o pracy w firmie X. Uważam, że spełniam wszystkie wymagania stawiane wobec kandydatów do pracy na stanowisku Y. Postrzegam tę posadę jako wspaniały pierwszy krok ku rozwijaniu owocnej kariery zawodowej. Chętnie przekonam o tym Państwa osobiście podczas kolejnego etapu rekrutacji.

Cudzysłów Chciałbym zasilić Państwa zespół i wykorzystać wiedzę zdobytą podczas studiów w praktyce. Chętnie zaprezentuję swoje umiejętności podczas kolejnych etapów rekrutacji.
Cudzysłów Praca w firmie X pozwoliłaby mi rozwinąć skrzydła. Chętnie przekonam Państwa osobiście o tym, że jestem najlepszym kandydatem do odbycia praktyk zawodowych w dziale Y podczas kolejnego etapu rekrutacji.

List motywacyjny bez doświadczenia, wzór

Oto wzór listu motywacyjnego bez doświadczenia:

Wzór listu motywacyjnego pielęgniarkiPowyższy list motywacyjny do urzędu został stworzony przy pomocy szablonu CV z ikonkami.

Wzór listu motywacyjnego na praktyki studenckie

Oto wzór listu motywacyjnego dla studenta ubiegającego się o praktyki studenckie.

Wzór listu motywacyjnego pielęgniarkiPowyższy list motywacyjny do urzędu został stworzony przy pomocy szablonu CV z ukośnymi paskami.

Jakich błędów unikać?

W Internecie można znaleźć wiele przykładowych listów motywacyjnych bez doświadczenia. Wzory te mogą stanowić inspirację do napisania własnej aplikacji, ponieważ pozwalają rozeznać się w kwestii tego, jaką formę powinny mieć dokumenty rekrutacyjne oraz na co może zwrócić uwagę przyszły pracodawca. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pracą, starają się o praktyki lub pierwsze zatrudnienie i nie mają dużego doświadczenia, mogą popełnić wiele błędów dotyczących struktury czy też treści listu motywacyjnego.

wykrzyknik

Lista błędów w liście motywacyjnym

  • list motywacyjny nie może być kopią CV – dokument powinien rozwijać podpunkty przedstawione w curriculum vitae,

  • list motywacyjny powinien być czytelny i estetyczny – najlepiej użyć do jego pisania standardowej czcionki, na przykład Garamond, Cambria lub Times New Roman. Jeśli chodzi o rozmiar czcionki, powinien być nie mniejszy niż 10 i nie większy niż 12,

  • list motywacyjny należy zapisać w odpowiednim formacie. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest PDF, ponieważ dokument będzie wyglądać dokładnie tak samo, niezależnie od tego, na jakim urządzeniu zostanie otwarta aplikacja,

  • treść listu motywacyjnego musi być zgodna z prawdą – wszelkie nieścisłości albo kłamstwa wyjdą na jaw bardzo szybko, nawet już podczas rozmowy kwalifikacyjnej,

  • treść listu motywacyjnego powinna zostać spersonalizowana – nie wolno kopiować gotowych wzorów listu motywacyjnego dla studenta z Internetu. Za każdym razem trzeba napisać dokument od zera, wzorując się na danym ogłoszeniu o pracy,

  • struktura listu motywacyjnego opiera się na pewnych standardach – poza środkową częścią aplikacji, nie ma tutaj zbyt wielu okazji do popisania się kreatywnością. Forma dokumentu powinna być ujednolicona,

  • warto podeprzeć opisywane umiejętności konkretnymi przykładami. Ogólnikowe stwierdzenia bez żadnej puenty nie wnoszą do dokumentów rekrutacyjnych niczego, co mogłoby zainteresować rekrutera lub potencjalnego pracodawcę.

O czym jeszcze pamiętać podczas pisania listu motywacyjnego dla osoby bez doświadczenia? Nie należy wysyłać listu motywacyjnego do pracodawcy bez jego uprzedniego sprawdzenia. Przed kliknięciem „Wyślij” trzeba sprawdzić dokument pod kątem błędów ortograficznych, nieprawidłowych danych kontaktowych, błędów interpunkcyjnych czy nielogicznych zdań. Tego typu niedociągnięcia mogą bowiem poskutkować automatycznym odrzuceniem kandydatury.

W liście motywacyjnym bez doświadczenia nie należy również nadmiernie rozpisywać się na temat dotychczasowego życia i kwestii niezwiązanych z pracą, np. poglądów osobistych. Jego treść powinna być konkretna, zwięzła, a najlepiej – związana tematycznie z branżą, do której chce wejść kandydat. Warto umieścić w dokumencie takie informacje, które mają bezpośrednie odniesienie do ogłoszenia o pracę.

1 Oceny

Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Ø 5,0

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły:

Schemat i struktura

List motywacyjny - budowa i treść

2023 | czas czytania 13 minut

Idealny list motywacyjny musi spełniać pewne wymogi. Jak napisać dobry list motywacyjny? Jaka jest jego budowa? Co powinien zawierać list motywacyjny?

Wstęp

Jak zacząć list motywacyjny?

2023 | czas czytania 16 minut

Każdy początek jest trudny. My przedstawimy kilka wskazówek, jak zacząć list motywacyjny, aby zaciekawić rekrutera

Zawartość listu motywacyjnego

Zawartość listu motywacyjnego

2022 | czas czytania 12 minut

O czym warto pamiętać i czego nie wolno pominąć w liście motywacyjnym! Dzięki tym wskazówkom przekonasz do siebie przyszłego pracodawcę zawartością listu motywacyjnego.

Indywidualnie dopasowany list motywacyjny

Indywidualnie dopasowany list motywacyjny

2024 | czas czytania 10 minut

List motywacyjny musi być zawsze indywidualnie dopasowany do konkretnego ogłoszenia o pracy. Przeczytaj nasze wskazówki dotyczące idealnie skonstruowanych listów motywacyjnych, które zwiększą Twoją szansę na pracę marzeń!

Przykłady i wzory

Profesjonalne wzory i przykłady listu motywacyjnego

2022 | czas czytania 11 minut

Potrzebny Ci przykład listu motywacyjnego? Jak wygląda idealny list motywacyjny? Poniżej prezentujemy trzy przykłady listów motywacyjnych, które pomogą Ci stworzyć własny list motywacyjny.

Najczęstsze błedy

Najczęstsze błędy w liście motywacyjnym

2024 | czas czytania 12 minut

Jak napisać list motywacyjny bez błędów? Tych 15 podstawowych blędów unikaj w liście motywacyjnym.