List motywacyjny do pracy w urzędzie powinien być schludny, uporządkowany i staranny – takimi przymiotami cechuje się bowiem idealny kandydat na pracownika państwowego. Jak napisać wspomniany dokument, żeby w połączeniu z idealnym CV zachęcił on pracodawcę do zaproszenia kandydata czy kandydatki do dalszego etapu rekrutacji? Co powinien zawierać list motywacyjny urzędnika, a jakich błędów należy się wystrzegać? Odpowiadamy na wszystkie pytania.
Klasyczny list motywacyjnyNie wiesz, jak stworzyć list motywacyjny do urzędu pasujący do Twojego CV?
Chcesz zaoszczędzić czasu na formatowaniu listu motywacyjnego - skorzystaj z kreatora CV i stwórz najlepsze podanie o pracę na stanowisko urzędnicze, by zapewnić sobie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
List motywacyjny do urzędu gminy, urzędu skarbowego, urzędu miasta czy też każdego innego organu administracji publicznej ma ściśle określoną strukturę. Na początku dokumentu powinny znaleźć się: data, miasto, dane osobowe kandydata oraz dane adresata. Jeśli aplikujący wie, kto zajmuje się rekrutacją, trzeba zaadresować dokument do konkretnej osoby, podając jej imię i nazwisko, a także stanowisko. Natomiast gdy brak takich informacji, wystarczy wpisanie w liście motywacyjnym na stanowisko urzędnika danych ogólnych firmy.
Jakie dane osobowe obowiązkowo musi zawierać list motywacyjny? Urząd wymaga zamieszczenia imienia i nazwiska, miejsca zamieszkania, numeru telefonu oraz adresu e-mail. Opcjonalnie można także dodać tytuł zawodowy i link do profilu na LinkedIn.
LinkedIn to serwis społecznościowy specjalizujący się w kontaktach zawodowo-biznesowych. Obecnie korzysta z niego ponad 740 milionów osób, w tym również rekruterzy do firm.
Jak rozmieścić wymienione wyżej informacje? Data oraz miejscowość powinny się znaleźć w prawym górnym rogu, dane adresata należy zamieścić poniżej, po lewej stronie, natomiast dane firmy pod nimi, ale po stronie prawej.
Oto jak powinien się zaczynać list motywacyjny do urzędu miejskiego, skarbowego lub innej instytucji tego typu:
Jeśli chodzi o dane kontaktowe, warto zadbać o to, by mail był profesjonalny. Jeżeli rekruter zauważy adres e-mail typu slodka.kasia@gmail.com lub kasiunia@buzibuzi.pl, może zrezygnować z czytania dalszej części listu motywacyjnego urzędnika.
List motywacyjny na urzędnika należy rozpocząć zwrotem grzecznościowym. Jeśli dokument jest adresowany do konkretnej osoby, należy użyć sformułowania „Szanowny Panie/Szanowna Pani”, natomiast w sytuacji, gdy aplikujący nie wie, do kogo trafi pismo — „Szanowni Państwo”. Poza oficjalnym powitaniem we wstępie listu motywacyjnego dla urzędnika trzeba też wyjaśnić, o jakie stanowisko stara się kandydat, a także krótko wyjaśnić, co zadecydowało o tym, że postanowił on odpowiedzieć na daną ofertę pracy. Ma to na celu zachęcenie do zapoznania się z dalszą treścią.
Najważniejsza część listu motywacyjnego do urzędu skarbowego, urzędu miasta, gminy lub innej tego typu instytucji to rozwinięcie. W tym miejscu należy podać informacje na temat wykształcenia, umiejętności oraz dotychczasowego doświadczenia zawodowego. Trzeba to zrobić w taki sposób, aby rekruter uznał, iż aplikujący to idealny kandydat na dane stanowisko. Najlepiej posługiwać się twardymi danymi i skrupulatnie opisać sukcesy w dotychczasowym życiu zawodowym. Natomiast jeśli chodzi o list motywacyjny do urzędu miasta bez doświadczenia, warto w nim podkreślić atuty w postaci odbytych kursów, szkoleń, praktyk i staży.
List motywacyjny do urzędu miasta lub jakiejkolwiek innej instytucji publicznej powinien być spersonalizowany. Można wesprzeć się podczas jego pisania wzorem, jednak najważniejszą, środkową część dokumentu lepiej zredagować samemu, całkowicie od zera.
Ważną rolę odgrywa argumentacja przemawiająca za tym, że kandydat do pracy sprawdzi się na danym stanowisku, mile widziane jest też podsumowanie dotychczasowego doświadczenia zawodowego oraz nawiązanie do sukcesów z przeszłości związanych z branżą — tych, które są istotne z punktu widzenia nowego pracodawcy.
Niezależnie od tego, czy chodzi o list motywacyjny do urzędu bez doświadczenia, czy o aplikację na wyższe stanowisko, najtrudniejsza część pisania jest już za nami. Gdy uda się zredagować rozwinięcie listu, czas na odpowiednie zakończenie. Należy w nim wykazać swoją gotowość do podjęcia pracy na nowym stanowisku, a także użyć odpowiednich zwrotów grzecznościowych, typu „Z poważaniem” lub „Z wyrazami szacunku”. Na koniec wystarczy podanie imienia i nazwiska oraz własnoręczny podpis.
Oto wzór listu motywacyjnego do urzędu:
Poniżej znajduje się szablon listu motywacyjnego dla urzędnika bez doświadczenia. W odróżnieniu od aplikacji doświadczonego pracownika należy w nim opisać także dodatkową aktywność w trakcie studiów. Dzięki temu znacznie podniesie się atrakcyjność kandydata w oczach pracodawcy.
Powyższe wzory dotyczą aplikacji na stanowisko archiwisty w Krajowej Administracji Skarbowej, w służbach celnych. Jak napisać list motywacyjny do urzędu skarbowego? Referent w tego typu instytucjach powinien wyróżniać się tymi samymi umiejętnościami co pracownik Urzędu Celno-Skarbowego. Wymagane jest co najmniej wykształcenie średnie, brak karalności oraz nieposzlakowana opinia, a także: wysoka kultura osobista i staranność. Dokumenty aplikacyjne będą zatem wyglądały podobnie jak w przypadku starań o stanowisko biurowe w służbach celnych.
Aplikacja na wyższe stanowiska, takie jak np. podinspektor w administracji państwowej, również będzie przypominać tradycyjny list motywacyjny. Praca w urzędzie na wyższym stanowisku wymaga jedynie przedstawienia większej liczby dokumentów – np. referencji od poprzednich pracodawców czy też uzyskanych dyplomów. Oczywiście bardzo istotne okaże się też dokładne opisanie swojej dotychczasowej ścieżki kariery zawodowej, wraz ze wszystkimi sukcesami.
Jakich błędów lepiej nie popełniać podczas pisania listu motywacyjnego urzędnika? Oto i one:
O czym jeszcze pamiętać, tworząc list motywacyjny? Urząd skarbowy, a także inne instytucje państwowe mogą zażądać od pracownika własnoręcznego oświadczenia o niekaralności lub wystąpić samodzielnie o udzielenie takiej informacji do Krajowego Rejestru Karnego. W pierwszym przypadku należy zastosować się do prośby i dołączyć dokument do aplikacji. Jeśli zaś chodzi o inne formalności, w przypadku stanowisk biurowych nie ma aż tak surowych wymogów związanych ze stanem zdrowia, zatem nie trzeba dołączyć żadnych zaświadczeń medycznych – po uzyskaniu zatrudnienia kandydat otrzyma standardowe skierowanie na badania lekarskie.
Jak widać, istnieje kilka ważnych zasad, którymi należy się kierować, sporządzając list motywacyjny. Urząd miasta, a także inne państwowe instytucje wymagają nie tylko odpowiedniego wykształcenia, ale przede wszystkim dokładności oraz wysokiej kultury osobistej. Niezależnie od stanowiska mile widziane jest również, aby osoba aplikująca wykazywała się bardzo dobrą obsługą komputera – w dzisiejszych czasach to bowiem podstawowe narzędzie pracy każdego urzędnika. Stosując się do powyższych wskazówek, z pewnością uda się napisać skuteczny list motywacyjny. Podinspektor w urzędzie oraz inne posady są możliwe do zdobycia, pod warunkiem, że kandydat posiada odpowiednie kwalifikacje. Kreator CV daje duże mozliwości, by profesjonalnie dopasować CV do listu motywacyjnego i nadać treściom atrakcyjną formę wizualną.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: