List motywacyjny do sklepu ma za zadanie dosłownie sprzedać osiągnięcia i umiejętności danej osoby oraz zapewnić przyszłego pracodawcę, że jest ona najlepszym kandydatem / najlepszą kandydatką na daną posadę. Chcąc napisać dobry list motywacyjny na stanowisko sprzedawcy/sprzedawczyni, najlepiej potraktować osobę rekrutującą jako wymagającego klienta czy wymagającą klientkę, który/która wie, czego chce, natomiast swoją aplikację do pracy – jako produkt idealnie dopasowany do jego/jej potrzeb.
Pisząc list motywacyjny do sklepu odzieżowego – na kasjera/kasjerkę lub stanowisko przedstawiciela handlowego/przedstawicielki handlowej – warto rozpocząć od przejrzenia wzorów tego typu dokumentów. W szczególności cztery grupy osób mogą nie być na bieżąco, dlatego powinny zorientować się, jak powinna wyglądać aplikacja do tego typu pracy. Mowa o osobach, które:
Każdy list motywacyjny – do pracy w sklepie, sprzedaży w terenie lub do sprzedaży telefonicznej – zaczyna się w podobny sposób. Na samej górze dokumentu po prawej stronie trzeba podać datę oraz miejscowość, poniżej z lewej strony swoje dane kontaktowe (imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, nr telefonu, adres e-mail), natomiast jeszcze niżej, ale z prawej — dane pracodawcy (adres siedziby firmy oraz ewentualnie dane osoby, która zajmuje się rekrutacją).
Nowoczesny list motywacyjnyNie trać czasu na formatowanie listu otywacyjnego.
Skorzystaj z kreatora CV i stwórz najlepsze podanie o pracę do sklepu, by zapewnić sobie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
List motywacyjny na stanowisko sprzedawcy/sprzedawczyni, a także w przypadku dokumentów rekrutacyjnych dla każdej innej posady, trzeba rozpocząć odpowiednim zwrotem grzecznościowym.
Aplikację można zaadresować ogólnie do siedziby firmy (lub określonego działu w przedsiębiorstwie) albo do konkretnej osoby – specjalisty/specjalistki do spraw HR, kierownictwa działu sprzedaży, dyrekcji bądź właściciela/właścicielki firmy. W tym miejscu nie ma jeszcze pola do popisu, jeśli chodzi o kreatywność. Należy użyć zwrotów takich jak:
„Szanowny Panie / Szanowna Pani” – gdy nadawca zwraca się do konkretnej osoby,
„Szanowni Państwo” – kiedy nie są znane dokładne dane osoby rekrutującej.
W przypadku listu motywacyjnego na sprzedawcę/sprzedawczynię nie trzeba dokładnie wyjaśniać, dlaczego kandydat:ka zainteresował:a się akurat tym stanowiskiem. Lepiej skupić się na przedstawieniu własnej osoby oraz swoich umiejętnościach i doświadczeniu. Oto wzór wstępu dla pewnego siebie sprzedawcy:
„Szanowni Państwo,
oferuję ponad 10 lat doświadczenia w sprzedaży telefonicznej B2B i doskonale sprawdzę się na stanowisku [nazwa stanowiska] w firmie [nazwa firmy]”.
Niezależnie od tego, kto pisze list motywacyjny –kasjer:ka, specjalista/specjalistka ds. sprzedaży telefonicznej czy też przedstawiciel:ka handlowy/a – najważniejsze treści należy zawrzeć w środkowej części dokumentu. To tutaj liczy się kreatywność, a także argumenty przemawiające za zatrudnieniem kandydata/kandydatki na dane stanowisko – jego/jej doświadczenie zawodowe, specjalistyczne umiejętności przydatne w branży sprzedaży oraz inne atuty. Wszystkie dotychczasowe sukcesy zawodowe najlepiej przedstawić za pomocą twardych danych.
Niektóre umiejętności oraz obowiązki pełnione w poprzedniej pracy stanowią ogromny atut w branży sprzedaży, dlatego warto o nich wspomnieć w dokumentach rekrutacyjnych. Przykładowo, list motywacyjny kasjer:ka sprzedawca/sprzedawczyni powinien/powinna obowiązkowo rozszerzyć o informacje dotyczące tego, czy jako kandydat:ka ma doświadczenie w:
Dodatkowo na tym stanowisku należy wykazywać się:
Jeśli chodzi o list motywacyjny na stanowisko sprzedawcy/sprzedawczyni w salonie, atutem kandydata/kandydatki może być dbanie o wygląd i wystrój poprzedniego miejsca pracy, a także doświadczenie w zakresie bieżącego monitorowania i uzupełniania asortymentu sprzedawanego towaru. Dodatkowo warto wspomnieć o umiejętnościach takich jak:
W liście motywacyjnym na stanowisko do telesprzedaży warto wspomnieć o obowiązkach w poprzednim miejscu pracy. Mogą to być m.in.:
Jako atuty warto również podać umiejętności takie jak:
Tymczasem list motywacyjny na stanowisko przedstawiciela handlowego/przedstawicielki handlowej, powinien dowodzić, że kandydat:ka:
Na końcu listu motywacyjnego na sprzedawcę/sprzedawczynię należy także użyć zwrotu grzecznościowego, na przykład „Z wyrazami szacunku”. Dokument trzeba również przed wysłaniem własnoręcznie podpisać.
Powyższy wzór aplikacji o pracę jest bardzo profesjonalny, jednak nie mogą z niego w całości skorzystać kandydaci/kandydatki, którzy/które piszą list motywacyjny na stanowisko sprzedawcy/sprzedawczyni bez żadnego doświadczenia. W przypadku osób, które się przebranżawiają lub dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku zawodowym, dokumenty rekrutacyjne powinny zwracać uwagę na kompetencje miękkie, wykształcenie oraz praktyczne umiejętności, stanowiące atuty w przypadku tej konkretnej posady.
Przykładowo, zamiast „Swoją karierę zawodową w branży sprzedaży rozpocząłem…”, lepiej napisać: „Liczę na to, praca w Państwa firmie będzie stanowiła pierwszy krok ku owocnej karierze zawodowej jako sprzedawca”. Z kolei we fragmencie listu motywacyjnego na sprzedawcę/sprzedawczynię dotyczącym sukcesów zawodowych można wspomnieć o osiągnięciach, ale na polu uniwersyteckim lub w poprzedniej branży.
Najważniejsze, aby list motywacyjny na stanowisko sprzedawcy/sprzedawczyni nie stanowił kopii CV sprzedawcy, a jego treść była zgodna z prawdą. W celu jak najlepszego zobrazowania swoich osiągnięć warto dołączyć do dokumentów rekrutacyjnych referencje. Nie należy zapominać też o sprawdzeniu aplikacji o pracę przed jej wysłaniem do pracodawcy. W szczególności osobom, które dawno nie pisały listu motywacyjnego oraz CV, zdarzają się różne błędy, mogące niekorzystnie wpłynąć na proces rekrutacyjny.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: