List motywacyjny do pracy biurowej to całkowicie oddzielny dokument rekrutacyjny, który nie może stanowić kopii CV. W curriculum vitae informacje są przedstawione w sposób zwięzły, wręcz wypunktowany. Natomiast w liście motywacyjnym na stanowisko administracyjne należy je uzupełnić. To odpowiednie miejsce, żeby opisać sytuacje, w których pracownik sprawdził się na swoim stanowisku, przedstawić dotychczasowe sukcesy, a także opowiedzieć o motywacjach związanych z pracą w określonej branży.
Pisanie listu motywacyjnego na stanowisko administracyjne lub biurowe należy zacząć od podania swoich danych kontaktowych oraz danych pracodawcy. Na samej górze dokumentu (po prawej stronie) powinna się znaleźć data i miasto, natomiast poniżej (po lewej) informacje na temat osoby starającej się o dane stanowisko – imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, nr telefonu, adres e-mail. Jeśli chodzi o dane osoby, która zajmuje się rekrutacją, lub też dane ogólne firmy, powinny się one znaleźć po prawej stronie.
Aplikacja o pracę w biurzeWyróżniej się od pozostałych osób kandydujących i stwórz list motywacyjny i CV w jednolitym design.
Przejdź do kreatora CVList motywacyjny pracownika administracyjnego (m/k) bądź biurowego rozpoczyna się odpowiednim zwrotem grzecznościowym. W miarę możliwości należy go zaadresować do konkretnej osoby na przykład specjalisty/specjalistki do spraw HR, kierownika/kierowniczki danego działu w firmie lub właściciela/właścicielki firmy poprzez użycie sformułowania „Szanowny Panie / Szanowna Pani”. Natomiast gdy nie są znane dokładne dane osoby rekrutującej, trzeba użyć uniwersalnego zwrotu „Szanowni Państwo”.
Zadaniem pierwszej części listu motywacyjnego pracownika administracyjno- biurowego (m/k) jest przykucie uwagi osoby rekrutującej oraz zachęcenie jej do zapoznania się z dalszą treścią dokumentu.
Na samym początku listu warto wyjaśnić, co sprawiło, że kandydat:ka interesuje się akurat tym stanowiskiem. Pomogą w tym sformułowania takie jak:
Pisząc list motywacyjny do pracy biurowej bez żadnego doświadczenia, należy się skupić przede wszystkim na praktycznych umiejętnościach, kompetencjach miękkich oraz wykształceniu. Można wspomnieć o dodatkowej aktywności poza studiami, np. kołach naukowych, wolontariatach, działalności sportowej lub artystycznej. W wielu przypadkach istotnym atutem okazuje się również praca dorywcza podejmowana w okresie wakacyjnym. Natomiast w przypadku osoby doświadczonej istotne będą przede wszystkim sukcesy w poprzednich miejscach pracy, a także konkretne umiejętności twarde, które są związane z wymaganiami stawianymi wobec pracownika i w realny sposób pomogą w firmie.
Oto wzór listu motywacyjnego pracownika biurowego:
Po wpisaniu w Google frazy „list motywacyjny przykład pracownik biurowy” ukaże nam się wiele wzorów dokumentów rekrutacyjnych. Warto się nimi zainspirować, jednak nie należy kopiować ich 1:1, lecz spersonalizować tak, aby list motywacyjny był dostosowany do ogłoszenia o pracę. Dużym błędem jest na przykład wysyłanie tego samego listu motywacyjnego ze zmienionymi danymi firmy. Natomiast jeszcze większą pomyłką będzie, kiedy przez nieuwagę adresat:ka nie zostanie zaktualizowany/a i do treści listu motywacyjnego wkradnie się chochlik w postaci nieprawidłowej nazwy firmy.
List motywacyjny dla pracownika biurowego (m/k) należy dokładnie sprawdzić przed jego wysłaniem — najlepiej poddać dokument korekcie pod kątem błędów ortograficznych interpunkcyjnych, stylistycznych oraz językowych. W przypadku gdy brak pewności, czy list motywacyjny został skonstruowany prawidłowo, można zwrócić się o pomoc do bardziej doświadczonej osoby, doradcy zawodowego lub nawet kogoś z urzędu pracy. Taka osoba szybko wychwyci, czy aplikacja o pracę zachwyci rekrutera, czy też raczej zostanie szybko odrzucona.
Inne błędy, których nie należy popełniać podczas pisania listu motywacyjnego na stanowisko biurowe, to:
Poza wymienionymi powyżej błędami bardzo ważną rolę odgrywa odpowiedni format pliku. Dokumenty rekrutacyjne, w tym także list motywacyjny, najlepiej wysłać w formacie PDF. Jako nazwy koniecznie trzeba użyć swojego imienia i nazwiska, tak aby podanie o pracę nie zaginęło w odmętach dysku twardego potencjalnego pracodawcy. Natomiast jeśli chodzi o klauzulę, nie trzeba jej dodawać do listu motywacyjnego, natomiast należy dopilnować, aby zgoda RODO została umieszczona w CV pracownika biurowego.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: