2023 | czas czytania: 11 minut

List motywacyjny policjanta/policjantki

Tutaj się dowiesz czy list motywacyjny jest potrzebny do pracy w policji? Przeczytaj praktyczne porady i wskazówki.

Wzór list motywacyjny do pracy w policji

Aby zostać policjantem czy policjantką, nie zawsze jest potrzebne CV czy portfolio. Wystarczy złożyć odpowiednie kserokopie wyznaczonych dokumentów, kwestionariusz osobowy, a także podanie o przyjęcie do służby. Jeśli jednak aplikuje się do danej jednostki na stanowisko w służbie cywilnej, konieczne okazuje się doniesienie CV do pracy w policji oraz listu motywacyjnego.

Eleganckie CVElegancki list motywacyjny

Nie wiesz, jak stworzyć list motywacyjny do pracy w policji?
Chcesz zaoszczędzić czasu na formatowaniu listu motywacyjnego - skorzystaj z kreatora CV i stwórz najlepsze podanie o pracę w policji, by zapewnić sobie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Stwórz list motywacyjny

Twoje atuty w liście motywacyjnymy

Aby móc spełniać się w pracy w policji, trzeba wykazywać się

Ponadto – w zależności od stanowiska, na jakie się aplikuje – warto również być elastycznym i wielozadaniowym. O wszystkich tych zaletach powinno się wspomnieć w liście motywacyjnym. To niezwykle ważne, ponieważ może utwierdzić w przekonaniu, że kandydat:ka nadaje się na służbę w policji. Szczegółowy, unikalny opis własnej osoby nie tylko przyciągnie wzrok, lecz także sprawi, iż wizerunek ubiegającego się zostanie pozytywnie zapamiętany.

Umiejętności oraz cechy warto wymienić w punktach, aby były jasne i czytelne. Ponadto dzieli się je na zdolności pod względem zastosowania (np. praktyczne, interpersonalne itd.). Nie wolno zapominać również o tym, że praca w policji to nie tylko twarde zasady, których należy przestrzegać. Pracując w służbie cywilnej należy wyróżniać się też myśleniem kreatywnym, aby na przykład przewidywać niebezpieczne sytuacje.

Umiejętności twarde i miękkie

Warto wiedzieć, że umiejętności miękkie i twarde znacznie różnią się od siebie. Nie można ich zatem ze sobą mylić ani wpisywać bez podziału do CV czy listu motywacyjnego. Pierwsze z wyżej wymienionych to zdolności powszechne, podstawowe. Każdy człowiek je ma, lecz w różnym stopniu z nich korzysta. Drugie natomiast nabywa się wraz z rozwojem, np. na uczelni czy w szkole.

Niezależnie od tego, czy opisuje się umiejętności twarde, miękkie, czy też doświadczenie, należy zrobić to dokładnie i starannie. Nie powinno się niczego pomijać, a zamiast tego dobrze jest pokazać, że w poprzednich latach zdobyło się odpowiednie, wymagane kwalifikacje. Zaleca się również wspomnieć o swoich osiągnięciach, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydają się kandydatowi błahe. Co ważne — wszystkie wymieniane zdolności muszą być dopasowane do oferty pracy.

Icon einer Glühlampe

Uwaga!

Jeżeli pracownik w swojej karierze nie znajduje jeszcze mniej lub bardziej spektakularnych sukcesów, powinien poszukać twardych danych, o których warto wspomnieć w liście bądź CV.

List motywacyjny do policji — bez doświadczenia

List motywacyjny do policji można napisać— nawet jeśli się nie ma doświadczenia zawodowego. W takiej sytuacji należy jednak przemyśleć, czym zastąpić brakujące dane. Doskonałym rozwiązaniem zwykle okazuje się uwzględnienie w dokumentach wszelkich staży, wolontariatów, praktyk, kursów czy szkoleń. Umożliwia to zapełnienie listu motywacyjnego i curriculum vitae osoby, która dopiero co zakończyła naukę. Zabieg ten pozwala też ukazać osobę kandydującą jako zaangażowaną

Jak opisać wykształcenie w liście motywacyjnym?

Zarówno w CV do policji, jak i w liście motywacyjnym należy uwzględnić swoje wykształcenie. Tej sekcji nie trzeba jednak rozbudowywać — wystarczy pokrótce wspomnieć o ukończonej szkole bądź uczelni (jeśli występuje), uzyskanym tytule naukowym, a także latach odbytej nauki. W sytuacji, gdy uzyskało się wykształcenie średnie, nie podaje się szkoły podstawowej, a kiedy ukończyło się studia, nie wspomina się o liceum czy technikum.

Czy list motywacyjny do policji jest obowiązkowy?

Nie istnieje konkretna reguła mówiąca o konieczności dostarczenia do każdej instytucji czy firmy listu motywacyjnego. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach stanowi on jeden z najważniejszych wymaganych dokumentów wymienionych w ogłoszeniu. W takiej sytuacji bardzo ważne jest stworzenie tego typu pisma. Sam list motywacyjny do policji może natomiast nie tylko pomóc w uzasadnieniu chęci podjęcia pracy, lecz także w zdobyciu jej. Zwiększa on szansę na przekonanie o swojej kandydaturze na wybrane stanowisko.

Warto również wiedzieć, że w niektórych przypadkach samo CV nie jest wystarczającym dokumentem. Wszyscy kandydujący na stanowisko policjanta:policjantki, którzy nie mają doświadczenia, wykształcenia lub odpowiednich umiejętności, powinni szczególnie wziąć ten fakt pod uwagę. List motywacyjny do służb mundurowych może w takiej sytuacji przeważyć szalę o zatrudnieniu i wyróżnić mniej doświadczone osoby.

Jaki powinien być list motywacyjny do służb mundurowych?

List motywacyjny absolutnie nie powinien powtarzać tego, co zawarte zostało już w CV. Wszelkie informacje mają być uzupełnieniem curriculum vitae, a nie jego kopią. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się zatem zastosowanie tzw. języka korzyści, który pozwoli na przedstawienie własnej osoby w jak najlepszym świetle.

Ponadto list motywacyjny powinien też przekonywać pracodawcę, że zyska on na zatrudnieniu danego kandydata czy danej kandydatki. Liczy się tutaj nie tylko poprawny, formalny tekst, ale również te informacje, które zostaną docenione przez czytających. Niezwykle istotne jest także poparcie swojej wiedzy dotyczącej działania służb mundurowych.

Przed przystąpieniem do pisania warto również zastanowić się, jakie inne wymagania, są mile widziane w policji. Kandydat:ka może napisać o sumienności, obowiązkowości, umiejętności stosowania się do reguł, procedur czy regulaminów lub chęci wykonywania powierzonych przez przełożonego zadań. Dobrze zatem, jeśli udowodni on:a, że wie, na czym polega praca w policji i z jakimi wyrzeczeniami zwykle się wiąże.

Jakiej długości powinien być list motywacyjny do policji?

Najlepiej, jeżeli treść nie wykracza poza jedną stronę formatu A4. W tym przypadku należy bowiem postawić na jakość, nie ilość.

Icon żarówka

Zasady formalne

List motywacyjny do policji najczęściej analizowany jest przez osobę wyższego stopnia, więc wymaga zastosowania odpowiednich zwrotów grzecznościowych. Są to m.in.:

  1. „Szanowni Państwo”,
  2. „Szanowny Panie”,
  3. „Szanowny Panie”,
  4. „Szanowna Pani”,
  5. „ Z poważaniem”,
  6. „ Z wyrazami szacunku”,

Ponadto dokument ten musi też zawierać dane osobowe zarówno adresata, jak i odbiorcy. Najważniejsze informacje, jakie trzeba podać, to:

  1. data,
  2. miejscowość,
  3. imię i nazwisko odbiorcy,
  4. stanowisko kandydata,
  5. numer telefonu i adres e-mail osoby ubiegającej się o przyjęcie do pracy,
  6. imię i nazwisko pracodawcy,
  7. stanowisko odbiorcy,
  8. nazwa i adres firmy.

Datę i miejscowość należy zawrzeć u góry dokumentu po prawej stronie. Na podobnej wysokości, jednak po lewej stronie, wypisuje się po kolei informacje z pkt 3, 4 oraz 5. Pozostałe informacje (pkt 6,7,8) umieszcza się poniżej po stronie prawej.

Wzór listu motywacyjnego policjanta/policjantkiPowyższy list motywacyjny do pracy w policji został stworzony przy pomocy szablonu CV eleganckie.

O czym jeszcze koniecznie należy pamiętać kandydując do pracy w policji?

Bardzo ważną rolę odgrywa poprawność całego tekstu. Ubiegający się o stanowisko powinni uważać na wszelkie błędy stylistyczne, ortograficzne czy gramatyczne. Dobrym rozwiązaniem jest też przekazanie swojego listu do przeczytania innej osobie w celu wyeliminowania literówek lub przeoczonych nieprawidłowości. List motywacyjny należy przesłać w formacie PDF, aby uniknąć problemów związanych z nieprawidłowym odczytem dokumentu. Taki zabieg pozwoli również na zachowanie oryginalnego formatowania.

1 Oceny

Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Ø 4,0

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły:

Wzór list motywacyjny urzędnik

Wzór list motywacyjny do urzędu

2024 | czas czytania 12 minut

Jak należy napisać list motywacyjny do urzędu? Przeczytaj przydatne porady i zobacz wzór listu motywacyjnego urzędnika.

Wzór list motywacyjny pielęgniarka

Wzór list motywacyjny dla pielęgniarki

2023 | czas czytania 15 minut

Czy pielęgniarka potrzebuje list motywacyjny? Zobacz wzór i praktyczne przykłady listu motywacyjnego pielęgniarki.

Wzór list motywacyjny informatyka

Wzór list motywacyjny informatyka

2023 | czas czytania 15 minut

Jak napisać list motywacyjny informatyka bez doświadczenia? Praktyczne porady jak programista powinien napisać list motywacyjny.

Przykład list motywacyjny nauczyciel:ka

Wzór list motywacyjny nauczyciela/nauczycielki

2023 | czas czytania 9 minut

Praktyczne porady i przykłady listu motywacyjnego dla nauczyciela / nauczycielki.
Przeczytaj co warto umieścić w podaniu o pracę w szkole.

Przykład list motywacyjny sprzedawcy/sprzedawczyni

Wzór list motywacyjny sprzedawcy / sprzedawczyni

2023 | czas czytania 13 minut

Porady oraz wzór listu motywacyjnego dla osób ubiegających się o pracę na stanowisko sprzedawca

Wzór list motywacyjny pracownik biurowy

Wzór list motywacyjny pracownik biurowy

2023 | czas czytania 11 minut

Dowiedz się, jak napisać list motywacyjny do pracy w biurze na stanowisko administracyjne.

Przykład list motywacyjny logistyk

Wzór list motywacyjny logistyk

2023 | czas czytania 9 minut

Przeczytj jak skutecznie napisać list motywacyjny do zawodu logistyk.

Przykład list motywacyjny kierowca

Wzór list motywacyjny kierowca

2024 | czas czytania 10 minut

Jesteś świetnym kierowcą, szukasz pracy jednak nie wiesz jak napisać list motywacyjny? Przeczytaj poniższy artykuł i zobacz wzór listu dla kierowcy.

Przykład list motywacyjny fryzjer / fryzjerka

Wzór list motywacyjny fryzjera

2024 | czas czytania 10 minut

Przeczytaj jak skutecznie napisać list motywacyjny do zawodu fryzjer, aby otrzymać pracę.

Wzór list motywacyjny sprzątaczka

Wzór list motywacyjny sprzątacz / sprzątaczka

2024 | czas czytania 9 minut

Utrzymanie porządku to twoja pasja? Przeczytaj praktyczne porady jak napisać list motywacyjny do pracy jako sprzątacz/ka.

Wzór list motywacyjny mechanik samochodowy

Wzór list motywacyjny mechanik samochodowy

2024 | czas czytania 11 minut

Przeczytaj jak napisać efektywny list motywacyjny dla mechenika samochodowego!

Przykład list motywacyjny spawacz

Wzór list motywacyjny spawacz

2024 | czas czytania 14 minut

W tym artykule dowiesz się jak napisać list motywacyjny dla zawodu spawacz.