Praca pielęgniarki jest wymagająca, stresująca, a niejednokrotnie również skomplikowana. Kandydat na to stanowisko musi zatem charakteryzować się wieloma cechami, które warto zaprezentować już na etapie rekrutacji. Zarówno CV pielęgniarki, jak i list motywacyjny muszą jak najwięcej mówić o potencjalnym pracowniku, nakreślać jego doświadczenie zawodowe, opisywać nabyte umiejętności czy sposoby zdobywania wiedzy z potrzebnej dziedziny. To jednak nie wystarczy — przyszła pielęgniarka musi też korzystnie wyróżnić się na tle innych osób, które składają swoje podania. Jak to zrobić? Co trzeba zawrzeć w liście motywacyjnym pielęgniarki?
Podczas aplikacji na dane stanowisko zwykle konieczne jest przesłanie swojego CV lub portfolio. Zdarza się jednak, że w wymaganiach widnieje również list motywacyjny . Choć rzadko się to zdarza, taki dokument podwyższa szanse na zatrudnienie, a dodatkowo sprawia, że kandydat zyskuje w oczach przyszłego pracodawcy. Dlaczego?
List motywacyjny można porównać do krótkiego opisu książki na tylnej okładce. Najczęściej to właśnie on decyduje o tym, czy zainteresowany zakupi daną publikację, czy też nie. Proces rekrutacji przebiega podobnie — kandydat robi wszystko, aby sprzedać siebie, swoje doświadczenie i wiedzę. Z psychologicznego punktu widzenia to właśnie dzięki takim kilku lub kilkunastu zdaniom można zachęcić do siebie pracodawcę bądź go całkowicie zniechęcić. List motywacyjny pielęgniarki to zatem doskonały sposób na przyciągnięcie uwagi rekrutera oraz wzbudzenie zainteresowania własną kandydaturą.
List warto napisać nawet w sytuacji, gdy w ogłoszeniu nie ma takiego wymagania. Dzięki temu pracodawca dostrzeże, iż kandydatowi zależy na stanowisku i że wykazuje on zaangażowanie już na początku przyszłej współpracy. Wiele zależy również od tego, jak duża jest konkurencja, a także tego, czy stanowisko wymaga specjalistycznych, rozbudowanych kompetencji. Istotny okazuje się też poziom zainteresowania ofertą. Im silniej pragnie się zdobyć tę pracę, tym lepiej powinno się przedstawić swoją osobę.
Szablony listu motywacyjnego dla pielęgniarkiZastanawiasz się, który szablon listu motywacyjnego i CV najlepiej zaprezentuje Twoje kwalifikacje na stanowisku pielęgniarki? Nie trać czasu i nerwów na design i wybierz spośród 29 szablonów CV i listu motywacyjnego ten, który spełni Twoje oczekiwania
Skorzystaj z prostego kreatora CV i stwórz wyjątkowy list motywacyjny wraz z CV.
Jednym z pierwszych pytań, które zadają sobie kandydatki i kandydaci, jest: jak w takim razie powinien wyglądać list motywacyjny dla pielęgniarki? Choć nikt nigdy nie ustalił konkretnych, niemożliwych do naruszenia reguł w tej kwestii, istnieje kilka ważnych elementów niezbędnych do uwzględnienia podczas pisania. To dzięki nim list będzie atrakcyjniejszy dla przyszłego pracodawcy, a także wyróżni osobę składającą aplikację na tle konkurencji.
Ponadto trzeba pamiętać, że tekst ma stanowić dopełnienie CV, a nie jego kopię. Nie powinno się zatem powtarzać tych samych suchych danych, a zamiast tego dobrze jest uzasadnić swoją kandydaturę. Oprócz tego nie wolno zapominać o zastosowaniu wszelkich zwrotów grzecznościowych, a także wyboldowaniu (pogrubieniu) najważniejszych informacji, aby test był bardziej czytelny.
Pisząc list motywacyjny, należy pamiętać, że nie może on być zbyt długi. Najważniejsza okazuje się bowiem jakość, nie — ilość. Wystarczy maksymalnie jedna strona A4, czyli od 200 do 300 słów, aby zaprezentować swoją kandydaturę z jak najlepszej strony oraz przekonać do siebie rekrutera.
Co więcej, taki dokument powinien być dostosowany do stanowiska, na jakie się aplikuje. Nie zaleca się zatem przesyłania identycznego listu w kilka miejsc, ponieważ tego rodzaju treść zwykle nie jest uniwersalna. Warto pamiętać, że pracodawcy mają różne wymagania, a to właśnie do nich należy odnosić się podczas przygotowywania pisma.
Gotowy list motywacyjny najlepiej zapisać w formacie PDF. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejszy się ryzyko wystąpienia błędów w dokumencie, w związku z czym dotrze on do pracodawcy w takiej postaci, w jakiej go sporządzono.
Zanim powstanie gotowy list motywacyjny, pielęgniarka musi rozpocząć od spisania kilku podstawowych informacji
Zdarza się, że po pierwszej aplikacji na stanowisko pielęgniarki nie udaje się zdobyć pracy. Dlatego też zaleca się dołączyć do dokumentów jeszcze jedną, nieobowiązkową klauzulę. Stanowi ona o tym, że kandydat wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w związku z innymi rekrutacjami do tej samej firmy.
Każdy pracodawca na etapie rekrutacji stawia wymagania względem swoich przyszłych pracowników. To szczególnie istotne w przypadku najbardziej odpowiedzialnych zawodów, od których zależy życie drugiego człowieka. Jednym z nich jest pielęgniarstwo — należy się zatem liczyć z tym, że proces rekrutacji będzie równie wymagający, co praca w zawodzie.
Aby jak najlepiej zaprezentować się pracodawcy, warto w liście motywacyjnym nawiązać do postawionych przez niego wymagań. Jeśli oczekuje on odporności na stres, można w treści przytoczyć sytuacje mające miejsce w poprzedniej pracy, które wymagały natychmiastowej adaptacji do bieżących wydarzeń oraz działania pod presją. Jeżeli zaś firma poszukuje osoby chętnej do rozwoju, warto nadmienić zdobytych certyfikatach czy odbytych kursach.
Warto jednak pamiętać, że samo odwołanie się do wymagań pracodawcy nie wystarczy. Jakie inne informacje musi zatem zawierać list motywacyjny? Pielęgniarka powinna postawić się w jak najlepszym świetle — przede wszystkim z perspektywy potrzeb osób, nad którymi będzie sprawować opiekę. Dobrze, jeśli wspomni o swoich umiejętnościach interpersonalnych, gdyż to te cechy z pewnością doceni nie tylko pracodawca, lecz także przyszli pacjenci.
Od pielęgniarek pracodawcy wymagają kompetencji, doświadczenia, wykształcenia i… empatii. To niezwykle istotna cecha każdej osoby pracującej w służbie zdrowia. Kandydatka na to stanowisko powinna zatem udowodnić rekruterowi, że jest ciepłym, troskliwym oraz wrażliwym człowiekiem. Musi też pamiętać, że na co dzień będzie miała styczność zarówno z osobami młodymi, jak i starszymi. Część z nich z pewnością doceni wysiłek włożony w pomoc innym, ale pozostali mogą nie okazać takiej wdzięczności. Pielęgniarka powinna zatem utwierdzić przyszłego przełożonego w przekonaniu, że niezależnie od wszystkiego nie da się ponieść emocjom.
Inna, równie ważna zdolność to asertywność. To szczególnie przydatna cecha w przypadku kontaktu z trudnymi pacjentami, którzy na przykład protestują przy podaniu kroplówki bądź wykonaniu zastrzyku. Pielęgniarka w liście motywacyjnym powinna więc opisać swoją siłę psychiczną oraz zdolność natychmiastowego reagowania w nieprzyjemnej sytuacji.
W przypadku listu motywacyjnego istotną rolę odgrywa kolejność opisywanych kwalifikacji i umiejętności. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, aby zachęcić pracodawcę do dalszego czytania. Przede wszystkim warto pamiętać, że początek tekstu musi zawierać najważniejsze, a tym samym najciekawsze dla odbiorcy informacje. Pielęgniarka na wstępie powinna zatem nakreślić swoje doświadczenie oraz staż pracy. Może wspomnieć na przykład, iż przez ostatnie 15 lat pracowała w szpitalu lub Domu Pomocy Społecznej.
Ponadto list motywacyjny pielęgniarki ma przekonać pracodawcę. Warto więc wypunktować wartości i umiejętności, które wniesie się do firmy po zatrudnieniu. Na tym etapie można wspomnieć o szczególnej umiejętności, jaką się charakteryzuje. Niezależnie od tego, czy jest to znajomość języków obcych, czy posiadanie prawa jazdy, czy też rozumienie przydatnego programu — dobrze jest w naturalny sposób wpleść taką informację do tekstu.
Następnie osoba ubiegająca się o stanowisko pielęgniarki powinna wspomnieć o swoich umiejętnościach miękkich oraz cechach charakteru potrzebnych w zawodzie. Kolejny akapit to miejsce na opis swoich osiągnięć, a dalej – celów na przyszłość. Wszystkie informacje muszą bezpośrednio nawiązywać do stanowiska, o które stara się kandydat. Nie zaleca się pisać o umiejętnościach zupełnie nieistotnych z punktu widzenia pracodawcy.
Warto wspomnieć również o tzw. podsumowaniu zawodowym. To krótka, maksymalnie czterozdaniowa notka, którą umieszcza się na samym początku CV. Ma ona za zadanie wprowadzić pracodawcę do dalszej części życiorysu, jak również pokazać, jakim człowiekiem jest kandydat, czym się w życiu zajmował oraz jakie ma cele na przyszłość. Takie zwięzłe, jednak dobrze napisane streszczenie może spowodować, że rekruter już na starcie przychylniej spojrzy na daną kandydaturę.
Podsumowanie zawodowe umieszcza się tuż pod danymi kontaktowymi. Zawarte są w nim najczęściej informacje o imponujących osiągnięciach, najważniejsze doświadczenia, nazwa specjalizacji czy cele na przyszłość. To wszystko mieści się w maksymalnie 200 słowach. Pierwsze zdanie powinno stanowić mocne otwarcie, natomiast ostatnie być wprowadzeniem do dalszej części życiorysu. Taką notkę warto też chwytliwie zatytułować. Dobrze jest wykorzystać do tego nazwę swojej profesji oraz pozytywnie nacechowany przymiotnik.
Reasumując — stworzenie listu motywującego nie musi być wcale takie trudne, jak się wydaje. Trzeba jednak pamiętać o kilku najważniejszych zasadach formalnych, kolejności opisywania kompetencji oraz odpowiednim języku. To niezwykle istotne, gdyż może bezpośrednio zadecydować o tym, czy kandydatura w ogóle zostanie rozpatrzona, czy też nie.
List motywacyjny na stanowisko pielęgniarki, CV pielęgniarki jak i pozostałe dokumenty przesyłane do potencjalnego pracodawcy są pierwszą wizytówką ubiegającego się o pracę. Nie można o tym zapominać, ponieważ wskutek różnych – z pozoru błahych – zaniechań wielu aplikujących omija wyjątkowa okazja na zatrudnienie.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: