List motywacyjny na stanowisko nauczyciela/nauczycielki musi być staranny i profesjonalny, a jednocześnie powinien on eksponować kompetencje niezbędne do pracy w sektorze edukacji. Zadaniem dokumentów rekrutacyjnych jest przekonanie przyszłego pracodawcy o szerokiej wiedzy oraz odpowiednim przygotowaniu pedagogicznym kandydata/kandydatki do pracy.
List motywacyjny dla nauczyciela/nauczycielki ma ściśle określoną strukturę. Standardowo na początku dokumentu, po prawej stronie, trzeba umieścić datę oraz miejscowość. Następnie po stronie lewej powinny znaleźć się dane kandydata do pracy – jego imię i nazwisko, miejsca zamieszkania, numer telefonu oraz adres e-mail, a poniżej, ale po stronie prawej – dane firmy (tym przypadku placówki edukacyjnej, która prowadzi rekrutację). W przypadku listu motywacyjnego nauczyciela/nauczycielki nie wolno zapomnieć o podaniu imienia i nazwiska dyrektora/dyrektorki instytucji, do którego/której adresowane jest pismo.
CV z nagłówkiemModne symbole dopasowane do zawodu nauczyciel tworzą oryginalny CV wraz z listem motywacyjnym. Stwórz eleganckie CV i list motywacyjny w 5 minut.
Wybieram ten szablon CVNiezależnie od tego, czy jest to list motywacyjny nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, nauczyciela dyplomowanego, czy wspomagającego, dokument należy napisać według pewnego ogólnie przyjętego standardu. Powinno się go rozpocząć od zwrotu grzecznościowego:
W rozwinięciu należy zawrzeć informacje na temat wykształcenia, co w branży edukacyjnej okazuje się szczególnie ważne, a także dotychczasowego doświadczenia zawodowego oraz umiejętności, zarazem nie powtarzając słowo w słowo informacji podanych w CV. Jeśli w curriculum vitae wymieniono dotychczas pełnione stanowiska w instytucjach edukacyjnych, w liście motywacyjnym nauczyciel:ka możne szerzej opisać swoje obowiązki i osiągnięcia związane z zatrudnieniem.
Gdy w CV nauczyciela / nauczycielki wypisano umiejętności istotne na danym stanowisku, w liście motywacyjnym dla warto przedstawić przykłady z przeszłości, kiedy rzeczone kompetencje rzeczywiście się przydały. Natomiast jeśli chodzi o wykształcenie, w liście motywacyjnym powinno się rozwinąć informacje zawarte w curriculum vitae. Warto tu opisać, jaki tytuł oraz specjalizację uzyskano na danym kierunku studiów, dlaczego wybrano właśnie taką ścieżkę oraz czy osiągnięto jakieś sukcesy wynikające z działalności dodatkowej.
Niezależnie od tego, czy chodzi o list motywacyjny nauczyciela dyplomowanego/nauczycielki dyplomowanej, czy o aplikację na stanowisko w przedszkolu, zakończenie wygląda bardzo podobnie. Formułka zawarta na samym dole dokumentu powinna wyrażać gotowość kandydata/kandydatki do podjęcia pracy na nowym stanowisku. Dodatkowo na końcu muszą się znaleźć: zwrot grzecznościowy, np. „Z wyrazami szacunku”, imię i nazwisko aplikującego/cej oraz własnoręczny podpis.
Wzór listu motywacyjnego nauczycielki matematyki z doświadczeniem w tym zawodzie:
W tym przypadku warto opisać aktywność podejmowaną w trakcie studiów, gdyż każda dodatkowa inicjatywa podnosi atrakcyjność kandydata/kandydatki w oczach przyszłego pracodawcy.
Powyższe wzory dotyczą aplikacji na stanowisko nauczyciela/nauczycielki matematyki – z doświadczeniem i bez doświadczenia. Jak napisać list motywacyjny dla nauczyciela wspomagającego/nauczycielki wspomagającej, czyli osoby, która pomaga podopiecznemu/ej (np. osobie z zaburzeniami ze spektrum autyzmu) w dostosowaniu się do otaczającej go rzeczywistości? Dokument wygląda podobnie, z tym że dodatkowo należy w nim wyeksponować przygotowanie kandydata/kandydatki w zakresie pedagogiki specjalnej.
Jeśli zaś chodzi o list motywacyjny nauczyciela/nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, trzeba w nim podkreślić kierunkowe wykształcenie wyższe wraz z przygotowaniem pedagogicznym na jednym z wymienionych kierunków: wychowanie przedszkolne, pedagogika wczesnoszkolna, nauczanie początkowe, edukacja wczesnoszkolna, pedagogika opiekuńcza. Dużym atutem okaże się również kreatywność oraz doświadczenie w zakresie animacji kulturowo-społecznej, dlatego warto wspomnieć w liście motywacyjnym o wszelkich tego typu inicjatywach podejmowanych z sukcesem w przeszłości.
Aplikacja na stanowisko nauczyciela/nauczycielki WF-u jest możliwa pod warunkiem, że kandydat:ka ukończył:a Akademię Wychowania Fizycznego lub studia podyplomowe, a także ma odpowiednie przygotowanie pedagogiczne. W przypadku osób z dużym doświadczeniem każde osiągnięcie podopiecznego zostanie potraktowane jak referencje, warto zatem pamiętać o zamieszczeniu wzmianki o nich, sporządzając list motywacyjny . Nauczyciel:ka WF-u może również opowiedzieć przyszłemu pracodawcy o swoich zainteresowaniach związanych ze sportem oraz osobistych sukcesach w uprawianej dyscyplinie sportowej.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: