To prawda, że wraz z postępem technologii i sektora IT popyt na pracowników z wykształceniem informatycznym nie maleje, wręcz przeciwnie – jest coraz większy. Jeśli jednak kandydat chce zdobyć pracę z wysokim wynagrodzeniem, benefitami, biurem zlokalizowanym w atrakcyjnej okolicy oraz możliwością pracy zdalnej, jego dokumenty rekrutacyjne muszą wyróżnić się na tle innych osób starających się o tę samą posadę. Jak napisać list motywacyjny na stanowisko informatyka? Odpowiadamy na to pytanie.
Pierwszy krok do napisania listu motywacyjnego na stanowisko informatyka to podanie na samej górze dokumentu daty oraz miasta, a następnie poniżej tych informacji – danych kontaktowych kandydata starającego się o posadę oraz dane firmy, która prowadzi rekrutację. Jeśli chodzi o dane kandydata, w liście motywacyjnym należy podać standardowy zestaw informacji: imię, nazwisko, adres, numer telefonu, adres e-mail oraz opcjonalnie link do profilu na platformie LinkedIn. Natomiast w przypadku danych firmy, gdy wiadomo, kto prowadzi nabór, trzeba podać dane personalne tej osoby, a kiedy list jest adresowany do firmy lub jakiegoś działu, należy wpisać dane kontaktowe przedsiębiorstwa.
W liście motywacyjnym IT – tak samo jak w dokumentach rekrutacyjnych do innych branż – trzeba użyć odpowiedniego zwrotu grzecznościowego. Jeśli aplikację kieruje się do konkretnej osoby (zajmującej się rekrutacją lub właściciela firmy), należy użyć sformułowania „Szanowny Panie / Szanowna Pani”, natomiast gdy kandydat nie wie, kto prowadzi rekrutację, a adresatem jest firma, pomocne będzie sformułowanie „Szanowni Państwo”. Kolejny krok to poinformowanie, skąd kandydat do pracy dowiedział się o wakacie. Na początku dokumentu warto również zamieścić coś, co przykuje uwagę rekrutera i przekona go do dalszej lektury, na przykład krótkie i rzeczowe stwierdzenie, że kandydat spełnia wszystkie wymagania zawarte w ofercie pracy.
List motywacyjny z ukośnymi paskamiProgramowanie to Twoja pasja, jednak podczas pisania listu motywacyjnego oraz CV warto skoncentrować się na ich treściach. Oddaj zadanie formatowania podania o pracę w ręce profesjonalistów CVhero
Stwórz list motywacyjnyJak zatem powinien się zaczynać list motywacyjny dla informatyka? Oto podpowiedź:
Szanowni Państwo,
w odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone na stronie internetowej GISPartner Sp. z o.o. pragnę przedstawić swoją kandydaturę na stanowisko Młodszy Specjalista ds. Monitorowania Systemów IT. Uważam, że jestem odpowiednim kandydatem na tę posadę, ponieważ posiadam cenioną na rynku umiejętność rozwiązywania problemów IT, a także mam kilkuletnie doświadczenie we współpracy z firmami zewnętrznymi.
Niezależnie od tego, kto pisze list motywacyjny – informatyk bez doświadczenia czy może starszy administrator systemów IT – istnieje pewien standard, według którego należy zredagować dokument. Dalsza treść powinna rozwijać informacje podane ogólnikowo w CV , a ponadto przedstawić w jak najlepszym świetle historię wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego kandydata. To właśnie ta część listu motywacyjnego IT przekona rekrutera, że warto zaprosić daną osobę do kolejnego etapu rekrutacji. Najmocniejszym argumentem będą twarde dane, zatem w omówieniu sukcesów zaleca się używać liczb oraz faktów.
Oto przykład, jak powinien wyglądać list motywacyjny na stanowisko informatyka:
W latach 2012-2017 studiowałem na WIT (Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk), na kierunku Informatyczne Techniki Zarządzania. Ukończyłem naukę z wyróżnieniem, zdobywając tytuł magistra oraz specjalność Zarządzanie w IT, natomiast pierwszą pracę podjąłem jeszcze w trakcie studiów — wygrałem konkurs na stanowisko młodszego specjalisty ds. Monitorowania Systemów IT w firmie X.
Podczas pracy w firmie X zdobyłem cenne doświadczenie związane z monitorowaniem poprawnego działania systemów IT w trybie 24/7, eskalowaniem problemów w przypadku niepowodzenia procedur standardowych, a także wykonywaniem okresowych procedur kontrolnych i naprawczych. Wdrożyłem w firmie X nowe narzędzie do zarządzania infrastrukturą IT, dzięki czemu awaryjność systemu zmniejszyła się do zaledwie 2%. Zaproponowałem również pewne innowacje oraz nadzorowałem modernizację serwerów, co przyczyniło się do poprawy szybkości przesyłu danych w firmie aż o 100%. Udało mi się również przekonać właściciela firmy do cyfryzacji dokumentacji. Dzięki temu firmowe dane spoczęły na bezpiecznym dysku serwera zewnętrznego, a każda upoważniona osoba zyskała do nich łatwy i szybki dostęp. Jestem bardzo dumny z tych sukcesów.
Dlaczego uważam, że to właśnie ja powinienem podjąć pracę na stanowisku specjalista do spraw zarządzania systemem IT? Wyróżniam się na tle innych kandydatów kompetencjami takimi jak:
Z wyżej wymienionych powodów uważam, że byłbym cennym nabytkiem w Państwa przedsiębiorstwie. .
W zakończeniu listu motywacyjnego informatyka warto wyrazić gotowość do spotkania i podjęcia pracy na nowym stanowisku. Obowiązkowe są również użycie zwrotów grzecznościowych typu „Z wyrazami szacunku” oraz własnoręczny podpis. W internecie można znaleźć wiele gotowych formułek, które będą stanowić dobre zakończenie aplikacji, wystarczy je sparafrazować. Oto przykładowe sformułowania:
Na czym powinien się skupić świeżo upieczony informatyk lub programista? List motywacyjny osoby z niewielkim doświadczeniem zawodowym powinien omawiać praktyczne umiejętności kandydata, odbyte przez niego kursy i szkolenia, wygrane konkursy, a także kompetencje miękkie. Atutem może się okazać praca dorywcza podejmowana w czasie studiów, o ile była ona w jakiś sposób związana z branżą. Natomiast samo wykształcenie informatyczne bywa niewystarczające, ponieważ większość osób pracujących w branży IT ukończyła ten sam lub podobny kierunek studiów.
Oto jak może wyglądać środkowa część listu motywacyjnego programisty bez doświadczenia:
W latach 2012-2017 studiowałem na Politechnice Wrocławskiej na kierunku Informatyka stosowana, uzyskałem tytuł magistra administracji. Pierwsze zatrudnienie podjąłem jeszcze na etapie nauki – wziąłem bowiem udział w programie praktyk i staży dla informatyków organizowanym przez korporację Siemens. W wolnym czasie udzielałem się również aktywnie jako członek Koła Naukowego Informatyków Stosowanych Politechniki Wrocławskiej. Jednym z projektów realizowanych przez koło był tak zwany System Pro. Udało nam się stworzyć program, który stanowi alternatywę dla oprogramowania takiego jak np. Subiekt GT czy też Wapro ERP. Obecnie, wraz z pozostałymi twórcami aplikacji, jesteśmy na etapie zakładania start-upu, ponieważ chcemy wprowadzić to rozwiązanie na rynek.
Dlaczego uważam, że warto zatrudnić właśnie mnie? Jestem osobą pracowitą, z analitycznym umysłem, a jednocześnie wyróżniam się także kreatywnością. Interesuję się programowaniem od dziecka, rodzice wykorzystali mój zapał do nauki i zapisali mnie już w wieku 7 lat do Szkoły Programowania Planeta Robotów. Poza udziałem w zajęciach wynikających z programu nauczania na Politechnice Wrocławskiej ukończyłem również kurs programowania organizowany przez firmę X, co pozwoliło mi jeszcze bardziej się wyspecjalizować. Jestem gotowy do podjęcia pracy na samodzielnym stanowisku.
O czym jeszcze pamiętać, konstruując list motywacyjny IT? Wzory przedstawione powyżej należy potraktować jako inspirację. Nie wolno ich kopiować 1:1 i wysyłać w takiej samej formie do wszystkich potencjalnych pracodawców. Każdy list motywacyjny – niezależnie od branży, w jakiej chce pracować kandydat – powinien być spersonalizowany, czyli dostosowany do konkretnego ogłoszenia o pracę. Najpopularniejsze błędy podczas przygotowań dokumentów rekrutacyjnych to:
Inne często popełniane błędy, których należy unikać podczas pisania listu motywacyjnego na stanowisko informatyka, to:
List motywacyjny technika informatyki, programisty lub administratora systemów IT oferuje znacznie więcej możliwości niż CV. To narzędzie, które pozwala dokładniej omówić sukcesy i osiągnięcia wymienione w curriculum vitae oraz przedstawić się z jak najlepszej strony. Wielu pracodawców w branży IT nie wymaga tego dokumentu rekrutacyjnego, ale czasami mimo to warto go napisać, ponieważ może to poskutkować zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Dzięki odpowiednio skonstruowanemu listowi motywacyjnemu kandydat zyskuje szansę na jeszcze wyższe wynagrodzenie oraz pracę zgodną z jego wymaganiami – oferującą wiele benefitów, a także możliwą do wykonywania zdalnie lub w trybie hybrydowym.
Możesz też już teraz bezpłatnie wypróbować nasze szablony CV. Sprawdź, czy kreator CV online jest dla Ciebie, zapisz się do opcji Premium i pobierz swoje CV bez znaku wodnego.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: