Twoje Curriculum Vitae już jest napisane? Skorzystałeś ze wzorów CV hero? Świetnie. Teraz czas na list motywacyjny.
List motywacyjny jest ważną i integralną częścią podania o pracę, dlatego warto poświęcić czas na napisanie takiego listu, który otworzy Ci drzwi do rozmowy kwalifikacyjnej.
Nim zaczniesz pisać list motywacyjny, warto dowiedzieć sie co to jest list motywacyjny
Czytając poniższy artykuł dowiesz się:
Nie wiesz, jak napisać list motywacyjny? Co w nim zamieścić? Skorzystaj z naszego kreatora CV i dopasuj graficznie list motywacyjny do swojego CV. Z profesjonalnym podaniem o pracę zdobędziesz pracę marzeń.
Wybierz kreator CV i listu motywacyjnegoList motywacyjny to dokument, który służy do przedstawienia swoich motywacji, umiejętności i doświadczenia w kontekście aplikowanej pozycji zawodowej. Jest to forma pisemnego wyrazu zainteresowania daną ofertą pracy oraz skonkretyzowania, dlaczego kandydat jest odpowiedni dla danego stanowiska. List motywacyjny jest ważnym elementem procesu rekrutacyjnego, ponieważ umożliwia kandydatowi zaprezentowanie swojej osobowości, wiedzy i umiejętności w sposób, który nie jest możliwy do osiągnięcia jedynie za pomocą CV.
Jak się okazuje wiele osób poszukujących pracy twierdzi, że dzisiaj już się nie pisze listów motywacyjnych. Nawet w przypadku, gdy w ogłoszeniu jest prośba o nadesłanie listu motywacyjnego, niektórzy nie stosują się do tego. Wyróżnij się od wszystkich i wysyłaj za każdym razem list motywacyjny, a już na początku rekrutacji zyskasz więcej niż stracisz.
Po pierwsze list motywacyjny pokazuje, na ile osoba ubiegająca się o pracę zainteresowała się firmą, do której złożyła dokumenty. Najlepiej już we wstępie nawiązać do przyszłego pracodawcy. W głównej części pisma widać jak na dłoni, czy dana osoba zadała sobie trud, by zdobyć istotne i ważne dla tego konkretnego stanowiska informacje. List motywacyjny pokazuje, że przyłożyłeś się do napisania podania i zależy Ci na danej posadzie.
Wyjaśnij, dlaczego chcesz dostać tę właśnie pracę w tej firmie? Pokaż swojemu przyszłemu pracodawcy, że świadomie i celowo postawiłeś na jego firmę. Napisz, dlaczego przekonała Cię oferta pracy. Najlepszym miejscem do tego jest wstęp do listu motywacyjnego.
Wykorzystaj w liście motywacyjnym Twoje cechy, które pasują do stanowiska pracy i opisz je. Ważne jest, aby nie przesadzać i nie koloryzować. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca zaraz wyczuje, czy Twoje opisane umiejętności zgadzają się z tym, co sobą prezentujesz w trakcie spotkania bezpośredniego.
Wyraźnie zaznacz, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko, ponieważ potrafiłeś już z powodzeniem wykorzystać wymaganą wiedzę i umiejętności na innym stanowisku i przekształcić je w przekonujące efekty pracy. Pozwól swoim sukcesom mówić za Ciebie.
Dlaczego firma miałaby zatrudnić właśnie Ciebie i nikogo innego? Jakie posiadasz wyjątkowe umiejętności, których nie mają inni kandydaci? Często te argumenty pojawiają się już we wcześniejszych zdaniach listu motywacyjnego. Idealnie byłoby jednak, gdyby menedżer HR jako puentę listu miał jeden wniosek: jego firma zdecydowanie skorzysta na zatrudnieniu Ciebie. Dlatego postaw w liście motywacyjnym na swoje mocne strony, których nie ujmiesz w CV, a czym zyskasz przewagę nad innymi kandydatami.
Wzory listów motywacyjnych i szablony CV na pewno ułatwiają pisanie podania o pracę. Jednak ważne jest, aby nie kopiować treści listu motywacyjnego z innych podań albo z sieci. Te „oklepane” zdania z internetu zna każdy pracodawca i nimi z pewnością się nie wyróżnisz od innych. Istotnym jest, aby każdy napisany list motywacyjny był indywidualny.
Pamiętasz jeszcze czasy, kiedy byłeś na wakacyjnym wyjeździe i pisałeś listy dla najbliższych? No właśnie, każdy list był inny. Napisany do konkretnej osoby zawierał zawsze inną treść. Tak samo jest z listem motywacyjnym. Każdy pracodawca chce się poczuć kimś wyjątkowym. Chce w liście motywacyjnym wyczytać, że napisałeś go właśnie tylko do niego. Takim niestandardowym listem motywacyjnym zwrócisz na siebie uwagę, a potencjalny pracodawca będzie widział, że zależy ci na danej posadzie.
Nie powtarzaj w liście motywacyjnym tego, co napisałeś w CV. Jeśli pracodawca najpierw przeczyta Twój życiorys, to już będzie posiadał wiele informacji o Tobie. Skup się w treści listu bardziej na ogłoszeniu o pracę, na które odpowiadasz i dopasuj do niego swoje umiejętności.
Dobrze przedstawia to typowe zdanie, które jest często stosowane przez kandydatów:
„Jestem sumiennym pracownikiem, który potrafi pracować w zespole”
No właśnie, kto nim nie jest? Opisz lepiej, jaka sytuacja dowodzi, że rzeczywiście potrafisz pracować w zespole.
Pod żadnym pozorem nie wolno zignorować stylu pisania. Oprócz poprawnej stylistyki należy także uważać, by nie budować zbyt długich zdań. Formułowanie wypowiedzi w rozwlekły sposób dowodzi, że dana osoba nie umie koncentrować się na kluczowych kwestiach.
Delikatna, miła dla oka grafika, odpowiednia czcionka oraz krótkie i zwięzłe zdania sprawią, że Twój list motywacyjny będzie czytany z dużą ciekawością. Ważne jest, aby rozmiar i typ czcionki był taki sam jak na Twoim CV. List motywacyjny powinien zmieścić się na jednej stronie A4.
List motywacyjny jest obok CV najważniejszym dokumentem w wysyłanym przy ubieganiu się o pracę. Około 50 % spośród dyrektorów personalnych czyta właśnie to pismo jako pierwsze przed życiorysem. Jednak druga połowa osób odpowiedzialnych za rekrutację, którzy w pierwszej kolejności sięgają po CV, deklaruje, że w przypadku wyselekcjonowanych po lekturze Curriculum Vitae kandydatów, przykładają oni także dużą wartość do ich listu motywacyjnego. W ten sposób sprawdzają, czy podane informacje np. o kwalifikacjach zawodowych są spójne w obu dokumentach. Jednak ostateczną decyzję, czy dana osoba przekonuje swoją prezentacją, rekruter podejmuje na podstawie listu motywacyjnego.
Ponadto nie należy zapominać, że jest on pierwszym dokumentem w naszej teczce i przez to pierwsze spojrzenie pada właśnie na niego. W przypadku wysyłania podania o pracę online tj. drogą mailową, list motywacyjny może być nawet treścią maila, podczas gdy CV musi być bezwzględnie umieszczony w załączniku.
Pamiętając o tym, jak ważne miejsce zajmuje list motywacyjny, należy mieć na uwadze, że wyłącznie interesujące treści są czytane do samego końca. Inaczej mówiąc może się zdarzyć, że przejrzane zostaną tylko pierwsze linijki w dokumencie, a reszta tekstu nie zostanie wcale zauważona.
W liście motywacyjnym kandydat umiejętnie eksponuje swoje talenty i dokonania. Jednak nie chodzi tu o barwne opowieści o prozie życia, lecz o podkreślenie pasujących do stanowiska doświadczeń i kwalifikacji. Atrakcyjności takiemu dokumentowi z pewnością dodają wplecione w tekst konkretne przykłady opisujące i potwierdzające kompetencje kandydata. Dzięki nim właśnie i stylowi wypowiedzi całe pismo staje się atrakcyjne dla czytelnika.
Nie zaleca się za to pogrubień czy podkreśleń.
Te i podobne wyróżnienia oddziałują raczej negatywnie.
Oryginalne pomysły muszą razem współgrać, by wzbudzić zainteresowanie u rekrutera. We wszystkim należy jednak zachować umiar. Podanie o pracę z czerwonymi elementami graficznymi skierowane do Poczty Polskiej może przykuć uwagę, a w przypadku innych firm być powodem do odrzucenia.
Jeśli Twój list motywacyjny jest gotowy, czas teraz na wysłanie go.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: