2024 | czas czytania: 15 minut

CV na (re)-start na rynku pracy

Kiedy rozpoczynasz karierę zawodową, nie masz jeszcze doświadczenia. Jak wrócić do pracy po długiej przerwie i stworzyć obszerny życiorys? W jaki sposób ująć właściwe treści w CV, gdy wkraczamy na rynek pracy?

(Re)start na rynku pracy

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową i wkraczają na rynek pracy po ukończeniu szkoły, szkolenia lub studiów, nie mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym w swoim CV. Podobnie przed problemem właściwego opisania swojego doświadczenia stają osoby, które po dłuższej przerwie wracają na rynek pracy. Poniżej dowiesz się, na co należy wówczas szczególnie zwrócić uwagę przy tworzeniu swojego Curriculum Vitae.

CV do pierwszej pracy

Bogate doświadczenie zawodowe jest zawsze najmocniejszym argumentem w podaniu o pracę, jednak osoby dopiero rozpoczynające swoją karierę nie mogą się tu zbytnio wykazać. W takim przypadku to inne umiejętności i kwalifikacje nabierają znaczenia. Bardzo przydatne okazują się np. praktyki zawodowe, działalność naukowa i sukcesy na uczelni, wolontariat, specjalistyczne kursy i szkolenia.

Jeśli jesteś osobą, która ma przed sobą start na rynku pracy zwróć uwagę na poniższe kwestie.

Icon einer Glühlampe

Pomysły na treść w CV dla młodych pracowników:

  • Szerszy opis wykształcenia szkolnego i akademickiego;
  • Doświadczenie zdobyte na stażach, praktykach, w kole studenckim, a nawet praca dorywcza w rodzinnej firmie;
  • Wiedza i umiejętności zdobyte na kursach i szkoleniach np. języki obce, programy komputerowe;
  • Zainteresowania i hobby, które będą powiązane ze stanowiskiem, na które aplikujesz;
  • Nie ukrywaj luk w życiorysie. Jeśli np. zaraz po ukończeniu studiów nie podjąłeś pracy, ale w tym czasie dalej się szkoliłeś lub ukończyłeś kursy wspomagające Twój zawód, wspomnij o tym w CV!

Droga kształcenia

W przypadku osób dopiero co rozpoczynających swoją aktywność zawodową, to wykształcenie odgrywa główną rolę w życiorysie. Obejmuje ono edukację szkolną, jak również stricte zawodowe kwalifikacje czy akademickie tytuły. Zawsze należy zaczynać od ostatniego miejsca zdobywania wiedzy praktycznej i dalej wypisywać szkoły czy uczelnie w porządku odwrotnie chronologicznym. podając przy tym ramy czasowe z miesiącem i rokiem.

Warto nieco rozwinąć opis dodając ocenę z egzaminu końcowego, a także kierunek czy specjalizację. Jeśli posiadamy na świadectwie maturalnym komplet punktów z jezyka angielskiego czy niemieckiego, to może okazać się dodatkowym plusem przy składaniu aplikacji o pracę w zagranicznym koncernie, gdzie językiem komunikacji jest właśnie dany język obcy.

Praktyczne doświadczenia

Jeśli stawiałeś już pierwsze kroki w sferze zawodowej, na przykład poprzez pracę dorywczą, staż czy jako pomoc w firmie rodziców, zdecydowanie powinieneś zaznaczyć to w swoim CV . Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby te miejsca pracy powiązane były tematycznie ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Jednak nawet jeśli nie mają one z nim nic wspólnego, należy je uwględnić w swoim życiorysie, gdyż dowodzą, że masz już pierwsze doświadczenie zawodowe.

Doświadczenie zagraniczne

Swoje doświadczenia zdobyte w skali międzynarodowej można wskazać w sekcji wykształcenie, jeśli to były studia, bądź wyróżnić je w osobnej kategorii. Jeśli masz za sobą rok w stylu Work-and-Travel, to punktujesz u pracodawcy, ponieważ dowodzi to Twojej samodzielności, dobrej organizacji i znajomości języka obcego.

Wiedza i umiejętności

Oprócz Twjojego wykształcenia istnieje szereg kryteriów, które kwalifikują Cię do danej pracy. Obejmuje to kwalifikacje i nabyte umiejętności, jak na przykład pisanie w kodzie HTML. W tym miejscu wymienia się także znajomość języków obcych czy specjalistycznych programów komputerowych, jak Photoshop.

Hobby w CV

Także dzięki swoim zainteresowaniom można zaprezentować się w dobrym świetle rekruterowi - oczywiście dużo zależy od tego, jak to się przedstawi. Hobby, takie jak czytanie czy oglądanie Netflix, nie oferuje menadżerowi HR żadnej wartości dodanej pracownika. Jeśli aktywnie działasz w lokalnym klubie piłkarskim, to robisz wrażenie osoby zaangazowanej i dobrze zorganizowanej. Rysowanie czy pisanie jako hobby świadczy o kreatywności danej osoby.

Budowa CV

Oprócz treści w CV ważne jest także wrażenie optyczne i właściwa struktura CV. Twój życiorys powinien zawierac następujące elementy:

Najlepsze szablony CVDuży wybór szablonów CV

Wzoruj się na naszych szablonach CV i wykorzystaj je do stworzenia swojego CV

Wybierz szablon CV

CV dla kandydata, który wraca do pracy po przerwie

Po miesiącach czy nawet latach przerwy w pracy dostosowanie CV do aktualnej sytuacji może stwarzać problemy. Kiedy tworzysz CV po dłuższej nieobecności na rynku pracy, skup się na wcześniejszym doświadczeniu oraz kwalifikacjach. Sprawdź też, które certyfikaty oraz zaświadczenia są nadal aktualne. Nie bój się umieścić w swoim CV informacji na temat tego, co robiłeś w czasie, gdy nie byłeś czynny zawodowo. Może ukończyłeś dodatkowy kurs albo poświęcałeś czas na wolontariat? Napisz o tym w życiorysie! W tym artykule przeczytasz o elementach dobrego CV.

Jeśli jesteś rodzicem powracającym na rynek pracy po urlopie macierzyńskim/tacierzyńskim, skup się na tym, czego mogła Cię nauczyć opieka nad maluchem. Efektywne zarządzanie czasem, zadaniowość, zaangażowanie – takie plusy w powracającej do pracy mamie/tacie dostrzegają sami rekruterzy! Nie zapominaj o tym.

Poza tym, pamiętaj też o zaktualizowaniu swojego CV – nowe zdjęcie, dodatkowe kwalifikacje, kompetencje i umiejętności. Dzięki temu będziesz w stanie dopasować swój życiorys do danej oferty pracy.

Co robiłeś, gdy nie pracowałeś?

Jeśli Twoje prywatne projekty podczas przerwy w karierze, wymagały Twoich umiejętności zawodowych, to warto zamieścić je w CV. Organizowanie szkolnych przedstawień teatralnych, prowadzenie organizacji non-profit itp. świadczy o posiadaniu ważnych umiejętności miękkich czyli tzw. soft skills, które mogą być istotne dla nowej pracy. Ponadto, takie działania pokazują, że nie byłeś bezczynny podczas przerwy w karierze i dalej się rozwijałeś. Da Ci to szersze zakres możliwoście i wiele więcej indywidualizmu czy dopasowania do oferty pracy.

Powody przerwy w pracy

Istnieje wiele powodów, dla których kariera zawodowa zostaje przerwana lub zawieszona. Często z zawodu rezygnuje się albo na rzecz planowania rodziny, albo z powodów zdrowotnych. Ponadto, kryzysy gospodarcze często przyczyniają się do likwidacji miejsc pracy przez przedsiębiorstwa. Jeśli wracasz do pracy po dłuższej przerwie, właściwy sposób radzenia sobie z luką w CV jest kluczowy dla powodzenia Twojej aplikacji.

Chociaż „niewyjaśnione luki” nie są mile widziane w CV, ponieważ są one interpretowane jako brak aktywności i brak umiejętności lub zaangażowania, niektóre przerwy w pracy są po prostu częścią ludzkiego życia. Urlop rodzicielski lub choroba to uzasadniony powód do przerwy w karierze. Nie obawiaj się wspomnieć o tym w swoim CV. Jeśli nie mogłeś pracować ze względów zdrowotnych lub opiekowałeś się chorym członkiem rodziny, nie musisz podawać konkretnej choroby (ochrona danych osobowych). Wystarczy, że umieścisz w CV wzmiankę na temat choroby. Pracodawca na pewno okaże w takim przypadku zrozumienie. Poniżej prezentujemy kilka podpowiedzi, jak to umiejętnie zaprezentować w CV.

Sabbatical, czyli dłuższy urlop sabatowy

Tak poprostu raz oderwać się całkowicie od codzienności i poznać świat - wielu pracowników, którzy już dłużej funkcjonują na rynku pracy, pozwala sobie na taka dłuższą przerwę. W swoim CV nie należy określać tego czasu jako zwykłą "wycieczkę" czy "wakacje". Nazwij to jako "urlop sabatowy" czy "czas osobistych podróży" i wspomnij, gdzie byłeś i co robiłeś w tym czasie. Być może nawet ten czas wiązał się ze zdobywaniem nowego doświadczenia czy kwalifikacji.

01/2016 - 02/2017
Urlop sabatowy
Podróż z plecakiem przez Azję
Praca dorywcza na plantacji ryżu

Urlop wychowawczy

Urlop rodzicielski zwykle nie wymaga większego wyjaśnienia, ale nie należy prezentować tego czasu jako urlop wypoczynkowy.

Opieka nad chorym członkiem rodziny

Opiekę nad bliską osobą można także po prostu wymienić w CV bez konieczności szczegółowych wyjaśnień.

Własna choroba

Kandydaci, którzy po ciężkiej chorobie ponownie chcą podjąć pracę, borykają się z problemem, w jaki sposób przedstawić tę nieobecność na rynku pracy w swoim CV.

Nie martw się, nie musisz swoich prywatnych problemów opisywać w CV. Wystarczy tylko wspomnieć o „zaprzestanie pracy ze względów rodzinnych” lub „przerwa zawodowa ze względów zdrowotnych, w pełni wyleczony/a od MM/RRRR”. Ważne jest, aby podkreślić, że jesteś w stanie ponownie efektywnie pracować.

Bezrobotny / bezrobotna

Wielu kandydatów, którzy chcą wrócić do pracy po długim okresie bezrobocia, martwi się, jak przedstawić to w swoim CV. Luki w Curriculum Vitae nie są mile widziane, ale już dawno przestały być kryterium wykluczenia. Pamiętaj, by nie nazywać tego okresu „bezrobociem”, ale użyć określeń takich jak „poszukujący pracy” lub „reorientacja zawodowa”.

Możesz również podać przyczynę wypowiedzenia, jeśli nie była to Twoja wina – np. z powodu upadłości Twojego byłego pracodawcy. „Wypowiedzenie umowy przez upadłość firmy, a następnie poszukiwanie pracy”.

Dalsza edukacja

Przerwa zawodowa w celu dalszej edukacji, na przykład ukończenie studiów podyplomowych lub drugiego kierunku studiów, nazywana jest „fałszywą luką”. W końcu to inwestycja w Twoją przyszłość zawodową. Możesz to łatwo i jasno przedstawić w sekcji wykształcenie.

Zajęcia dodatkowe

Jako osoba powracająca na rynek pracy musisz zaprezentować się w swoim CV jako osoba z predyspozycjami i energią do danej pracy. Musisz także przekonać rekrutera, że posiadasz niezbędne kompetencje zawodowe mimo dłuższej przerwy w aktywności zawodowej.

Z tego powodu racjonalnym krokiem jest przedstaiwnie również umiejętności, które nabyło się lub rozwijało podczas pauzowania w życiu zawodowym. Może to być praca dorywcza podczas urlopu wychowawczego, darmowa praktyka w trakcie bezrobocia lub kurs online podczas opieki nad członkiem rodziny. Najlepiej dodać to do swojego CV przy sekcji, w której wspominasz o danej przerwie w pracy.

07-2019 - obecnie
Reorientacja zawodowa
kurs online "Informatyka dla zaawansowanych"

Także Twoje hobby może ukazać Cię w pozytywnym świetle. Na przykład, gdy pomagałeś w klubie piłkarskim swojego dziecka podczas urlopu rodzicielskiego? To pokazuje Twoją chęć pomocy i umiejętności organizacyjne. Dzięki tym informacjom prezentujesz ważne umiejętności miękkie, które mogą być istotne na nowym stanowisku.

Pokaż zaangażowanie

Daj do zrozumienia rekruterowi, że jesteś gotowy do pracy na pełnych obrotach. Jeśli wracasz do zawodu po urlopie rodzicielskim lub po chorobie, podkreśl, że jesteś już w pełni zdolny do powrotu do obowiązków w pełnym wymiarze godzin. Wspomnij o zorganizowanej opiece dla dzieci lub osoby dorosłej, którą się do tej pory zajmowałeś. HR-owcy poszukują pracowników, którzy z jednej strony są niezawodni i zmotywowani, a z drugiej rzadko są nieobecni. Dodatkowe obowiązki, oprócz tych zawodowych, mogą być zatem postrzegane jako rozproszenie uwagi. Ponadto, nowy pracodawca musi mieć pewność, że nawet po dłuższej nieobecności nadal posiadasz niezbędne kompetencje i kwalifikacje. Dlatego ważne jest, aby Twoja wiedza specjalistyczna była aktualna, nawet jeśli miałeś przerwę w karierze zawodowej, a CV dobrze dopasowane do konkretnej oferty pracy.

5 Oceny

Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Ø 4,2

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły:

CV czyli Twoja zawodowa wizytówka

CV czyli Twoja zawodowa wizytówka

2022 | czas czytania 9 minut

Przeczytaj jak stworzyć CV, aby otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Struktura i treść

Struktura i treść CV

2023 | czas czytania 9 minut

Znalazłeś wymarzone ogłoszenie o pracy? To świetnie! Teraz tylko musisz stworzyć CV, które prześlesz rekruterowi. Jaka jest idealna struktura CV?

Najczęściej popełniane błędy

CV - Najczęściej popełniane błędy

2022 | czas czytania 18 minut

Chcesz napisać CV bez błędów? Jakie błędy są najczęściej popełniane przez kandydatów? Sprawdź naszą listę, by ich uniknąć!

Dane osobowe

Dane osobowe w CV

2023 | czas czytania 7 minut

Które dane osobowe należy umieścić w CV? Które dane personalne są zbędne?

Kłamstwa w CV

Kłamstwa w CV

2024 | czas czytania 13 minut

Czy warto kłamać w CV? Jakie są najczęstsze przyczyny kłamstw w CV? Czy kłamstwo w CV jest karalne? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Idealne CV

Idealne CV

2024 | czas czytania 13 minut

Co przyciągnie uwagę rekrutera? Jak powinno wyglądać CV? Poznaj triki wskazówki, by stworzyć idealne CV.

Wykształcenie

Wykształcenie w CV

2022 | czas czytania 11 minut

Co zrobić, by zdobyte wykształcenie przyciągnęło uwagę i było Twoim atutem? Gdzie najlepiej umieścić w CV dane dotyczące edukacji? Tego i wiele więcej dowiesz się poniżej!

Doświadczenie zawodowe

Zdobyte doświadczenie w CV

2023 | czas czytania 11 minut

Jakim doświadczeniem zawodowym możesz się już wykazać? Gdzie pracowałeś czy odbywałeś praktykę? Na jakim stanowisku? Co należało do Twojego zakresu obowiązków?

Mocne i slabe strony

Mocne strony w CV

2022 | czas czytania 7 minut

Czy w CV powinny znaleźć się Twoje mocne strony?
Jak opisać cechy charakteru w CV?

Kompetencje i umiejętności

Kompetencje i umiejętności

2024 | czas czytania 12 minut

Jakie umiejętności wpisać w cv? Czym są umiejętności miękkie i twarde? Wszystko wyjaściamy w naszym artykule.

Wskazówki

Jak napisać CV?

2023 | czas czytania 14 minut

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące struktury i treści CV. Zobacz jak najlepiej zaprezentować przebieg swojej kariery zawodowej w CV.

CV po angielsku

CV po angielsku

2022 | czas czytania 12 minut

Jak napisać CV po angielsku? CV czy resume? Poznaj wzór CV po angielsku i dowiedz się, jak napisać profesjonalną aplikację po angielsku.

CV w Wordzie

Stwórz CV z Word

2024 | czas czytania 7 minut

Kilka prostych kroków, by stworzyć CV w wordzie.
CV word - poznaj wskazówki, jak z niego skorzystać.

Hobby w CV

Hobby i zainteresowania w CV

2024 | czas czytania 10 minut

Dowiedz się jakie zainteresowania warto wpisać w CV.

Wolontariat w CV

Wolontariat w Twoim CV – czy w każdym przypadku to Twój plus?

2024 | czas czytania 11 minut

Wolontariat ma wielką wartość nie tylko ze społecznego punktu widzenia - może również przynieść korzyści przy ubieganiu się o pracę. Przeczytaj, jak umiejętnie wspomnieć o tym w swoim CV.

Elementy CV

Elementy dobrego CV: treść, struktura i uporządkowany układ

2023 | czas czytania 10 minut

Jakie elementy CV zdecydowanie należy w nim umieścić? W jakiej kolejności poszczególne sekcje CV są przedstawiane? Poznaj szczegółowe informacje na temat budowy dobrego CV i jego poszczególnych rubryk tematycznych.

Wzór CV

Zaprojektuj swoje CV: Jak powinien wyglądać układ strony CV?

2023 | czas czytania 12 minut

Tutaj znajdziesz wskazówki dotyczące prawidłowego formatowania i projektowania podania o pracę

Zdjęcie do CV

Zdjęcie do CV

2023 | czas czytania 20 minut

Czy w CV musi być zdjęcie? Jakie zdjęcie nadaje się do CV? Poniżej przeczytasz o zasadach dobrego zdjęcia do CV.

Znajomość programów komputerowych w CV

Obsługa komputera w CV

2023 | czas czytania 14 minut

Co mieści się pod hasłem obsługa komputera w CV? Jakie kompetencje należy wymienić w ramach znajomości programów komputerowych?

Klauzula CV

Klauzula CV

2023 | czas czytania 9 minut

Jak powinna wyglądać zgoda na przetwarzanie danych osobowych.
Zobacz wzór klauzuli RODO.