2020 | czas czytania: 10 minut

Soft Skills czyli umiejętności miękkie w podaniu o pracę

Czy umiejętności miękkie są ważne dla pracodawców? Jak je zaprezentować w CV? Sprawdź, jakie znaczenie mają tzw. Soft Skills w życiu zawodowym?

Soft Skills w podaniu o prace
W dzisiejszych czasach coraz więcej firm stosuje umiejętności miękkie jako ważne kryterium decyzyjne przy wyborze kandydatów na dane stanowisko. Niestety, dla wielu aplikantów okazuje się to kwestią problematyczną. W konsekwencji albo w ogóle nie umieszczają umiejętności miękkich w swoim CV, albo robią to bardzo nieumiejętnie. Dziś pokażemy Ci, jak wykorzystać swoje kompetencje społeczne, tworząc podanie o pracę.

Soft Skills w CV

Coraz częściej pracodawcy przywiązują wagę, nie tylko do tego, jakie techniczne kompetencje posiada kandydat, ale również do sposobu, w jaki zachowuje się w firmie wobec innych pracowników czy klientów. Tutaj na scenę wchodzą właśnie umiejętności miękkie.

Dlaczego tak jest? To proste. Doświadczenie zawodowe i konkretne kwalifikacje posiadać będą wszyscy kandydaci – znajomość języka angielskiego, prawo jazdy czy certyfikat obsługi konkretnego programu komputerowego. To, co odróżnia aplikantów od siebie, to posiadane przez nich umiejętności miękkie. Zaangażowanie, życzliwość, umiejętność pracy pod presją czasu, zdolności przywódcze – to właśnie te cechy, które pasują do profilu kandydata na dane stanowisko sprawią, że będziesz się wyróżniać na tle pozostałych.

Jakie umiejętności miękkie są najczęściej przydatne?

Zakres umiejętności miękkich jest bardzo szeroki i tak naprawdę konkretne kwalifikacje zależą zawsze od branży oraz danego stanowiska. Oczekiwania pracodawców są niezwykle różnorodne. Niektóre nasze cechy mogą w jednej firmie okazać się na wagę złota, w innej natomiast będą postrzegane jako negatywne. Dlatego też zawsze warto dokładnie przestudiować ogłoszenie o pracy i to na jego podstawie umieścić w swoim CV odpowiednie soft skills.

Oczywiście istnieją także bardziej uniwersalne umiejętności miękkie takie jak np. punktualność, sumienność, dobra organizacja czasu pracy. Pamiętaj jednak, że umieszczenie tylko takich kwalifikacji nie wyróżni Cię z tłumu aplikantów.

Aby ułatwić Ci wybór odpowiednich kompetencji, przygotowaliśmy dla Ciebie listę konkretnych umiejętności, dopasowanych do dyscyplin zawodowych.

Handel Marketing

Finanse

HR

Inżynieria i branże techniczne

Doradztwo

Jak zapisać umiejętności miękkie w podaniu o pracę?

W liście motywacyjnym postaw na przykład, które sprytnie połączą Twoje doświadczenie zawodowe i zainteresowania z konkretnymi umiejętnościami. Staraj się też używać słownictwa zbliżonego do tego zastosowanego w ogłoszeniu o pracy. Więcej piszemy w artykule "Jak czytać ogłoszenie o pracę".

Dzięki przykładom Twoje umiejętności będą składową całej, spójnej aplikacji na dane stanowisko, a nie jakąś oderwaną listą kompetencji. Jak to działa?

Mamy dla Ciebie kilka wzorów, na podstawie których bez problemu stworzysz swoje podanie o pracę.

Nie bój się wspominać o swoich wyjątkowych umiejętnościach, które wykorzystujesz poza pracą. Zazwyczaj krótkie informacje na temat Twoich zainteresowań ujawniają pośrednio związane z nimi cechy. W przypadku oczywistych punktów odniesienia, takich jak np. filozofia firmy, należy wyraźnie podać te umiejętności w liście motywacyjnym.

Mniej znaczy więcej

Jak już wspominaliśmy, zawsze staraj się dopasować Twoje umiejętności do danego stanowiska. Ze względu na ograniczenia objętości CV oraz listu motywacyjnego, skoncentruj się na tych cechach, które najlepiej sprawdzą się w firmie, do której aplikujesz.

W liście motywacyjnym podsumuj Soft Skills za pomocą przykładów, takich jak specjalne doświadczenia zawodowe lub zainteresowania. Tam będziesz miał okazję pomieścić niezbędne informacje. W CV wystarczy lista kompetencji, na nic więcej nie masz bowiem miejsca.

Icon einer Glühlampe

Podsumowując, pisząc o umiejętnościach miękkich, zwróć szczególną uwagę na te kwestie:

  • Kwalifikacje uzupełniają obraz Twojej kandydatury, muszą więc odnosić się do profilu oczekiwań firmy, ale także dostarczać przesądzający o wyborze opis Twojej osoby i Twoich umiejętności.
  • Nie pisz rozprawki na temat swojej osoby. Pamiętaj, każdy zdaje sobie sprawę, że nie ma idealnych pracowników, a umieszczenie w podaniu o pracę dziesięciu niezwykłych umiejętności miękkich, może przynieść Ci więcej złego niż dobrego. Poza tym, zarówno CV, jak i list motywacyjny nie powinny być za długie. W innym przypadku ryzykujesz odrzuceniem aplikacji już na samym początku z bardzo trywialnego powodu – rekruter nie będzie miał czasu na czytanie obszernego podania o pracę. Najlepiej podaj trzy umiejętności miękkie, które wywnioskować można z Twojego doświadczenia oraz zainteresowań.
  • Pisz zwięźle, unikaj zbyt dużego wnikania w szczegóły.

3 Oceny

Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Bewertungsstern Ø 5,0

Jak Ci się podobał ten artykuł?

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły:

Analiza potencjału

Analiza potencjału

2020 | czas czytania 13 minut

Jakie kluczowe kompetencje wpisać do CV, by zainteresować nimi pracodawcę? Wszystko na temat analizy potencjału.