Hobby to nie tylko przyjemna rozrywka, ale także ważna część Twojego CV. Tutaj dowiesz się, które zainteresowania w CV zdecydowanie powinieneś wymienić - a które lepiej zachować dla siebie.
Co sprawia, że wymienione hobby w CV jest tak interesujące dla pracodawców? Twoje hobby to oczywiście sprawa prywatna. Niemniej jednak istnieją dobre powody, aby wymienić je w CV. W rzeczywistości 82 % specjalistów HR interesuje się podanymi zainteresowaniami w CV swoich kandydatów.
Oczywiście firmy nie wybierają swoich pracowników na podstawie sposobu spędzania czasu wolnego - przynajmniej nie wyłącznie. Jednak w przypadku wątpliwości, sekcja zawierająca zainteresowania w CV przesunie szalę, na przykład, gdy decyzja między dwoma kandydatami jest szczególnie trudna. W tym przypadku rekruterzy chętnie patrzą na zainteresowania w CV kandydatów. Ujawniają one wiele na temat przydatności kandydata do pracy. Im więcej punktów wspólnych z firmą, tym lepiej.
Dla firm hobby w CV dostarcza także wielu informacji w procesie rekrutacyjnym. Można z nich wywnioskować, jaki charakter i umiejętności posiada kandydat. Ale nie każde zainteresowanie ma jednakowe znaczenie. Zazwyczaj warto tylko wspomnieć o tym, co wyróżnia Cię spośród tłumu lub wykazuje szczególne talenty. „Czytanie”, „oglądanie telewizji” lub „spotkania z przyjaciółmi” zwykle się tu nie zaliczają.
Oczywiście niektóre zajęcia rekreacyjne pokrywają się z wyobrażeniami pracodawcy bardziej niż inne. Dlatego też trzeba pamiętać, że istnieją zainteresowania, które rzucają niekorzystne światło na Twoją kandydaturę więc lepiej nie wspominaj o tych hobby w CV:
Sporty ekstremalne: Z reguły menadżerowie HR postrzegają dyscypliny sportowe z wysokim ryzykiem kontuzji jako sygnał ostrzegawczy - i to nie tylko z powodu częstych zwolnień lekarskich i nieobecności w pracy. Ekstremalnych sportowców często podejrzewa się o unikanie ryzyka w pracy. W szczególności firmy ponoszące odpowiedzialność finansową wolą przyznawać stanowiska innym kandydatom.
Gry komputerowe, czytanie: gry wideo nadal mają negatywną reputację wśród specjalistów HR. Oni łączą to hobby mniej z technicznym know-how czy zręcznością, a bardziej z pasywnością i samotnictwem. Entuzjaści czytania muszą również walczyć z oskarżeniami o nieśmiałość. Ponieważ ich zainteresowanie nie wymaga towarzystwa innych, firmy zakładają, że brakuje im zatem kompetencje i umiejętności pracy w zespole.
Jednak w CV nie ma modelowego rozwiązania dla tematu hobby. To, które z Twoich pasji uwzględnisz w swoim podaniu o pracę, zależy głównie od kontekstu. Firma, stanowisko i zadania przyszłego pracownika decydują o tym, jaki skutek odniosą konkretne zamiłowania. W ten sposób negatywne cechy szybko stają się walorami lub odwrotnie.
Na przykład, jeśli złożysz podanie do wydawnictwa, pracodawca zakłada zainteresowanie słowem pisanym. Tutaj zdecydowanie powinieneś wspomnieć o pasji „czytania”. Ponieważ jednak prawdopodobnie dotyczy to również wszystkich innych kandydatów, powinieneś nieco ubarwić swoje czytelnicze gusta, na przykład w następujący sposób:
Hobby: Czytanie (powieści historyczne, beletrystyka, nowele graficzne)
Obszary, w których specjalizuje się konkretne wydawnictwo, są oczywiście tutaj szczególnie trafne. To dowodzi Twojemu zainteresowaniu firmą. Warunkiem tego jest oczywiście znajomość tematu. To samo dotyczy hobby gier komputerowych. Jeśli aplikujesz jako twórca gier lub redaktor czasopisma branżowego, Twoje doświadczenie z mediami zasługuje na miejsce w Twoim indywidualnym CV. Jednak w tym przypadku powinieneś również podać szczegółowe dane, na przykład w odniesieniu do gatunków lub konkretnych programistów.
Kontekst może również wywołać negatywne wrażenie:
Jeśli wspomnimy o sporcie wytrzymałościowym, takim jak maraton, niektórzy pracownicy HR mogą być bardzo zaskoczeni. W końcu ten sport wymaga intensywnego treningu. Jeśli wakat wymaga porównywalnego poziomu poświęcenia, występuje konflikt interesów. W razie wątpliwości firma woli powierzyć to stanowisko innemu kandydatowi.
Najlepiej wypunktować hobby w CV na końcu strony. Zamiast ciągłego tekstu wystarczy lista z przecinkami. Należy jednak pamiętać o następujących kwestiach przed umieszczeniem hobby w CV:
Hobby: Bieganie (udział w 5. Gdańsk Maraton, 2019)
Hobby: Szachy (mistrzostwo województwa małopolskiego, 2016)
Hobby: Muzyka (własny blog o muzyce barokowej)
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: