Co jest najważniejsze dla Twojego potencjalnego pracodawcy? Naturalnie, Twoje kwalifikacje!
Doświadczenie zawodowe to, jak już wspominaliśmy, najważniejsza część Twojego Curriculum Vitae. Jak zapisać swoje sukcesy zawodowe? Co zrobić, żeby się wyróżnić wśród pozostałych kandydatów? Czy zawsze warto podawać wszystkie dotychczasowe stanowiska? Tego dowiesz się poniżej.
Zaczynasz pisać CV, podajesz swoje dane osobowe i co dalej?
Centralną część Twojej aplikacji o pracę powinno zawsze stanowić doświadczenie zawodowe. Gdzie i jak opisać poprzednio zajmowane stanowiska? Najlepiej, aby ta sekcja znalazła się w najbardziej widocznym miejscu w Twoim życiorysie, czyli jak najbardziej pośrodku dokumentu.
Gdzie wpisać doświadczenie zawodowe?Ten szablon CV ma już idealne miejsce na Twoje doświadczenie zawodowe.
Wpisz tylko swoje osobiste doświadczenie w przeznaczonym na to miejscu.
Wielokrotnie spotykamy się z przeświadczeniem, że skoro pracodawcy tak dużą uwagę przywiązują do posiadanego przez kandydata doświadczenia, to należy w tej kategorii wypisać jak najwięcej informacji. Nic bardziej mylnego!
Zastanów się przez chwilę. Jeżeli poszukujesz pracownika do działu marketingu, to czy będzie miało dla Ciebie znaczenie, że dana osoba pracowała 10 lat wcześniej dorywczo w restauracji? Pamiętaj, że pracownik HR ma średnio pięć do siedmiu sekund na przejrzenie Twojego CV . Z tego względu wszystkie zamieszczone w nim informacje powinny być zwięzłe i „na temat“, jak w zawodowej wizytówce. W ciągu tych kilku sekund Twoja aplikacja ma za zadanie przekonać rekrutera, że warto Cię zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną.
Sprawdź w ogłoszeniu o pracę, jaki zakres obowiązków ma stanowisko, na które aplikujesz. Następnie wypisz swoje dotychczasowe doświadczenia na rynku pracy i wybierz te, które najlepiej będą pasowały do CV.
Najprostszą metodą jest naturalnie lista zajmowanych przez Ciebie dotychczasowo stanowisk, jednak możemy Cię zapewnić, że takich „cefałek“ HR-owcy dostają na pęczki. Co więc zrobić, żeby Twoje CV się wyróżniło? Warto dodać krótki zakres obowiązków, który wiązał się z danym stanowiskiem. Ciekawym pomysłem jest też zawarcie w tej sekcji sukcesów zawodowych. Zobacz jak zapisać w CV doświadczenie zawodowe: przykłady
Przyjmijmy, że pracowałeś w branży spedycyjnej.
Przykład doświadczenie zawodowe w CV
5.2016 – 9.2019 - Specjalista ds. Spedycji
Zakres obowiązków:
Przykład doświadczenie zawodowe w CV
Osiągnięcia:
Najtrudniejszym tematem dla każdego kandydata jest długoletnia przerwa w karierze zawodowej. Przyczyny mogą być różne. Najczęściej przerwa w pracy związana jest z opieką nad dzieckiem, osobą chorą (współmałżonek, rodzic), przekwalifikowaniem, chorobą, brakiem motywacji. Jak opisać ten czas w swoim CV?
Powiedzmy sobie na samym początku, przerwa w pracy nie jest niczym złym. Nasze życie pisze różne scenariusze i niestety, czasami jesteśmy zmuszeni do różnego rodzaju ustępstw. Warto jednak mieć na uwadze to, jak odbierze taką kilkuletnią lukę w naszym życiorysie potencjalny pracodawca.
Co zrobić w takiej sytuacji?
Po pierwsze, przed re-startem na rynku pracy odśwież swoje CV. Zaktualizuj je, dodając informacje takie jak np. rozwój osobisty i nabyte podczas przerwy w zatrudnieniu umiejętności. Może zmieniłeś zawód i posiadasz nowe certyfikaty? Brałeś udział w warsztatach czy angażowałeś się społecznie? Zapisz to.
Mama wraca do pracy
Jeżeli na kilka lat zostałaś w domu z dziećmi, nie oznacza to, że nie możesz wrócić do pracy! Rekruter może obawiać się, że nie jesteś na bieżąco – udowodnij mu, że się myli! Zanim zaczniesz aplikować na dane stanowisko, zrób krótki research, odśwież swoją wiedzę, sprawdź, co nowego w trawie piszczy.
Niezależnie od powodu przerwy w pracy, musisz mieć świadomość, że na rozmowie kwalifikacyjnej ten wątek na pewno zostanie poruszony. Grunt to dobrze się do tego przygotować. Pokaż pracodawcy, że czas spędzony w domu lub na kursach oraz szkoleniach został przez Ciebie dobrze wykorzystany i jesteś w stanie sprostać jego oczekiwaniom!
Ile razy załamywałeś ręce, czytając ogłoszenie, widząc, że firma poszukuje osoby z kilkuletnim doświadczeniem? Istotnie, w Internecie można znaleźć wiele memów na temat „pracy dla młodych z doświadczeniem“. Ale nie martw się, nie taki diabeł straszny, jak go malują!
Jak więc powinno wyglądać CV studenta, ucznia czy po prostu osoby startującej na rynku zatrudnienia? Nawet w przypadku, gdy aplikujesz o swoją pierwszą pracę w zawodzie, istnieje sposób, abyś mógł podnieść swoje szanse na zatrudnienie. I nie mam tutaj na myśli pisania oklepanych formułek typu: „szybko się uczę“, czy „lubię pracę w zespole“. Uwierz mi, takie „umiejętności“ znajdują się w co drugim podaniu o pracę.
Krótko opisz zdobyte doświadczenia zawodowe, które udało Ci się zdobyć na praktykach zawodowych. Warto opisać również obowiązki podczas odbytej praktyki lub stażu. Działałeś w kole naukowym? Świetnie, zapisz to! Brałeś udział w wolontariacie? Wspomnij o tym w CV. Warto też podkreślić posiadanie np. certyfikatów językowych czy ukończonych kursów obsługi programów komputerowych (wyłączając pakiet MS Office – to piszą wszyscy!). Jeżeli podczas nauki, udało Ci się wyjechać na stypendium zagraniczne, zawrzyj to w życiorysie. Rekruter dostanie jasny sygnał, że radzisz sobie z nowymi wyzwaniami, nie musząc czytać na ten temat oklepanej formułki.
W przypadku, gdy starasz się o stanowisko w branży, na którą poświęciłeś 5 lat studiów, niekoniecznie musisz pisać, że byłeś barmanem w weekendy. Dorywcza praca podczas nauki nie miała związku z zawodem, który chcesz wykonywać? Pomiń ją. Rekruter szukający osób do działu IT nie będzie zainteresowany tym, jak doskonale mieszasz drinki. Lepiej zaznaczyć, że posiadasz np. certyfikat Java SE Programmer.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: