CV to zwykle pierwszy dokument, po który sięgają rekrutujący. Dlaczego? Ponieważ zapewnia mu szybki dostęp nie tylko do Twoich danych osobowych, ale i do Twoich doświadczeń zawodowych czy umiejętności. W ten sposób specjaliści HR wstępnie wyławiają osoby, które, na pierwszy rzut oka spełniają podstawowe wymagania.
CV onlineWyjątkowe, profesjonalne i przejrzyste CV idealne do aplikacji o pracę online.
Dopasuj je do swoich potrzeb, wybierz kolor, czcionkę, dodaj podpis i czekaj na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
Stwórz podanie o pracę z kreatorem CV w 5 minut.
Większość kandydujących zdaje sobie sprawę, że indywidualny list motywacyjny powinien być dostosowany do stanowiska pracy, o które się ubiegają. Niewiele osób jednak wie, że równie ważne jest spersonalizowane, dobre CV. W dzisiejszych czasach nie wystarczy juz stworzyć jednego, uniwersalnego życiorysu, by rozsyłać go do każdej firmy. Gdy ubiegasz się o nową pracę, musisz przekonująco zareklamować siebie i swoje umiejętności. Jak tego dokonać? Na pewno nie przez odkalkowany wzór CV, lecz poprzez odpowiednio skonstruowane i zredagowane podanie o pracę. Oznacza to, że niektóre informacje, w zależności od sytuacji, będą mniej lub bardziej istotne. Inaczej będzie wyglądało pisanie CV dla studentów czy studentek, czy doświadczonych już w pracy managerów czy managerek.
Niezależnie od tego, czy ubiegasz się o stanowisko w księgowości, marketingu czy IT, zawsze podajesz swoje dane osobowe. Obejmują one: imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Jeśli chcesz je nieco rozszerzyć, możesz dodać miejsce zamieszkania oraz link do zawodowego profilu np. na LinkedIn. Aby zaoszczędzić miejsce, szablony CV powinny być tak zaprojektowane, by dane osobowe nie zajmowały centralnej części dokumentu, przeznaczonej na doświadczenie zawodowe. Dobrym rozwiązaniem jest np. umieszczenie tych informacji w nagłówku. Dzięki temu będą widoczne na pierwszy rzut oka.
Wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe są to sekcje, które warto umieścić w centralnej części Curriculum vitae. Ważne jest także, aby były za każdym razem modyfikowane, w zależności od stanowiska, na które aplikujesz.
Jeśli ubiegasz się o praktykę lub staż zaraz po ukończeniu szkoły, nie będziesz posiadać sporego doświadczenia zawodowego. W takim przypadku w Twoim CV skoncentruj się na wykształceniu, pracy dodatkowej, czy też na zajęciach ponadprogramowych. Wspomnij o wymianie zagranicznej w ramach programu Erasmus, o kole naukowym itd. W ten sposób udowodnisz swoje zaangażowanie i chęć rozwoju zawodowego.
Kandydat:ka z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym nie musi się już tak bardzo skupiać na wykształceniu. Wystarczy, że podasz w CV ostatnio ukończoną szkołę/uczelnię. Dzięki temu zyskasz więcej miejsca na opisanie zdobytego doświadczenia. Pamiętaj, by swoje poprzednie stanowiska pracy podawać w kolejności odwrotnie chronologicznej. Oprócz nazwy stanowiska opisz także, najlepiej w krótkich podpunktach, kluczowe obowiązki związane z daną pracą. Przykłady znajdziesz w artykule „Doświadczenie zawodowe w CV”.
Posiadanie dzieci, stan cywilny, wyznanie, narodowość – te informacje nie są potrzebne. Co więcej, mogą być kłopotliwe.
W zależności od typu przedsiębiorstwa, do którego aplikujesz, zawsze indywidualnie oceniaj, które dane osobowe możesz podać w CV, a które mogą Ci zaszkodzić. W małej, rodzinnej firmie, posiadanie dzieci nie stanowi zwykle problemu. W dużej korporacji dział personalny może obawiać się, że pogodzenie opieki nad dziećmi i pracy będzie dla Ciebie trudne. Dochodzi jeszcze strach przed posądzeniem o dyskryminację. Duże firmy chętniej widzą tylko podstawowe informacje w sekcji „dane osobowe”.
Niektóre sekcje mogą, ale nie muszą pojawić się w Twoim CV. Wszystko zależy od branży, stanowiska, o które się starasz, ale i Twoich preferencji. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć decyzję, czy dane informacje wpisać w CV, czy może je pominąć.
Data urodzenia w CV informuje rekrutujących, co oczywiste, o tym, ile masz lat. Dzięki temu mogą oni łatwiej ocenić, w jakim stopniu Twoja wiedza i zgromadzone doświadczenie zawodowe będą w stanie wesprzeć już istniejący zespół. Pamiętaj jednak, że w dobrze przeprowadzonym procesie rekrutacyjnym Twój wiek nie będzie decydował o Twoim zatrudnieniu.
Zamieszczenie swojego zdjęcia w CV jest absolutnie dowolne. W Polsce przyjmuje się, że CV ze zdjęciem jest czymś naturalnym. W krajach anglojęzycznych z kolei taki życiorys zostanie automatycznie odrzucony i nie dostaniesz pracy. Firmy będą obawiać się posądzenia o dyskryminację ze względu na płeć czy pochodzenie. Zanim zatem zasiądziesz do pisania CV, zwłaszcza aplikując o pracę za granicą, sprawdź koniecznie normy zwyczajowe w danym kraju.
Jeśli już zdecydujesz się na umieszczenie zdjęcia w swoim życiorysie, zwróć uwagę na to, jak ono wygląda. Profesjonalne zdjęcie do CV w podaniu o pracę działa na plus, pomaga Ci bowiem wywrzeć na rekrutujących dobre pierwsze wrażenie. Nie musisz stawiać na zdjęcie dowodowe, możesz samodzielnie zrobić sobie fotkę na neutralnym tle (np. na tle jednokolorowej ściany), z delikatnym uśmiechem. Jeśli zupełnie nie potrafisz robić zdjęć, skorzystaj z pomocy profesjonalisty. Unikaj selfie, zdjęć z wydarzeń, imprez czy też wakacji – jednym słowem zachowaj profesjonalizm.
Pisać czy nie pisać, oto jest pytanie... Wszystko zależy od Ciebie. Jeśli masz zainteresowania, którym poświęcasz się w wolnym czasie, możesz o nich napisać. Unikaj jednak banałów takich jak np. „Moje hobby to książki, muzyka i podróże.”. Więcej piszemy o tym w artykule „Hobby i zainteresowania w CV”.
Niestety, istnieją także hobby, które mogą zaszkodzić Twojej kandydaturze. Jeśli starasz się o pracę w nowoczesnej agencji reklamowej, zamiłowanie do gier wideo nie będzie źle zinterpretowane, ale już w Urzędzie Miasta ta forma spędzania wolnego czasu ma raczej negatywne konotacje.
Podobnie jak w przypadku hobby wolontariat możesz umieścić w swoim CV tylko, jeśli pozytywnie wpłynie na całą Twoją aplikację. Z reguły zaangażowanie społeczne jest miłym dodatkiem do CV. Zdarzają się jednak wyjątki jak np. działalność związana z religią, polityką lub taka, która zajmuje dużo czasu. Firma może obawiać się, że Twoja praca zawodowa ucierpi ze względu na poświęcenie się pracy wolontariackiej. Więcej na temat wolontariatu w CV piszemy w tym artykule: „Wolontariat w CV”.
Twoje CV to nie tylko podanie o pracę, to swego rodzaju zawodowa wizytówka. Oprócz tego ma za zadanie przekonać pracodawcę, że to właśnie Ty jesteś najbardziej odpowiednim kandydatem:kandydatką na dane stanowisko pracy. Z tego powodu w swoim Curriculum vitae należy w przejrzysty sposób przedstawić najważniejsze etapy kariery zawodowej oraz specjalistyczne kwalifikacje.
Pewnie za każdym razem zastanawiasz się co wpisać w CV? Tak jak Ty zmieniasz się w ciągu swojego życia, tak i Twoje CV powinno być modyfikowane, w zależności od aktualnego etapu kariery zawodowej. Nie istnieje uniwersalny, niezmienny wzór CV na całe życie.
Wysyłając CV bez zdjęcia, w formie tabelki, nie robisz nic złego. Musisz jednak liczyć się z tym, że rekrutujący przeglądają w ciągu dnia nawet do 150 podań o pracę. Może się zdarzyć, że Twój życiorys odpadnie w przedbiegach, właśnie ze względu na formę graficzną styl lub przestarzały wzór. Zanim jednak zaczniesz wyszukiwać wymyślne szablony CV, zastanów się, jaki design może być preferowany w Twojej branży. Kolorowe CV obroni się w kreatywnym zawodzie, ale już niekoniecznie w konserwatywnym środowisku bankierów. Dużo zależy tutaj od firmy.
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to zainteresują Cię również te artykuły: